Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burze przejdą przez województwo lubelskie. Gdzie jest burza

Dzisiaj Polska nadal będzie się znajdować w obszarze słabogradientowym, dodatkowo przez kraj przebiegać będzie słabo zaznaczony front chłodny. Nad południową i wschodnią część kraju nadal będzie napływać gorące powietrze z południa kontynentu o cechach zwrotnikowych o zwiększonej wilgotności oraz chwiejnej równowadze.

Już od pierwszej części dnia prognozowany jest rozwój burz. Komórki burzowe tworzyć będą się w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Na ogół mają być to struktury wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania i pojedyncze komórki burzowe.

Podstawowym zagrożeniem ze strony burz będą ulewne opady deszczu o akumulacji od 10 mm do 40 mm, punktowo grad od 1 cm do 3 cm oraz wiatr od 70 km/h do 90 km/h

Konwekcja rozwijać będzie się na lokalnych strefach zbieżności wiatru, czynnikiem determinującym okażą się także czynniki lokalne.

Popołudniu wraz z silnym ogrzaniem planetarnej warstwy granicznej burz może być najwięcej. Utrzymają się one także w nocy, lokalnie grzmieć będzie nawet rano w sobotę.

Burze punktowo wystąpią w całym regionie.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz