Pogoda. Burze z gradem przejdą w piątek na obszarze województwa lubelskiego

Dzisiaj przeważający obszar Polski znajdować ma się pod wpływem wyżu z centrum znad Zatoki Botnickiej. W zachodniej połowie kraju powietrze będzie zdecydowanie cieplejsze, ale i suchsze,  dlatego pojawi się tam też upał. Nieco chłodniejsza, ale bardziej wilgotna masa zalegać ma na wschodzie. Co więcej znad Białorusi oraz Ukrainy do wschodnich województw nasunie się ośrodek górnego niżu. Zaznaczy się także ulegający rozpadowi front okluzji. Niż gòrny widoczny jest zwłaszcza w środkowych warstwach troposfery pod postacią środkowo-troposferycznej kropli chłodu. Pomiędzy dolną środkową troposferą dojdzie do wystąpienia dużego, pionowego gradientu temperatury, co skutkować ma w wilgotnej masie wystąpieniem niestabilności powietrza. Omawiany ośrodek górnego niżu może wspomóc na skalę synoptyczną rozwój chmur Cumulonimbus na obszarze województwa lubelskiego. 


W piątek największe ryzyko burz ma być w południowej części naszego regionu. Tutaj pierwsze chmury Cumulonimbus są już prawdopodobne około południa. Szczytowa aktywność burzowa może zostać osiągnięta popołudniu.

Modele są zgodne, że główna strefa burz powinna rozwinąć się na linii Janów Lubelski – Biłgoraj – Zamość- Tomaszów Lubelski.
Warunki kinematyczne będą na ogół słabe, dlatego przeważnie utworzą się pojedyncze komórki burzowe, bądź słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Istnieje ryzyko powstawania izolowanej superkomórki burzowej, szczególnie na krańcach południowych naszego regionu. 
Burze oprócz wyżej wymienionych obszarów są możliwe na obszarze niemal całego województwa lubelskiego. Przeważnie w formie rozproszonej i krótkotrwałej. 


Na trasie piątkowych burz prawdopodobne są opady ulewnego deszczu od 10 mm do 30 mm, punktowo, prowadzące do podtopień. Możliwy grad od 1 cm do 3 cm. Skrajna wartość może zostać osiągnięta w przypadku powstania silnej superkomórki burzowej, jaka jest możliwa zwłaszcza na krańcach południowych województwa lubelskiego. 


Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować, dlatego burze zaczną zanikać. Miejscami jednak grzmieć może do pierwszej części nocy.


Na termometrach w regionie zobaczymy dziś od 24°C do 27°C. Ciepła będzie również sobota do 28°C, lokalnie prawdopodobne są burze. W niedzielę temperatura wzrośnie nawet do 32°C, ale możliwe są lokalne opady i burze.

Zbliżona aura pod względem temperatury i burz jest prognozowana na poniedziałek. We wtorek nadejdzie ochłodzenie poniżej 30°C. 


Najnowsze informacje pogodowe na 
https://fanipogody.pl

Położenie opadów i burz poniżej 
https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/