Pogoda. Burze znów nad Polską. Kolejne zmierzają ze wschodu. Gdzie jest burza 18.04.2021?

Pogoda. Burze znów pojawiły się nad Polską. Gdzie jest burza 18 kwietnia 2021. Sprawdź, gdzie wystąpiły zjawiska konwekcyjne.

Pogoda. Słabogradientowy obszar obniżonego ciśnienia i górny niż

W niedzielę Polska jest słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, dodatkowo w środkowej troposferze zaznacza się niż górny. Aurę kształtuje płytki niż dolny wraz z frontem okluzji, który powoli przesuwa się na zachód. Do naszej części Europy napływa ze wschodu cieplejsza masa powietrza polarnego, wykazująca się zaostrzonym pionowym gradientem termicznym, a więc i równowagą chwiejną.

W niedzielę liczne i całkiem aktywne elektrycznie burze zaobserwowano w zachodniej połowie kraju. W kolejnych godzinach odsuwać będą się dalej nad Niemcy. Na Ziemi Lubuskiej zaobserwowano dobrze rozwinięty zalążek trąby powietrznej. Niewykluczone, że miał kontakt z ziemią i stał się pełnoprawną trąbą powietrzną niezwiązaną z mezocyklonem. W czasie burz występowały opady do 5-15 mm, grad do 1-1,5 cm.

https://www.facebook.com/MeteoLubuskie/posts/1893990130758263

Kolejne burze zbliżają się znad Białorusi

Należy zwrócić uwagę nad zachodnią Białorusią i północno-zachodnią Ukrainą, gdzie doszło do rozwoju lepiej wypiętrzonej konwekcji. Wiele wskazuje, że wkrótce ta strefa dotrze do województw wschodnich, przynosząc burze na Mazowszu i Lubelszczyźnie oraz Podlasiu. Największe aktywność burzowa utrzyma się do zachodu słońca, następnie obserwowana będzie stopniowa stabilizacja atmosfery. Jednak pojedyncze komórki burzowe mogą przynosić umiarkowaną ilość wyładowań w pierwszej części nocy. W czasie burz spodziewamy się opadów konwekcyjnych do 15-20 mm, grad do 1,5 cm, porywy wiatru powinny osiągnąć 75 km/h. Jeszcze 1-2 h po zachodzie możemy spodziewać się opadów drobnego gradu. Niewykluczone, że miejscami utworzą się niezbyt rozległe, liniowe struktury konwekcyjne.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski.

Pogoda. Burze w Polsce.

Chmury kłębiasto-deszczowe i lokalne burze są bardzo dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych za ostatnie 2 godziny. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut wyładowania wystąpią we wschodniej połowie kraju.

Burze nadciągają do Polski.

Dane radarowe potwierdzają, że do Polski od wschodu, północnego-wschodu zbliżają się burze, które wykazują się zwiększoną aktywnością elektryczną.

Burze znad Białorusi

Prognoza burzowa Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska uwzględnia możliwość występowania burz we wschodniej połowie kraju również po zachodzie słońca.

Burzowa kwietniowa noc.

Położenie burz na bieżąco tutaj