Pogoda: Burze możliwe w poniedziałek i wiatr do 90 km/h. Dodatkowo blisko 20°C w Polsce

Ocieplenie stało się faktem. Noc z niedzieli na poniedziałek minęła pod znakiem dodatnich temperatur w całym kraju. Jest to zasługa napływu bardzo ciepłego powietrza od południowego-zachodu w ciepłym wycinku niżu. Jednak już w drugiej części poniedziałkowego dnia nad zachodnie dzielnice zacznie wkraczać front chłodny. Prognozowane są burze.

Poranne dane pomiarowe ze stacji IMGW-PIB wraz z danymi radarowymi

Bardzo wysokie temperatury na początku tygodnia

Sytuacja synoptyczna na dzień 4 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polska będzie w rozległym ciepłym wycinku niżu, w cyklonicznej krzywiźnie izobar. Od zachodu ciepły wycinek zamykać będzie front chłodny.
Prognoza pogody na dzień 4 marca 2019 r. IMGW-PIB

Możliwe burze

Prognoza konwekcyjna na najbliższe 24 godziny dla Polski, autorstwa Krzysztofa Piaseckigo z Polscy Łowcy Burz

Największa szansa na rozwój głębokiej wilgotnej konwekcji spodziewany jest dla takich województw jak: zachodniopomorskie, pomorskie i lubuskie. Potencjał do wystąpienia burz będzie jednak możliwy także na obszarze województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Burze, jeśli się rozwiną będą stwarzały ryzyko niesienia na swojej trasie bardzo silnych porywów wiatru osiągających nawet 95 km/h przy czym silny wiatr wynikający z narastającej różnicy ciśnień i wędrówki frontu pojawi się popołudniu i wieczorem nad całą ścianą zachodnią (70-80 km/h). Burze oprócz oczywistych wyładowań atmosferycznych mogą przynieść chwilowo silniejsze opady deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem. Ryzyko burz największe jest w drugiej części dnia i pod wieczór.

Tekst prognozy Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska


W ciągu dnia prognozowane są warunki, które miejscami mogą sprzyjać rozwojowi konwekcji oraz pojawieniu się lokalnych burz. Chociaż chwiejność nie będzie wysoka (MUCAPE osiągnie do 100-200 J/kg, LI do -1/-2°C), to jej wystąpienie pokryje się z silnym przepływem powietrza oraz znacznym uskokiem prędkościowym wiatru. Spowoduje to, że możliwe będzie pojawienie się komórek konwekcyjnych, łączących się również w pasma, które będą mogły przynieść wyładowania atmosferyczne – informuje Polscy Łowcy Burz.
Głównym zjawiskiem będą dość silne porywy wiatru, które w czasie przechodzenia burz bądź chmur cumulonimbus, będą mogły osiągać do 75-90 km/h. Miejscami wystąpią także silne opady deszczu, chociaż sumy nie będą stanowić zagrożenia ze względu na szybkie tempo przemieszczania się poszczególnych stref. Możliwe są natomiast opady drobnego gradu. Poszczególne komórki konwekcyjne przemieszczać się będą na wschód/północny wschód. Największe szanse na wystąpienie wyładowań istnieją w ciągu dnia nad województwem zachodniopomorskim, częściowo lubuskim oraz wielkopolskim, a wraz z upływem czasu ryzyko będzie maleć – dodaje Krzysztof Piasecki ze Skywarn Polska