Pogoda na noc 7/8 sierpnia 2021. Wkroczą nagle burze. Będą znów intensywne opady oraz podtopienia w Polsce

Pogoda. W sobotę Polska znalazła się w zasięgu odsuwającego się na północ układu niskiego ciśnienia z centrum nad Litwą. Należy dodać, że w ciągu dnia od południowego wschodu wkroczył słaby klin wyżu znad Bałkanów. Z południa i południowego-zachodu zaczęła napływa coraz cieplejsza masa powietrza o cechach polarno morskich. Wpływ wyżu spowodował wystąpienie suchych warstw powietrza w środkowej troposferze i rozwoju inwersji osiadania (w okolicach poziomu 700 hPa, czyli 3 km.n.p.g). Co blokowało rozwój głębszych konwekcji. Miejscami mogły wystąpić tylko niewielkie opady deszczu z niskich chmur cumulus.

Pogoda. W nocy wkroczy gwałtownie powietrze zwrotnikowe. Pojawią się silne opady i burze

W nocy sytuacja baryczne ulegnie zmianie. Nad zachodnią połowę kraju nasunie się zatoka niżowa wraz z frontem ciepłym. Nastąpi intensywny, ale krótkotrwały napływ powietrza zwrotnikowego w ciepłym wycinku niżu do południowej oraz centralnej części kraju.

Utworzy się płytki niż, wspomagając rozwój mocno uwodnionych chmur i burz

Wzrośnie wyraźnie poziomy przepływ mas powietrza na różnych poziomach izobarycznych. Utworzy się dodatkowo w niższych warstwach troposfery niewielki ośrodek niskiego ciśnienia, a w obrębie niego dojdzie do rozwoju lokalnych stref zbieżności wiatru. Modele numeryczne prognozują wilgotny pionowy profil troposfery, ale chwiejność termodynamiczna nie będzie wysoka i na ogół o charakterze uniesionym, dlatego burze przynosić będą głównie intensywne opady burzowe. Niewykluczone jest uformowanie się mezoskalowego układu konwekcyjnego. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza będzie wysoka w masie zwrotnikowej, sięgając aż 40-45 mm. W czasie burz prawdopodobne natężenie do 10-20 mm w godzinę. Jednak miejscami akumulacja opadów sięgnie 30-40 mm, prowadząc nawet do podtopień. Szczególnie na obszarze województwa dolnośląskiego oraz częściowo wielkopolskiego, jak i też na Kujawach.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady według ECMWF na 7.08.2021, 21Z

pogoda. opady burzowe i jednostajne

Pogoda. Wiatr nie będzie głównym zagrożeniem, ale silniejsze porywy konwekcyjne są możliwe do 80 km/h

Nasilony przepływ mas powietrza spowodować może wystąpienie silniejszych porywów wiatru, które sięgną 60-80 km/h. Szczególnie silnie powieje w czasie przechodzenia burz. Szczególnie w drugiej części nocy i nad ranem strefa opadów i miejscowych burz, nawet w formie MCS przemieszczać ma się dalej na północny-wschód. Zagrzmi m.in w Wielkopolsce, ale burz nie można całkowicie wykluczyć na Kujawach.

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady, 8 sierpnia 2021, 00 UTC

opady burzowe w polsce

Należy dodać, że opady jednostajne oraz konwekcyjne i burze przed północą rozwinie się najpierw na południowym zachodzie, później będzie się rozszerzać na północny wschód. Miejscami utrzymają się nawet do godzin porannych w niedzielę.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady, 8 sierpnia 2021, 3 UTC według modelu ECMWF

pogoda. niż i ulewy w Polsce

Prognoza burz na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

pogoda. prognoza burzowa imgw-pib

Podczas nadchodzącej nocy głównie na wschodzie i południowym wschodzie pogodnie, a nawet bezchmurnie. Szczególnie intensywne opady deszczu, a miejscami również burze są prognozowane w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Kujawy. Burze i opady miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów od 30 mm do 40 mm, co może prowadzić do podtopień.

Prognozowana przez europejski model wysokość opadów od godzin wieczornych w sobotę do niedzielnego poranka dla Polski. Dostrzegamy, że szczególnie silnie popada w pasie od Dolnego Śląska, częściowo Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, aż po Kujawy i Pomorze.

pogoda. silne ulewy w Polsce

Bliżej godzin porannych na północnym-wschodzie mogą rozwinąć się mgły i zamglenia. Temperatura wyniesie od 13°C na Suwalszczyźnie do 20°C w południowej części kraju, dzięki krótkotrwałej, ale silnej adwekcji powietrza zwrotnikowego.

Prognozowana minimalna temperatura, 8 sierpnia 2021, 02Z według niemieckiego modelu numerycznego ICON

temperatura minimalna według icon

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ