Pogoda. Burze z gradem przejdą przez woj. lubelskie. Niewykluczone lejki kondensacyjne, a nawet trąba lądowa

Dziś Polska znajduje się pod wpływem rozległego obszaru obniżonego ciśnienia. W naszej części Europy zaznaczy się wpływ płytkich ośrodków niskiego ciśnienia. Przez nasz kraj przewędruję niż o imieniu „YVE” z systemem frontów atmosferycznych. Południowa, częściowo centralna i wschodnia oraz południowo-wschodnia część kraju znajdzie się naplywie powietrza z południa.Prognozowane są lokalne burze, które szczególnie groźne będą w drugiej części dnia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.04.2020, 12 UTC

Już od godzin około południowych na wymienionym obszarze rozpocznie się rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji. Powstawaniu chmur burzowych sprzyjać ma bliskość niżu, silna strefa konwergencji wiatru dolnego oraz obszary wznoszenia na 700 hPa.

Najwięcej burz na obszarze woj. lubelskiego wystąpi pomiędzy godziną 14 a 18 w środę. Będą to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe, w formie klastrów. Istnieje niskie prawdopodobieństwo pojawienia się superkomórek burzowych.

Chmury Cumulonimbus przemieszczać mają się z południa, południowego-zachodu na północny-wschód, w przypadku superkomórki na wschód. Przepływ będzie słaby, dlatego prędkość przemieszczania się burz nie będzie duża.

Pierwsze burze prawdopodobnie pojawią się w takich powiatach jak: kraśnicki, opolski i puławski oraz rycki. Następnie zjawiska konwekcyjne są prognozowane w powiecie janowskim i lubelskim. 


Chmury Cumulonimbus z przelotnymi opadami deszczu, punktowo gradu i silnego gradu niewykluczone są również w innych częściach regionu. Na przykład w powiecie lubartowskim, radzyńskim, jak i też łęczyńskim oraz świdnickim. Zagrzmi także w powiecie krasnostawskim i chełmskim. Największe prawdopodobieństwo groźnych burz będzie na zachodzie i w centrum oraz południu regionu. Najniższe na północy województwa. Lokalne burze prognozowane są w środę na obszarze całego woj. lubelskiego. Przemieszczać mają się od południowego-zachodu na północny-wschód, wschód.

W czasie burz wystąpią opady deszczu od 5 mm do 20 mm, co punktowo prowadzić może do zalań. Prawdopodobny grad o średnicy od 0,5 cm do 2 cm. Najbardziej rozbudowane ośrodki konwekcyjne wykazywać mają się zwiększoną aktywnością elektryczną.

Występowanie silnej zbieżności wiatr dolnego i podwyższona chwiejność w warstwie 0-2 km do 100 J/kg oraz przyspieszenie prądów wstępujących może prowadzić do pojawiania się lejków kondensacyjnych, a niewykluczone, że powstanie nawet krótkotrwała trąba lądowa. Nie jest to duże prawdopodobieństwo, ale nie można wykluczyć omawianego zjawiska.

Wieczorem burze zaczną tracić na intensywności. Zanikną najprawdopodobniej całkowicie w pierwszej części nocy.

Prawdopodobieństwo wystąpienia środowych burz ocenia się na 90% w woj. lubelskim.

Ze względu na dużą lokalność burz zalecamy śledzić radary opadów, detektory wyładowań i zdjęcia satelitarne tutaj