Pogoda. Burze z gradem niewykluczone na obszarze woj. lubelskiego we wtorek

Dziś Polska znajduje się pod wpływem niżu znad północnych Włoch. Przez nasz kraj przebiega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Na krańcach wschodnich zalega jeszcze gorąca masa powietrza, ale nad pozostały obszar naszego kraju napływa już chłodniejsze masa i rozbudowuje się wyż znad Azorów.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 3 sierpnia 2020, 06 UTC

Na termometrach zobaczymy dziś od 22°C do 29°C. Najchłodniej w zachodnich powiatach, gorąco na wschodzie, południowym-wschodzie regionu. Zachmurzenie dziś przeważnie umiarkowane, w wielu miejscach duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. 


Największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz będzie na Roztoczu oraz południowym-wschodzie regionu.

Na pozostałym obszarze województwa nie można jednak wykluczyć zjawisk konwekcyjnych. Jednak najprawdopodobniej o niższym natężeniu. 


Prawdopodobny jest rozwój jest kilku burz superkomórkowych. Pewnym czynnikiem hamującym powstanie chmur Cumulonimbus będzie duże zachmurzenie przez co planetarna warstwa graniczna może nie zostać dostatecznie nagrzana.

Modele pogodowe prognozują jednak silniejsze strefy zbieżności, co może zapewnić korzystne warunki do powstania kilku silnych burz. Głównie na południowym-wschodzie i wschodzie województwa lubelskiego. 


W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, grad do 2 cm oraz ulewy do 30 mm. Nie można wykluczyć struktur wielokomórkowych. Istnieje marginalne ryzyko trąby powietrznej. 


Burze, jeśli się pojawią, to dopiero po godzinie 12. Większa aktywność burzowa jest spodziewana w godzinach popołudniowych. Wieczorem i w nocy zjawiska konwekcyjne zaczną szybko zanikać.