Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burze pojawią się w niedzielę na obszarze woj. lubelskiego

W niedzielę Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Front ten stanowi granicę pomiędzy chłodnym powietrzem polarno morskim na zachodzie od dużo cieplejszego na wschodzie. Co więcej na froncie tworzą się niewielkie zaburzenia falowe, które urastają do postaci mezoskalowych ośrodków niskiego ciśnienia.

Zalegające powietrze na wschodzie charakteryzować będzie się podwyższoną chwiejnością termodynamiczną, miejscami przekraczającą nawet 1000 J/kg.

Przepływ mas powietrza na głównych poziomach izobarycznych odbywa się z południa, dlatego strefy opadów i burz przemieszczać będą się z północy na południe.

W godzinach popołudniowych modele numeryczne uwzględniają powstanie większych stref zbieżności wiatru we we wschodniej połowie kraju.

Najwięcej burz jest prognozowanych popołudniu i wieczorem. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe, łączące się w większe struktury wielokomórkowe. Niewykluczona jest nawet superkomórka burzowa.

Burzom towarzyszyć mają opady deszczu od 5 mm do 25 mm, punktowo drobny grad i wiatr do 70 km/h.

Zjawiska burzowe mają utrzymać się również w nocy z niedzieli na poniedziałek, lecz intensywność zjawisk towarzyszących będzie mniejsza niż za dnia.

Prognozowany obszar burz w ciągu dnia przez IMGW

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz