Pogoda. Burze wystąpią w czwartek na obszarze woj. lubelskiego

Dziś Polska znajduje się pod wpływem rozległej zatoki niżowej związanej z niżami znad południowej Skandynawii i Wysp Brytyjskich.  Z zachodu na wschód przemieszcza się linia zbieżności wiatru, która w drugiej części dnia doprowadzi do rozwoju burz.

Zachmurzenie dziś umiarkowane, okresami duże. W godzinach popołudniowych oraz wieczornych możliwe są burze. Zjawiskom konwekcyjnym towarzyszyć mają opady do 20 mm, lokalnie drobny grad i wiatr do 60 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia.


Cumulonimbusy rozwijać mają się na linii zbieżności wiatru, szczególnie późnym popołudniem i wieczorem. Komórki burzowe przemieszczać mają się z południowego-zachodu na północny-wschód z niewielką prędkością. Burze mają być na ogół krótkotrwałe, miejscami wykazujące większą aktywność elektryczną i łączące się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. 


Lokalnie aktywność burzowa może zostać utrzymana w pierwszej części nocy. Potencjał do generowania niebezpiecznych  groźnych zjawiska ma być ograniczony po zachodzie słońca.


Komórki burzowe możliwe są zwłaszcza w zachodnich, centralnych i południowych powiatach województwa. ale lokalnie zagrzmi w całym regionie.

Prognoza burz na dzień i noc z czwartku na piątek według IMGW-PIB

W pierwszej części nocy lokalnie we wschodniej połowie kraju możliwe są burze.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)