W środę nad Polską wystąpi duży kontrast termiczny. Na południu blisko 30 °C, w północnej części 16°C

Z prognoz numerycznych wynika, że w środę czeka nas kontynuacje wysokich temperatur w bieżącym tygodniu. Potem nadejdzie duże ochłodzenie związane z nasunięciem się strefy frontu chłodnego. Odbywać ma się za nim wymiana masy powietrza na chłodniejszą polarno-morską z północnego-zachodu. Nie zabraknie opadów deszczu, lokalnie burz.

W środę termometry na południu, ale także w zachodniej i centralnej oraz wschodniej części Polski pokażą od 24°C do 28°C, punktowo temperatura może zbliżyć się do 30°C. Najwyższe temperatury spodziewane są na południowym-zachodzie, południu i zachodzie Polski, w tych częściach kraju może zostać osiągnięta graniczna wartość temperatury prognozowanej przez modele pogodowe.

Napływ bardzo ciepłego powietrza polarno-morskiego odbywać będzie się z południowego-zachodu, zachodu Starego Kontynentu. Na północy kontynentu europejskiego ulokowana ma być rozległa, górna zatoka niżowa, w której obecne są układy niżowe. Po południowej stronie bruzdy niżowej obserwuje się występowanie istotnie nasilonego prądu strumieniowego.

Gdy mieszkańcy m.in południowej, wschodniej i centralnej części Polski cieszyć będą się bardzo wysokimi temperaturami, to w godzinach południowych od północnego-zachodu przybliżać będzie się strefa frontu chłodnego atmosferycznego związanego z układem niskiego ciśnienia o imieniu „ANTHEA”. Najchłodniej będzie jutro w pasie dzielnic północnych, miejscami termometry pokażą poniżej 20°C.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 12.09.2018 r. godzina 12 UTC

Widoczna rozległa bruzda niżowa na północy kontynentu europejskiego, silny, lecz krótkotrwały układ omega w środkowej troposferze. Opracowanie grafiki, Grzegorz Zawiślak na dzień 12.09.2018 r.

Prognozowana temperatura powietrza na godzinę 14 dla Polski w środę

Środa godzina 17

W kolejnych dniach zacznie robić się coraz chłodniej. Prognozy dla miast tu