Pogoda. Cyklon uderza dziś w Europę. Silne wichury i burze nad Europą

Cyklony na wschodnim Atlantyku pojawiają się najczęściej w okresie zimowym. Trwająca wiosna jest jednak dość specyficzna w pogodzie, więc i widok silnego cyklonu u wybrzeży Europy nie powinien nikogo dziwić.

Potężna, wirująca strefa zachmurzenia związana z cyklonem przemieszcza się w dniu dzisiejszym wzdłuż Europy Zachodniej. Już dziś, w piątek cyklon przyniesie silną wichurę na Wyspach Brytyjskich. W regionach nadmorskich Irlandii wiatr wiać dziś może z prędkością nawet 150 km/h.

Wiatr wiejący z taką siłą ma charakter niszczący. Z łatwością łamie nawet większe drzewa, a także uszkadzać może budynki mieszkalne i gospodarcze. W nocy z piątku na sobotę strefa silnego wiatru nasuwała się będzie w głąb Wysp Brytyjskich, do Szkocji i północnych hrabstw Anglii.

Jutro wichura będzie słabła, lecz w dalszym ciągu przyniesie porywy wiatru przekraczające 100 km/h. W weekend wiatr na Wyspach nadal będzie wiał z dużą siłą. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć porywów wiatru ponad 100 km//h.

Cyklon, który dziś w swoim centrum ma nieco ponad 970 hPa przesuwał się będzie nadal na północny wschód. W okolicach poniedziałku, gdy centrum cyklonu dotrze nad Skandynawię, ośrodek niskiego ciśnienia tracił będzie na swej głębokości. Ciśnienie w jego centrum zacznie rosną by już w poniedziałek osiągnąć 990 hPa. Wraz ze wzrostem ciśnienia w centrum niżu, spadał będzie gradient baryczny, a co za tym idzie, uspokajał będzie się wiatr.