Pogoda na czerwiec 2019 r. dla Polski: Możliwe fale upałów i gwałtowne burze

Dysponujemy już najnowszą prognozą sezonową na czerwiec 2019 roku. Wygląda na to, że miesiąc ten zapisze się powyżej normy wieloletniej. Dodatkowo do Polski może docierać bardzo ciepłe zwrotnikowe powietrze, prawdopodobne są burze.

Już za nieco ponad trzy tygodnie rozpocznie się czerwiec. Jest to miesiąc, gdy witamy lato. W czerwcu są najdłuższe dni w roku, często zdarza się, że jest wtedy najmniej pochmurnego nieba.

W 6 miesiącu roku często przez Polskę przechodzą burze. Szczególnie gwałtowne przy dynamicznej wymianie mas powietrza. W tym roku również okresami może być podobnie.

Niewykluczone, że okresy cieplejsze będą przeplatane chłodniejszymi, gdy temperatura obniżyć może się w ciągu dnia poniżej 20 stopni.

W czerwcu całkiem prawdopodobne są pierwsze noce tropikalne, zwłaszcza przy adwekcji powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Nocami może być ponad 20 stopni.

Wygląda na to, że w czerwcu Polska dalej będzie zmagać się z pogłębiającą suszą. Model CFS nie pozostawia złudzeń, znów opadów będzie mniej niż wynosi norma wieloletnia. Prawdopodobny jest całkiem spory deficyt. Dużym problemem w ciepłych porach roku jest wysoka nierównomierność opadów, co spowodowane jest dużą lokalnością burz. Miasta obok mogą był podtapiana przez burze w czerwcu, natomiast okolice nie doświadczą kropli deszczu. Takie obrazki nie są rzadkością w czerwcu i z pewnością wystąpią w nadchodzącym miesiącu.

Niewykluczone, że przez dłuższy okres czasu nasz kraj będzie pod wpływem stabilnych układów wysokiego ciśnienia, sprzyjających pogodnej aurze, brakiem opadów i wysokiej temperaturze.

Prognoza anomalii temperatury według modelu CFS na czerwiec 2019 r.

W czerwcu czekać może nas dalszy problem z niedoborem opadów, konwekcyjne opady i burze nie rozwiążą problemu w skali całego kraju ze względu na dużą lokalność.

Więcej informacji www.fanipogody.pl