Pogoda. Chłód na wschodzie. Na zachodzie ciepło i burze. Prognoza pogody dla Europy na 15.04.2020

Duża część Europy znajduje się dziś pod wpływem wyżu barycznego z centrum nad Chorwacją. Wyż NIKOLAS zapewni dziś słoneczną pogodę w pasie od Francji przez Austrię, Węgry po Rumunię. Na wschodzie kontynenty króluje rozległa stref frontów atmosferycznych. Front chłodny, za którym do Europy Centralnej napłynęło arktyczne powietrze jest już daleko na wschodzie Europy ustępując miejsca cieplejszym masom powietrza.

Nad Skandynawią ulokowane są dwa ośrodki niskiego ciśnienia. Niże TANJA oraz ULRIKE przynoszą gorszą, pochmurną aurę na północy i częściowo w centrum kontynentu. Wpływ wyżu na dużą część Europy, a także niżów znad Skandynawii widać doskonale na obrazie satelitarnym z dzisiejszego poranka.

Na zdjęciu widać potężny wał chmur na wschodzie Europy (związek z opisywanym systemem frontów). Widać strefę zachmurzenia wpychaną do Europy znad Skandynawii. Na obrazie satelitarnym widać również silnie wypiętrzone chmury burzowe nad Półwyspem Iberysjkim. Mocno grzmi od rana w Hiszpanii i Portugalii. Miejscami burze te mogą mieć gwałtowny charakter.

Ciepły, wiosenny dzień w Europie

To będzie przyjemny, wiosenny dzień jeśli chodzi o temperatury w Europie. Nigdzie na kontynencie nie odnotujemy mrozu. Bardzo wysokie temperatury panują w Skandynawii, gdzie w dniu dzisiejszym słupki rtęci wzrosną do nawet 15 stopni. Podobne temperatury na Wyspach Brytyjskich. Chłodniej w Europie Centralnej, gdzie jeszcze w środę spodziewać się możemy tylko 10 stopni. W tym regionie cieplej zacznie robić się już w czwartek.

Najcieplej w dniu dzisiejszym będzie na południu Europy. Od 22 do nawet 24 stopni w Hiszpanii i na południu Francji. Włochy, Grecja i Bałkany to okolice 20 kresek powyżej zera. Ponad 20 stopni ciepła w dniu dzisiejszym zanotują termometry w Turcji.

Silny wiatr na północy Europy

Uwagę zwrócić należy również na wiatr. Ten będzie praktycznie nieodczuwalny w większości regionów Europy. Jednak na północy (w tym w Polsce północnej) z każdą godziną wiatr będzie się wzmagał. Na Bałtyku prognozujemy dziś po południu sztorm. Silny wiatr związany będzie z niżem barycznym TANJA z centrum nad Skandynawią.