Pogoda na czerwiec 2019 r. Możliwe fale upałów, gwałtowne burze i chłodniejsze okresy

NOAA opublikowało najnowszą prognozę sezonową modelu CFS na czerwiec. Anomalia temperatury uległa nieco zmniejszeniu. Wynosi ona teraz od 0,5 °C do 2°C. Przy czym najwyższa graniczna wartość prognozowana jest na południu, natomiast na wschodzie ma być najchłodniej.

Zbliżamy się do czerwca. Pozostało tylko 12 dni. Jaki może być czerwiec 2019 r. dowiecie się z wpisu poniżej.

Model CFS prognozuje czerwiec oprócz kilku fal krótkich upałów okresy, gdy temperatura w ciągu dnia może być poniżej 20 stopni. Ich może być całkiem sporo.

Oprócz tego nad Polską rozwijać będą się gwałtowne burze z silnym wiatrem oraz gradem i ulewami, powodującymi podtopienia. Prawdopodobne trąby powietrzne.

Przy kilku napływach powietrza zwrotnikowego z południa mogą wystąpić fale upałów powyżej 30 stopni. Jak dużo ich będzie, ciężko na ten moment powiedzieć. Dużo jednak zależeć będzie od rozkładu pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Jeśli na zachodzie Europy znajdzie się niż a na wschodzie wyż, to taka konfiguracja pola ciśnienia ma sprzyjać napływowi masy pochodzenia zwrotnikowego, dzięki której możliwe są upały i rozwój gwałtownych burz, zwłaszcza w obrębie zatok niżowych, frontów atmosferycznych. Możliwe są pierwsze noce tropikalne w Polsce, gdy temperatura może przekroczyć 20 stopni nocami w wielu miejscach.

Istnieje duża szansa, że przez dłuższy okres czasu temperatura w czerwcu nie będzie rozpieszczać i na termometrach zobaczymy około 20 stopni a nawet mniej. Zwłaszcza przy napływie chłodniejszego powietrza z północnego-zachodu.

W czerwcu czeka nas najprawdopodobniej deficyt opadów, co pogłębiać ma suszę w Polsce. Najwięcej deszczu może spaść na wschodzie, najmniej na zachodzie i północy.

Podsumowując, prognoza sezonowa na czerwiec 2019 r. ulega dalszym zmianom. Okresów chłodniejszych może być całkiem sporo, ale możliwe są pierwsze fale upałów. O zmianach będziemy informować na łamach naszego portalu.

Prognozowana anomalia temperatury na czerwiec 2019 r.

Prognozowany jest deficyt opadów na zachodzie i północy Polski, nieco lepiej ma być na południu i wschodzie według CFS w czerwcu 2019 r.

Najnowsze wieści pogodowe poniżej

https://fanipogody.pl/