11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Najpierw 23°C, opady i burze, a potem opady śniegu i mróz nocami w Polsce

Pogoda. Anomalia temperatury

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne na przełom marca i kwietnia. Wysoka temperatura pod koniec marca, następnie ochłodzenie na początku przyszłego miesiąca. Niewykluczone burze, a potem śnieg i przymrozki oraz mróz w górach. Prognoza oparta będzie wyliczeniami modeli GFS, GEFS, ECMWF oraz ICON i CFS.

To nie był rekordowo ciepły miesiąc

Tegoroczny marzec przynosi dużą zmienność pogody, co jest typowe dla przełomu pór roku. Napływają do nas zarówno cieplejsze, jak i też chłodniejsze masy powietrza. Ostatnie dni przynosiły w Polsce wysoką temperaturę. W niedzielę ochłodzenie objęło już cały kraj. W skali miesięcznej miesiąc ten na przeważającym obszarze kraju będzie w normie wieloletniej, a na krańcach południowych lekko poniżej normy. Najcieplej ma być na północy, gdzie temperatura w okresie od 1.03.2021 do 31.03.2021.

Anomalia miesięczna w okresie od 1.03.2021 do 31.03.2021, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda. Anomalia temperatury

Pogoda. Bardzo ciepły przełom miesięcy, ochłodzenie w okolicach świąt

Teraz przyjrzymy się trendowi w pogodzie na przełom marca i kwietnia. Na poniższej mapie widać doskonale, że w ostatnich miesiąca do Polski napłynie bardzo ciepła masa powietrza. Jednak już 1 kwietnia 2021 z północnego-zachodu postępować będzie ochłodzenie. W okresie świątecznym temperatura obniży się do wartości poniżej normy wieloletniej. Nocami może zdarzyć się przymrozek, a na nizinach możliwe opady śniegu i deszczu ze śniegu oraz krupy śnieżnej. W ciągu dnia temperatura ma być na ogół dodatnia.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 28.03.2021 do 3.04.2021 względem okresu referencyjnego 1991-2020.

Pogoda. Anomalia na poszczególne dni

Poniższa rycina obrazuje średnią anomalię temperatury na najbliższe 10 dni, biorąc pod uwagę stary okres referencyjny 1979-2000. Pomimo spodziewanego ochłodzenia w pierwszych dniach kwietnia, średnia anomalia nie spadnie do wartości poniżej normy wieloletniej. Jednak poszczególne dni mogą być chłodniejsze niż norma klimatyczna dla kwietnia, ale w okresie 10 dni ochłodzenie nie wpłynie mocno na średnią anomalią temperatury.

Pogoda. Anomalia na 10 dni

Jeśli chodzi o średnią dobową temperaturę powietrza na przełomie marca i kwietnia, wartości dobowej temperatury powietrza mają być typowe dla wiosny termicznej. Na wschodzie średnia za 10 dni wyniesie przeważnie około 5°C. przez 7°C/8°C na południu i w centrum. a na zachodzie do 9°C.

Pogoda. Średnia dobowa temperatura na 10 dni.

W najbliższych 10 dniach nasz kraj znajdzie się przeważnie w rozległym obszarze podwyższonego ciśnienia, jaki rozciągać będzie się od Atlantyku aż po wschód Starego Kontynentu. Nie oznacza to jednak braku opadów. Okresami przez naszą część Europy przejdą fronty i zatoki niżowe, które przyniosą opady atmosferyczne. Nie można wykluczyć burz. Szczególnie na frontach chłodnych. Na ten moment burze najbardziej prawdopodobne są w czwartek, gdy w obrębie frontu pojawi się pewna niestabilność powietrza w centrum, wschodzie i południu Polski. Ochłodzenie do kraju ściągną w okolicach świąt układy niżowe ulokowane nad Skandynawią i wędrujące dalej na wschód.

W polu podwyższonego ciśnienia

Pogoda. Spłynie powietrze arktyczne. Ocieplenie może nadejść po świętach

Przed nami bardzo ciepły przełom miesięcy, co bardzo dobrze obrazuje animacja poniżej. Na południu i południowym-zachodzie temperatura wzrośnie powyżej 20-22°C. W okresie świątecznym spłynie powietrze arktyczne z północy. Będzie to jednak przejściowe, kilkudniowe ochłodzenie. Temperatura za dnia na nizinach ma być dodatnia, ale nocami nie można wykluczyć przymrozków, a w górach i na obszarach podgórskich mrozu całodobowego trwającego kilka dni. W okolicach 3 kwietnia możliwe są opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Istnieje prawdopodobieństwo burz śnieżnych o charakterze adwekcyjnym.

Modele numeryczne sygnalizują, że ocieplenie powinno nadejść w okolicach 6 kwietnia. Wtedy też nad Europą Zachodnią ulokuje się głęboki, atlantycki niż, a po jego wschodniej stronie napływać będzie z południa coraz cieplejsza masa powietrza, co widać na poniższym filmie.

Pogoda. Rozbieżne prognozy modeli numerycznych

Ochłodzenie według GEFS na początku kwietnia będzie krótkotrwałe, ale skutkować ma obniżeniem się temperatury do wartości poniżej normy wieloletniej na kilka dni. ECMWF i GFS sygnalizują ocieplenie w okolicach 6 dnia miesiąca, jednak GEFS pokazuje nam, że chłodne masy powietrza mogą pozostać u nas do przełomu 1 i 2 dekady kwietnia. Wkrótce przekonamy się, który model będzie bliżej prawdy.

Temperatura w kraju
Temperatura w Europie

Najwięcej padać ma we wschodniej i północnej części kraju

Według modeli numerycznych (GFS, ECMWF) do 5 kwietnia 2021 najwięcej padać będzie na południu, południowym-wschodzie oraz wschodzie. Najmniej opadów jest prognozowanych w zachodniej połowie kraju, częściej popadać może za to na północy.

Wstępna prognoza sumy opadów w okresie od 28.03.2021 do 5.04.2021 według GFS.

Pogoda. Opady w Polsce

Orientacyjna suma opadów według ECMWF w okresie od 28.03.2021 do 5.04.2021 według ECMWF.

Deszczowe w Polsce

Poniżej przygotowaliśmy animacje ukazującą ciśnienie, zachmurzenie, obszar i rodzaj opadów od 28.03.2021 do 7.04.2021 dla Polski według ECMWF.

Teraz przyjrzymy się prognozie wiązek modelu GFS na 16 dni. Widać doskonale, że na początku nadchodzącego tygodnia napłynie cieplejsze powietrza. W okolicach świąt ochłodzenie jest przesądzone. Zdarzyć mogą się opady zimowe w formie epizodów. Na trwały powrót zimy nie zanosi się. Ocieplenie powinno nadejść po świętach, ale jego skala na ten moment jest trudna do oszacowania.

Pogoda długoterminowa dla Krakowa na 16 dni (850 hPa, 1500 m.n.p.g).

Pogoda. 850 hPa (1500 m.n.p.g)

Prognoza wiązek na 16 dni dla Krakowa.

Pogoda. 850 hPa (1500 m.n.p.g)

Pogoda długoterminowa dla Warszawy na 16 dni (850 hPa 1500 m.n.p.g)

Pogoda. 850 hPa (1500 m.n.p.g) Warszawa

Prognoza wiązek na 16 dni dla Warszawy.

Źródło grafik: wxcharts.com, meteomodel.pl, climatereanalyzer. tropicaltidbits.com, wetterzentrale.de,