Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burze znów pojawią się na obszarze woj. lubelskiego. Możliwe podtopienia, grad i silny wiatr

Pogoda. Burze w lipcu

Pogoda. Dzisiaj sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie względem ostatni dni. W dalszym ciągu pozostawać mamy w słabogradientowym polu lekko obniżonego ciśnienia. Od centrum na wschód przemieszczać ma się powoli rozmywający się pofalowany front atmosferyczny. Na przedpolu frontu zaznaczy się linia zbieżności wiatru. W piątek tylko wschód kraju znajdzie się e jeszcze w masie zwrotnikowej. Przeważający obszar Polski będzie już w chłodniejszej masie polarno morskiej. Na wschodzie kraju przez całą noc występowały burze. Szczególnie intensywne rozwinęły się na zbieżności wiatru rano w piątek w centralnej części regionu. Strefa burz przesunęła się na północny-zachód. Temperatura wskażą dziś 27°C do 30°C.

Sytuacja synoptyczna na dzień, 16.07, 12 UTC według DWD

Pogoda. Sytuacja synoptyczna, 16 lipca 2021

Pogoda. Burze występowały przez całą noc. Szczególnie intensywne powstały rano na wschodzie

W godzinach porannych główna aktywność burzowa obserwowane w powiecie ryckim, lubartowskim i parczewskim, radzyńskim oraz łukowskim. Strefa burz przemieszczała się umiarkowanie szybko z południowego-wschodu na północny-zachód i wykazywała dużą aktywność elektryczną. Z uwagi na dużą wodność atmosfery lokalnie mogły wystąpić podtopienia.

Prognoza burzowa na piątek od IMGW-PIB

 Prognoza burz

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych od 6:30 do 8:30 według niemieckiej sieci detektorów wyładowań

Burze w Polsce, 16.07.2021

Pogoda. Podstawowym zagrożeniem ze strony piątkowych burz będą ulewne opady pochodzenia burzowego

W piątek na obszarze woj. lubelskiego należy spodziewać się kolejnych burz o umiarkowanym, miejscami dużym natężeniu. Rozwój chmur burzowych następować ma głównie na przedpolu frontu pofalowanego, w zwrotnikowej masie powietrza.

Głównym zagrożeniem w czasie piątkowych burz okażą się intensywne opady burzowe do 30-70 mm, jakie miejscami spowodują podtopienia. Wiele wskazuje na to, że nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, skutkując zalaniami , a nawet miejscowymi powodziami błyskawicznymi. W czasie burz powieje wiatr do 90 km/h. Możliwe są również opady gradu. W związku z gorszymi warunkami niż w ostatnich dniach, grad nie powinien być duży.

Prognoza burzowa Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na piątek i noc z piątku na sobotę

Pogoda. Prognoza burzowa na piątek

Jednak główna aktywność burzowa przypadnie na drugą część dnia. Modele numeryczne sygnalizują jednak, że warunki do powstawania lokalnych burz będą przez całą noc z piątku na sobotę. Aczkolwiek największa aktywność burzowa jest spodziewana w pierwszej części nocy. W związku z tym szczególnym zagrożeniem po zachodzie słońca będą liczne wyładowania atmosferyczne i intensywne opady prowadzące do lokalnych podtopień. Miejscami burze tworzyć będą się przez całą noc.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz