Pogoda na czerwiec 2019 dla Polski: Fale upałów nawet do 34 stopni, gwałtowne burze i susza

Dysponujemy już najnowszą prognozą modelu CFS, która wskazuje w dalszym ciągu, że czerwiec przyniesie odmienne warunki pogodowe względem maja.

Amerykański model CFS prognozuje anomalie temperatury o średnio 1-2 stopnie powyżej normy wieloletniej. Całkiem prawdopodobne wydaje się, że do Polski napływać będzie masa pochodzenia zwrotnikowego z południa Starego Kontynentu.

Szczególnie duża szansa na adwekcje powietrza zwrotnikowego będzie, gdy nad zachodnią Europą ulokuje się rozległy niż, natomiast na wschodzie wyż. To właśnie wtedy istnieje szansa na adwekcje bardzo ciepłej i wilgotnej masy powietrza.

Poniżej publikujemy mocno orientacyjne prognozy temperatury powietrza wyliczanej przez model CFS na czerwiec. Terminy i obszary na poniższych rycinach są mocno orientacyjne i nie należy ich brać do siebie, bo będą ulegać dalszym zmianom.

Wysokie temperatury w czerwcu przeplatane będą najprawdopodobniej gwałtownymi burzami. Model CFS w dalszym ciągu podtrzymuje małą ilość opadów, punktowe burze nie rozwiążą problemu, dodatkowo miejscami prowadzić będą do szkód.

Czerwiec to niemal środek sezonu burzowego, dlatego zjawiska burzowe potrafią być bardzo gwałtowne, zwłaszcza w momencie wypierania masy zwrotnikowej przez fronty chłodne.

Całkiem prawdopodobne jest, że będziemy mieli w najbliższym miesiącu dłuższy okres czasu z zaleganiem powietrza zwrotnikowego, ale i nie tylko. Prawdopodobne są epizody z temperaturą nawet poniżej 20 stopni, jednak nie będzie ich tak dużo jak w maju.

Tegoroczny miesiąc jest wyjątkowo zimny, co doskonale obrazuje poniższa grafika z anomalią temperatury w ostatnich 13 dniach

Prognozowana anomalia temperatury na czerwiec 2019 r. przez model CFS

Wygląda na to, że susza będzie się pogłębiać, opady pochodzenia konwekcyjnego związane z chmurami Cumulonimbus są mocno nierównomierne. Punktowo przechodzić będą gwałtowne burze prowadzące do podtopień, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej będzie słonecznie.

W czerwcu prawdopodobne są pierwsze noce tropikalne, gdy temperatura przekraczać będzie nawet 20 stopni. Zdarzać może się to zwłaszcza przy napływie powietrza zwrotnikowego.

Stabilne okresy z zaleganiem chłodniejszych mas i oddziaływaniem wyżu także są prawdopodobne, ale gwałtowne burze i mocno zmienna aura w najbliższym miesiącu z dużymi wahaniami temperatury jest jak najbardziej prawdopodobna.

Czeka nas spory deficyt opadów skali kraju, co dodatkowo pogłębiać ma problem suszy

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulegać zmianom

Najnowsze informacje pogodowe tutaj

Bieżące położenie burz i opadów tu