Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Uwaga! Burze wracają do Polski, możliwe punktowe ulewy i grad do 2 cm


Już dziś do Polski napłynie nieco cieplejsze powietrze polarno-morskie. W kolejnych dniach odnotujemy wyraźny wzrost temperatury. Dodatkowo prognozowane są burze.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległymi rejonami zachodzą kluczowe zmiany. Od zachodu Polskę obejmuje wieloośrodkowy niż o imieniu „YUKON” związany z niżem znad Wysp Brytyjskich Dziś zgodnie z cyrkulacją powietrza w niżu, od zachodu następuje zmiana kierunku wiatru w północnego na południowo wschodni, napływać będzie cieplejsze powietrze z kierunków południowych; w zachodniej części kraju odnotujemy temperaturę w okolicach od 17 ℃ do 19℃, we wschodniej ma być nieco chłodnie do 15℃. Wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru za sprawą zaostrzania się gradientu poziomego ciśnienia. W porywach od 40 km/h – 60 km/h, słabnący pod wieczór.

W kolejnych dniach zachodnia i centralna część Starego Kontynentu znajdzie się pod wpływem frontów atmosferycznych.

Środa bez opadów, ale jutro od zachodu postępujące na wschód opady deszczu i punktowe burze, natomiast ponownie prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Noc z wtorku na środę była jedną z najzimniejszych w tegorocznym maju. W czwartek ze względu na wzrost zachmurzenia i postępujące od zachodu opady, nie są prognozowane przymrozki. Również modele numeryczne nie uwzględniają ryzyka przymrozków przygruntowych, bądź wystąpią tylko lokalnie w dolinach.

Sytuacja synoptyczna na dzień 9 maja 2019 r. godzina 12 UTC

W czwartek burze prawdopodobne są na krańcach zachodnich Polski, natomiast w piątek już w sporej części kraju. Należy jednak podkreślić, że będą to zjawiska mocno punktowe.

10 maja 2019 roku burze prawdopodobne są m.in na północy Polski, punktowo w dzielnicach centralnych, ale także w całej wschodniej połowie kraju. Dużo wskazuje, że zjawiska pochodzenia konwekcyjnego nie powinny być specjalnie groźne. Na ogół towarzyszyć mają im silniejsze opady konwekcyjne, drobny grad do 2 cm i wiatr do 70 km/h.

Wkrótce podamy kolejne informacje na łamach portalu https://fanipogody.pl/