Pogoda. Burze szaleją nad Europą. Grad, ulewy i mnóstwo wyładowań

Nad Europą dochodzi do wymiany mas powietrza. Ciepłe, zwrotnikowe powietrze, które przez wiele dni wpychane było z południowego-zachodu w głąb Europy wypychane jest na wschód przez powietrze o zupełnie innej charakterystyce.

Jak to bywa w przypadku takiej wymiany powietrza, gdy przed frontem znajduje się ciepła, chwiejna, zwrotnikowa masa powietrza to na styku dwóch mas dochodzi do rozwoju dynamicznych zjawisk burzowych. I tak właśnie dzieje się od kilku dni nad Europą.

Dwa dni temu do rozwoju burz dochodziło nad Francją. Przez centralne regiony Francji przechodziła struktura liniowa niosąc ze sobą silne porywy wiatru, mnóstwo wyładowań oraz nawalne opady deszczu.

Dzień wczorajszy przyniósł jeszcze gwałtowniejsze zjawiska burzowe nad Europą. Burze przechodziły przez spory obszar Francji. Tutaj struktura liniowa ułożona z południa na północ osiągnęła kilkaset kilometrów długości. Struktura liniowa przynosiła we Francji bardzo groźne zjawiska. Głównym zagrożeniem był wiatr prostoliniowe powodujący duże szkody.

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/628910650972412/
https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/543038386264912/

W poniedziałek, lokalnie grzmiało również w Hiszpanii. Bardzo efektowna burza przechodziła w rejonie Murcji. Poniżej nagranie efektownych struktur burzowych właśnie z tego regionu.

Thunderstorm over Hoya del Campo, Murcia, Spain yesterday afternoon, October 14th! Report: Fco.J.Lucas.S. @FcoJLucaS (TW) – posted with permission

Opublikowany przez Severe Weather Europe Poniedziałek, 14 października 2019

W dniu dzisiejszym grzmiało będzie w Niemczech, ale najgroźniejsze burze pojawić się mają na wschodnim wybrzeżu Francji, przy granicy z Włochami oraz w samych Włoszech północnych. Tutaj możliwe są dziś opady dużego gradu. Zagrożeniem będzie również silny wiatr oraz nawalne opady deszczu.

Warto zaznaczyć, że już w chwili obecnej, pomimo wczesnej pory burze masowo rozwijają się we wspomnianym regionie. Grzmi na południe od Turynu, czy Milanu. Mieszkańcy tych miast z pewnością dziś przygotować się muszą na zjawiska burzowe.