UWAGA! Pogoda da się we znaki. Spadnie nawet 100 mm deszczu w Polsce, możliwe burze

Prognozy modeli numerycznych na nadchodzące dni napawają optymizmem. Spadnie deszczu, miejscami bardzo dużo, zwłaszcza w południowej części Polski i na wschodzie.

W środkowych warstwach troposfery zatoka głębokiego niżu ulokowanego w rejonie Islandii rozbudowuje południowego-wschodnim, obejmując m.in Czechy i Niemcy, docierając następnie do naszej części Starego Kontynentu. Następnie na skutek dalszej ekspansji w kierunku Polski prognozowane jest powstanie w jej obrębie górnego niżu, jaki następnie zacznie wędrować znad zachodniej Europy na południowy wschód. Całkiem prawdopodobne, że na początku maja przyniesie zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie obfite opady deszczu. Modele numeryczne są zgodne co do sytuacji pogodowej jaka panować ma na przełomie kwietnia i maja. Prognozowana jest dominacja układów niżowych wraz z frontami atmosferycznymi, co przełoży się na dużą ilość opadów i spore zachmurzenie, zatem pogoda w naszej części Starego Kontynentu będzie nieprzyjemna.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w sobotę według modelu GFS. Burze prawdopodobne są zwłaszcza we wschodniej części Polski, jednak nie powinny być groźne.

Niedziela chłodna i opadami deszczu

W niedzielę jedynie na zachodzie Polski nie są prognozowane opady atmosferyczne. Cały nasz kraj będzie w dużo chłodniejszej masie powietrza. Pogoda na początku maja nie będzie należeć do przyjemnych.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognozowany zasięg opadów w niedzielę według modelu GFS


Prognozowana suma opadów do niedzielnego wieczora na obszarze Polski według modelu GFS

Poniedziałek deszczowy w wielu miejscach

Pojutrze w ciągu dnia kontynuacja deszczowej aury. Będzie chłodno. Szczególnie obfite opady deszczu spodziewane są na południ u i wschodzie Polski.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognozowany zasięg opadów w poniedziałek


Prognozowane sumy opadów na dzień 29 kwietnia 2019 r. godzina 21 UTC dla obszaru Polski przez model GFS

We wtorek większa szansa na poprawę pogody

Modele prognozują, że we wtorek należy spodziewać się wyraźnej poprawy pogody. Opady są prognozowane głównie na południu Polski, początkowo w pierwszej części dnia także na wschodzie. Jest szansa na rozpogodzenia, będzie jednak chłodno za sprawą napływu zimnej masy powietrza.

Prognoza pogody na wtorek 30 kwietnia 2019 r. (IMGW-PIB)

Początek maja chłodny, miejscami spadnie deszcz

Wiele wskazuje, że w pierwszy dzień maja czeka nas słoneczna aura w wielu miejscach Polski. Jednak lokalnie modele prognozują opady deszczu. Prognozy na ten okres mogą ulec jeszcze zmianie.

Prognoza pogody na 1 maja 2019 r. dla Polski (IMGW-PIB)

Czwartek z powrotem deszczowej aury

Wiele wskazuje, że już 2 maja do Polski wrócą opady deszczu, najprawdopodobniej związane z konwekcją, niewykluczone są burze. Pogoda może być dynamiczna.

Prognoza pogody na 3 maja 2019 r. dla Polski (IMGW-PIB)

Prognozowane sumy opadów do 5 maja 2019 r. dla Polski. Jak widać najwięcej deszczu spadnie na południu i wschodzie, natomiast najmniej na zachodzie i północy kraju.

W niektórych miejscach tak obfite opady deszczu spowodują nawet podtopienia. Wkrótce kolejne informacje na temat pogody w kolejnych dniach.

Bieżące położenie opadów i burz pod adresem poniżej

Najnowsze wieści pogodowe na stronie

www.fanipogody.pl