Pogoda. Detlef nie odpuszcza. Kolejny dzień upału. Na wschodzie możliwe burze

Sobota będzie kolejnym dniem z upałami w naszym kraju. Polska wciąż znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Na pogodę w Polsce wpływa ośrodek wysokiego ciśnienia DETLEF, którego centrum dziś znajdzie się na terenie Republik Bałtyckich. W związku z tym w większości regionów kraju przez cały dzień spodziewać się możemy pięknej, słonecznej pogody.

upał w Polsce

Najbardziej upalnie będzie dziś na zachodzie kraju. Lokalnie, przy granicy z Niemcami słupki rtęci wzrosnąć dziś mogą do 34-35 stopni powyżej zera. Książkowy upał (temperatura powyżej 30 stopni) panował będzie również na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Kujawach, Opolszczyźnie i Śląsku. Lokalnie upalnie będzie również na Mazowszu i w Małopolsce.

Wyliczenia modeli to jedno, a stan faktyczny to drugie. Na przykładzie wczorajszego dnia widać, że faktyczne temperatury nad Polską są jeszcze wyższe niż prognozują to modele. Najcieplejsze miejsca w Polsce dnia wczorajszego zobaczyć możecie pod tym linkiem.

Prócz upału w Polsce dziś mogą pojawić się burze. Zagrożenie burzami dotyczy wschodniej i południowo wschodniej części kraju. Na pozostałem obszarze kraju opady i burze nie wystąpią. Sytuacja podczas dzisiejszego dnia jest jednak dziś analogiczna do tej wczorajszej. Duże niedosyty wilgoci w środkowej troposferze doprowadzić mogą do tego, że chmury kłębiaste nie rozwiną się na wysokość pozwalającą generować im wyładowania atmosferyczne.

Sobota będzie praktycznie bezwietrznym dniem w Polsce. Wiatr odczuwalny będzie nad Bałtykiem, ale i tam jego porywy sięgną maksymalnie 20 km/h. W pozostałych regionach kraju powinno być dziś bezwietrznie. Jedynie w czasie burz porywy powyżej 70 km/h.