Pogoda. Burze rozwijają się na zachodzie. Niektóre z burz mogą być dziś groźne

W czasie, gdy nad Polską panuje stabilna, wyżowa pogoda, na zachód od naszych granic dochodzi do rozwoju intensywnych burz. Na skutek przechodzenia systemu frontów atmosferycznych, w dniu dzisiejszym na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii oraz krajów Beneluksu dojdzie do rozwoju wielu burz i komórek konwekcyjnych.

Sytuację tę doskonale prognozowali koledzy ze Stowarzyszenia ESTOFEX. Mapę ostrzeżeń przed burzami prezentujemy powyżej. Obszary z prognozą burz coraz bardziej pokrywają się z obecną sytuacją pogodową w Europie. Coraz więcej burz obserwujemy na północny Francji. Burze te przybierając na sile powoli przemieszczały się będą w kierunku Holandii i Belgii.

Pierwsze komórki burzowe „wybuchają” również na terenie południowych Niemiec i na granicy Francji z Hiszpanią. Te burze również pojawiają się wedle prognoz. Miały one pojawić się później niż te we Francji, ale prognozy mówią, że burze w Hiszpanii i w centralnych Niemczech mogą być groźne. Niosły one będą ze sobą silniejszy wiatr, ulewne opady deszczu. W przypadku najsilniej wypiętrzonych chmur burzowych nie wyklucza się również opadów gradu.