Pogoda. We wtorek nasza część Europy znajduje się w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Jednak na górnych poziomach izobarycznych aurę kształtuje ośrodek górnego niżu z centrum na pograniczu Czech i Polski. Szczególnie na wschodzie, centrum i południu zalega masa zwrotnikowa, natomiast nieco chłodniej jest na zachodzie, gdzie utrzymuje się nieco chłodniejsze polarno morskie. Od dzielnic centralnych na północny-zachód przemieszczał się ulegający frontolizie front ciepły.
Podczas nadchodzącej nocy nasz kraj w dalszym ciągu będzie w obszarze lekko obniżonego ciśnienia. W środkowej i górnej troposferze nad południową Polską znajdzie się ośrodek niżu górnego. Nad przeważający obszar kraju napływać będzie gorąca i wilgotna masa pochodzenia zwrotnikowe, natomiast rozwój burz będzie wymuszany przez linie zbieżności w warstwie 0-2 km, co powodować będzie unoszenie ciepłego, wilgotnego powietrza do poziomu swobodnej konwekcji.
Burze we wschodniej części kraju będą zanikać w pierwszej części nocy. Podobna sytuacja będzie mieć miejsce na północnym-zachodzie. Masa powietrza zalegająca na tym obszarze charakteryzować ma się niższą temperaturą powietrza oraz mniejszą zawartością pary wodnej.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
Pogoda. Burzowa noc przed nami
Prognozy numeryczne wskazują, że istotne w kontekście rozwoju burz okaże się obecność dolno-troposferycznej konwergencji wiatru dolnego wraz dywergencją w środkowej troposferze w przedniej części ośrodka górnego niżu. Masa powietrza zalegająca na obszarze Polski ma być w dalszym ciągu niestabilna, co skutkować ma w połączeniu z mechanizmami wspomagającymi rozwój burz, inicjacje kolejnych ośrodków burzowych.
Z biegiem jednak nocy słabnąć ma niestabilność powietrza. Aczkolwiek silne burze będą występować jeszcze w pierwszej jej części. Wiele wskazuje, że inicjacja burz zachodzić będzie na linii zbieżności wiatru dolnego. Burze mogą przybierać formy struktur wielokomórkowych. Najbardziej zorganizowane burze są prognozowane jednak na południu i centrum w kraju. Możliwe jest pojawienie pojedynczych superkomórek burzowych, których żywotność nie będzie długa.
Podczas nocnych burz. Szczególnie w pierwszej części nocy opady burzowe mogą sięgnąć 20-50 mm. Miejscami możliwe są również opady gradu. Większego szczególnie późnym wieczorem i początkowo w pierwszej części nocy. Porywy wiatru początkowo do 90 km/h, w drugiej części nocy do 70 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem w Polsce według iCON