Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowne uderzenie zimna. Gorąc i upał ustąpi z Polski. Będą również silne burze

Pogoda długoterminowa na okres od 15.08.2021 do 31.08.2021. Sprawdzamy najnowsze prognozy długoterminowa do końca sierpnia w oparciu o modele europejskie i amerykańskie do końca sierpnia. Gorąc i upał zaczną ustępować z Polski. Czeka nas radykalna zmiana warunków pogodowych. Nie unikniemy również silnych burz, które spowodują szkody. Szczególnie w momencie wypierania cieplejszego powietrza przez front chłodny.

Pogoda długoterminowa. Chłodny sierpień w naszej części Europy

Tegoroczny sierpień przynosi zdecydowanie niższe temperatury niż lipiec, który zapisał się jako rekordowo ciepły. Prognozy na kolejne tygodnie ósmego miesiąca roku mogą nieco rozczarowywać, gdyż nie widać w nich długich okresów gorąca oraz upałów. Spodziewane są okresy z wyraźną, ujemną anomalią temperatury.

Pomimo zdecydowanego ocieplenia w drugiej dekadzie sierpnia, temperatura na przeważającym obszarze Polski jest lekko poniżej normy wieloletniej. Największe, ujemne odchylenie temperatury obserwujemy m.in w centrum oraz na północnym-wschodzie oraz południowym-zachodzie kraju. Temperatura w okolicach normy klimatologicznej z lat 1991-2020 jest na krańcach północnych oraz południowych. Wiele wskazuje, że w najbliższych dniach ujemne odchylenie temperatury zacznie się pogłębiać, gdyż ponownie zaczną płynąć do nas chłodniejsze masy powietrza z zachodu, północnego-zachodu o cechach polarno morskich. Sporadyczne dni gorące oraz z upałem są możliwe w trzeciej dekadzie sierpnia, o czym szerzej pomówimy w dalszej części artykułu.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Chłód w Polsce

Niedziela i poniedziałek upalna. Wtorek z dużym ochłodzeniem

Jeszcze tylko niedziela i poniedziałek przyniesie na przeważającym obszarze Polski temperaturę powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Od wtorku w całym kraju temperatury spadną przynajmniej na kilka dni. Okresami temperatura może być niższa o nawet 3°C/4°C względem analogicznego okresu lat ubiegłych. Prognozy numeryczne wskazują, że na krótko gorąco może zrobić się w okolicach czwartku i piątku, ale o upale nie będziemy mogli mówić. Niewykluczone, że gorący będzie również przyszły weekend. Przypomnijmy, o dniu gorącym mówimy, gdy temperatura w cieniu wynosi od 25°C do 29°C. O dniu upalnym wtedy, kiedy temperatura wynosi 30°C. Fala upałów musi trwać minimum 3 dni. Nic nie wskazuje na ten moment, aby dni upalne wystąpiły w okresie najbliższych 7 dni. Prognozy na kolejne dni ostatniej dekady sierpnia nie sygnalizują długich okresów z upałem. Jeśli nawet się zdarzy, to będą to dni pojedyncze.

Pogoda. Nagłe ochłodzenie

Pogoda długoterminowa. Jeszcze termiczne lato w Polsce, ale nie będzie tak gorąco i upalnie jak w lipcu

Analizujemy następnie mapę, która przedstawia średnią temperaturę dobową w okresie od 15.08.2021 do 25.08.2021 w oparciu o model GFS. Termiczne lato zostanie utrzymane, ale naszą uwagę zwraca szczególnie obszar północno-wschodniej części Polski, gdzie będzie najchłodniej. Średnia za 10 dni na tym obszarze znajdować ma się w dolnym przedziale termicznego lata, czyli około 15°C. Cieplej w centrum, wschodzie, zachodzie i południu od 18°C do 19°C. Niewykluczone, że wartości te są zaniżone o jakieś 1°C/3°C.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowne uderzenie zimna.

Ochłodzenie pod koniec drugiej dekady sierpnia przesądzone

Prześledzimy również mapę, jaka obrazuje średnią anomalie temperatury w okresie od 15.08.2021 do 25.08.2021 w oparciu o model GFS. Anomalia jest liczona względem okresu referencyjnego 1979-2000. Według GFS, który uwzględnia omawiany okres klimatologiczny średnia temperatura ma być w normie klimatologicznej. Miejscami na zachodzie i południu pojawią się temperatura lekko powyżej normy. To wskazuje, że najwięcej dni gorących może wystąpić na tym obszarze. Najniższe wartości na termometrach są prognozowane na północnym-wschodzie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Anomalia temperatury

Kolejne tygodnie nieliczne dni gorące. Sytuacja może zmienić się w ostatnich dniach sierpnia

Patrzymy również na mapę przedstawiającą maksymalną temperaturę liczoną przez model GFS. Nie widzimy, aby upał miał wystąpić w okresie od 15.08.2021 do 25.08.2021. Nie jest to jednak prawda. Ten jednak zdarzy się w niedzielę, 15 sierpnia 2021 na południu i wschodzie kraju. Natomiast w poniedziałek upalnie i burzowo jeszcze na wschodzie, południowym-wschodzie Polski, gdzie temperatura może osiągnąć 30°C/32°C. We wtorek ochłodzenie obejmie cały kraj. Temperatura spadnie o nawet 10°C/13°C. Ocieplić może się dopiero w okolicach czwartku, ale na gorący okres synoptyczny nie zanosi się.

Pogoda długoterminowa na 10 dni. Będzie upał i gorąc czasem

Niżowa pogoda na północy kraju. Nie zabraknie silnego wiatru

W okresie od 15.08.2021 do 25.08.2021 główny wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie mieć cyrkulacja strefowa. Przeważnie o składowej zachodniej, czasem południowo-zachodniej. Najwięcej dni z niżową pogodą modele prognozują na północy kraju, gdzie nie dość, że częściej popada, czasem zagrzmi, to dodatkowo z uwagi na bliskość niżów przechodzących na północ od Polski, wzrośnie poziomy gradient ciśnienia. Nie można wykluczyć, że w momencie spływu chłodniejszego powietrza nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego, dojdzie do rozwoju lokalnych trąb wodnych na tym akwenie. Czasem stery nad pogodą przejmie klin wyżu znad Azorów oraz Atlantyku, przynosząc stabilizacje pogody na kilka dni.

Pogoda długoterminowa. Niżowa aura.

Opady szczególnie obfite na północy kraju Polski

Interesująco wygląda również prognoza rozkładu sum opadowych w oparciu o modele GFS i ECMWF. Zdecydowanie bardziej wilgotny okres synoptyczny widzi model europejski ECMWF, o czym szerzej pomówimy w kolejnym akapicie.

GFS pokazuje, że najwięcej opadów będzie na północy kraju w okresie od 15.08.2021 do 25.08.2021, co spowodowane będzie częstym przechodzeniem w pobliżu Polski ośrodków niskiego ciśnienia. Fronty przynosić mają opady wielkoskalowe oraz konwekcyjne. Najmniej opadów widzi amerykański model GFS na zachodzie. Więcej popada też w centrum oraz miejscami na południu. Nie można wykluczyć, że miejscami sumy opadowe są zaniżone z uwagi na występowanie opadów konwekcyjnych.

Pogoda długoterminowa. Będą szczególnie intensywne opady na północy

ECMWF prognozuje zdecydowanie więcej na północy kraju. Widzi on zdecydowanie wilgotniejszy okres synoptyczny niż GFS. Prognoza jest zbliżona do tego, co pokazał nam GFS, który również wylicza najwięcej opadów na północy. Drugim obszarem z większymi sumami jest południe oraz wschód kraju. Tutaj mają dominować przeważnie opady konwekcyjne, rzadziej wielkoskalowe.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowne uderzenie zimna. ulewy kraju

Pogoda długoterminowa. Gorące, upalne lato może powrócić pod koniec sierpnia

Dokonujemy również analizy map z modelu CFS, które przedstawiają rozkład średniej anomalii temperatury na kolejne tygodnie sierpnia. Według modelu amerykańskiego, najcieplej w okresie od 14.08.2021 do 21.08.2021 najcieplej powinno być na południu, południowym-wschodzie i wschodzie, natomiast najchłodniej na zachodzie i północy.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowne uderzenie zimna. Gorąc i upał ustąpi z Polski. Będą również silne burze

Według CFS, 3 dekada sierpnia przyniesie w Polsce temperaturę poniżej normy wieloletniej. Prognoza dotyczy przedziału czasowego od 21.08.2021 do 28.08.2021. Mapa ta nam ukazuje uśrednione wartości dla całego tygodnia, ale niektóre modele numeryczne prognozują w tym okresie sporadyczne dni gorące, a czasem nawet upał na zachodzie i południu Polski. Tych dni jednak nie powinno być wiele i częściej na termometrach zobaczymy prawdopodobnie wartości poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. ochłodzenie w kraju

Dopiero na przełomie sierpnia i września temperatura może na przeważającym obszarze Polski wzrosnąć powyżej normy klimatologicznej. Według wstępnej prognozy CFS, najcieplej powinno być na południu, na pozostałym obszarze temperatura powinna być przeważnie w normie, bądź lekko powyżej normy wieloletniej. Na mapie obserwujemy tylko niewielkie obszary z temperaturą w normie wieloletniej. Z uwagi od odległy termin, prognozy mogą ulec korekcie w kolejnych aktualizacjach modelu klimatycznego.

ocieplenie w polsce

Pogoda długoterminowa. GEFS sygnalizuje okresy chłodu, ale pod koniec sierpnia możliwe dni gorące oraz upalne

Następnym model, który zostanie przeanalizowany do wskazania trendu w pogodzie, okaże się GEFS. Pozwoli on nam porównać prognozy średniej anomalii do końca sierpnia. Charakteryzuje się on często wysoką sprawdzalnością, niejednokrotnie lepszą niż ECMWF i CFS.

Według GEFS, temperatura w okresie od 15.08.2021 do 20.08.2021 na zachodzie i północy będzie poniżej normy wieloletniej. Najcieplej ma być na południu i wschodzie kraju. Są to jednak uśrednione wartości dla całego okresu. Modele sygnalizują rozpoczęcie chłodnego okresu synoptycznego od 17 dnia miesiąca.

będzie chłód

Kolejna mapa obrazuje nam rozkład średniej anomalii temperatury w okresie od 20.08.2021 do 25.08.2021 według GEFS. Na przeważającym obszarze Polski, amerykański model widzi temperaturę poniżej normy wieloletniej. Największe, ujemne odchylenie od normy wieloletniej widzimy na północnym-wschodzie Polski. GEFS sygnalizuje jednak miejscami na zachodzie i krańcach południowych temperaturę w normie wieloletniej. Niewykluczone, że w ostatniej dekadzie sierpnia wystąpią sporadyczne dni gorące, a nawet krótki upał. Nic na ten moment nie wskazuje, aby nadeszła fala upałów do naszej części Europy.

chłód w polsce

Prognozy GEFS na ostatnie dni sierpnia mogą ulec jeszcze korekcie, ale wiele ośrodków prognozuje wyraźne ocieplenie na sam koniec wakacji. Wtedy to w okresie od 25.08.2021 do 30.08.2021 na zachodzie i południu temperatura ma być powyżej normy wieloletniej, a jedynie we wschodniej połowie kraju w normy wieloletniej. Poszczególne realizacje modeli pogodowych pokazują nam możliwe dni gorące, a nawet sporadyczny upał. Miejmy jednak na uwadze, że prognoza na tak odległy okres jest obarczona sporym błędem prognostycznym i może ulec zmianie.

Pogoda długoterminowa. Cieplej na zachodzie

Pogoda długoterminowa. Na wiązkach modelu GFS chłód, jednak dni gorące i upalne mogą powrócić pod koniec sierpnia

Na sam koniec, patrzymy na wiązki modelu GFS. Ochłodzenie w okolicach 17 dnia miesiąca jest przesądzone. Temperatura obniży się poniżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Spadek temperatury będzie gwałtowny i odczujemy go w całym kraju. Według GFS w pierwszych dniach trzeciej dekady sierpnia, wartości na termometrach mają być poniżej normy wieloletniej. Systematycznie temperatura zacznie rosnąć w okolicach 24-26 dnia miesiąca. Wtedy ponownie może wzrosnąć powyżej normy wieloletniej. Pod koniec sierpnia dni gorące, czasem upał w wielu regionach Polski jest możliwy, ale z uwagi na odległy termin, prognozy numeryczne mogą ulec korekcie.

Prognoza wiązek modelu GFS dla Lublina. Wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Wyliczenia są na okres od 15.08.2021 do 31.08.2021. Powyżej 6-8 dni rozbieżności są coraz większe, dlatego najlepiej w takiej sytuacji obserwować białą linie trendu. Jest to średnia wiązek z lekko zmodyfikowanymi warunkami początkowymi.

chłód w Polsce

Do końca sierpnia dni z upałem będzie niewiele. Nie można jednak wykluczyć, że pod koniec sierpnia zrobi się gorąco, czasem upalnie w wielu regionach Polski.

ochłodzenie w Polsce