Pogoda długoterminowa na cały czerwiec 2021. Gwałtowne burze. Okresami ujemne anomalie temperatury i upał w Polsce

Pogoda długoterminowa na cały czerwiec 2021 dla Polski. Wystąpią gwałtowne burze, okresami możliwe ujemne anomalie temperatury i upał w Polsce, który nie powinien być częsty. Przeanalizujemy prognozy CFS, ECMWF, GEFS oraz GFS na kolejne tygodnie pierwszego miesiąca lata.

Pogoda. Ciepła pierwsza dekada czerwca, ale na upały nie zanosi się

Wiele wskazuje, że w pierwszej dekadzie czerwca doświadczymy okresów gorących. Będzie ich co prawda mniej niż w latach poprzednich, ale z pewnością się zdarzą. Najcieplej w pierwszej dekadzie czerwca powinno być na zachodzie, gdzie temperatura może wzrosnąć do 26°C. Chłodniej w tym samym czasie w centrum, południu i wschodzie do do 21°C/24°C. Niewykluczone, że nagrzanie masy powietrza zalegająca Starym Kontynencie będzie silniejsze, co spowoduje wystąpienie okresami wyższych temperatur, niż sugeruje nam to amerykański model numeryczny o około 2-3 stopnie.

Pogoda. Anomalia na czerwiec 2021.

Pogoda. Dominować ma przeważnie silny wyż z centrum nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim. Opadów i burz ma być mniej niż w ubiegłych tygodniach, ale okresami zdarzą się

Przez najbliższe 10 dni będziemy przeważnie pod wpływem wyżu, zatem warunki pogodowe mają być przeważnie stabilne. Okresami mogą zdarzyć się burze, których ilość będzie mniejsza niż w latach ubiegłych. Szanse na dużą zmianę widzimy w drugiej dekadzie miesiąca, gdy do głosu częściej powinny dojść niże z frontami atmosferycznymi, powodując występowanie groźniejszych burz frontowych oraz na przedfrontowych strefach konwergencji wiatru.

Pogoda. Średnia anomalia na 10 dni.

Na początku miesiąca dominować ma przeważnie wschodni, północno-wschodni kierunek napływu mas powietrza. Masa napływająca z tych kierunków ogrzeje się kontynencie, mając na uwadze silną operacje słoneczną oraz dość stabilną sytuacje baryczną.

Pogoda. Napływ ze wschodu.

Pierwszego czerwca rozpoczęło się meteorologiczne lato, wkrótce zawita do Polski termiczne lato

Spoglądamy również na uśrednioną temperaturę powietrza na 1 dekadę czerwca. Widzimy, że najcieplej powinno być na zachodzie, gdzie średnia dobowa za 10 dni wyniesie nawet 19°C. Są to wartości typowe dla termicznego lata. Chłodniej w tym czasie powinno być w centrum, południu, północy i wschodzie od 14°C do 18°C. Dobowe wartości mogą być w wielu miejscach wyższe.

Pogoda. Uśrednione wartości na 10 dni.

Wyższe temperatury w czerwcu, ale fali upałów nie widać przynajmniej do połowy miesiąca

Następnie analizujemy prognozę wiązek modelu GFS na 16 dni dla Warszawy i Poznania. Widzimy, że w najbliższych tygodniach wartości powinny oscylować przeważnie powyżej normy wieloletniej. Zatem długie okresy chłodu sygnalizowane przez ECMWF są mało prawdopodobne.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni, wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g), która służy do określenia charakterystyki mas powietrza napływającej nad dany obszar.

Poznań, wysokość 850 hPa

Wiązki modelu GFS dla Poznania na 16 dni. Wysokość 2 m.n.p.g.

Temperatura na 2 metrach

Również dla Warszawy widzimy wzrost temperatury w pierwszych dniach czerwca. Temperatura ma wzrosnąć powyżej normy wieloletniej i utrzymywać się przez dłuższy czas. Gorące dni mogą zdarzyć się także na tym obszarze, ale będzie ich mniej niż na zachodzie.

Pogoda. Prognoza wiązek na 16 dni.

Poniższa grafika obrazuje prognozę wiązek na 16 dni dla wysokości 2 metrów n.p.g dla Warszawy. Z każdym dniem będzie robić się coraz cieplej, a apogeum najwyższych temperatur przypaść może na przełom 1 i 2 tygodnia czerwca.

Pogoda. Prognoza na czerwiec 2021.

Pogoda. Prognozy CFS wykluczają długie okresy gorąca w czerwcu

Dobiegł końca maj 2021, który z pewnością zostanie sklasyfikowany jako chłodny i wilgotny w naszej części Europy. Rozpoczyna się czerwiec, który zapowiada się cieplejszy w naszej części Starego Kontynentu, ale na wielodniowe upały nie zanosi się. Wiele wskazuje, że ilość opadów w czerwcu będzie mniejsza niż w maju. Częściej znajdować mamy się w polach podwyższonego ciśnienia. Wystąpią okresami jednak groźne burze, które mogą okazać się groźne.

Sprawdzamy prognozę modelu klimatycznego CFS, który sygnalizuje temperaturę w normie wieloletniej na obszarze praktycznie całej Polski. Nieco chłodniej w skali miesięcznej może być na zachodzie, a najcieplej na północy. Takie warunki pogodowe mogą utrzymać się przez około 40-70% czasu. Jest to prognoza inicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 21.05.2021 do 31.05.2021.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021.

Patrzymy jeszcze na drugą prognozę CFS na czerwiec, która jest wartością uśrednioną z ostatnich 12 prognoz ze zmodyfikowanymi warunkami początkowymi w odniesieniu do okresu referencyjnego 1984-2009. Podobnie jak na mapie powyżej nie zapowiada się, aby był to miesiąc gorący. Amerykański model klimatyczny sygnalizuje temperaturę na przeważającym obszarze Polski poniżej normy wieloletniej. Jedynie miejscami wartości mogą być w normie wieloletniej.

Pogoda na czerwiec 2021.

Pogoda. Dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia. Rzadziej przechodzić będą niże i fronty atlantyckich niżów barycznych

Sprawdzamy również uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na czerwiec według CFS. Po niżowym maju, w rozpoczynającym się miesiącu dominować mają przeważnie ośrodki wysokiego ciśnienia, zapewniając większą stabilność pogody. Opadów powinno być mniej, ale okresami i punktowo przekroczona może zostać miesięczna norma opadowa, mając na uwadze możliwy rozwój silnych burz, które mogą poczynić szkody i powodować zalania, jak i też szkody wiatrowe. Wiele wskazuje, że to właśnie pola słabogradientowe odegrają istotną rolę w kształtowaniu warunków pogodowych w szóstym miesiącu roku. Nie oznacza to jednak, że okresami nie pojawią się dynamiczne ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi. Ich powinno być mniej niż w poprzednich miesiącach. Poniższa prognoza ukazuje możliwe warunki pogodowe, jakie mogą utrzymać się przez 40-70% czasu.

Następnie analizujemy mapę anomalii opadów na czerwiec 2021 według amerykańskiego klimatycznego. Zaskoczenia większego nie ma. Przy stabilnej i wyżowej pogodzie ilość opadów w skali miesięcznej może być poniżej normy wieloletniej na obszarze Polski. Prosimy mieć jednak na uwadze, że mamy trwający sezon burzowy, który przynosi okresami silniejsze burze. W czerwcu aktywność burzowa może być większa, a natężenie zjawisk wyższe niż w maju. Chociaż wiele wskazuje, że zdarzą się przeważnie burze termiczne, które rozwijać mają się na skutek dziennego nagrzania, na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Burze pulsacyjne bywają okresami groźne, gdyż przez kilkadziesiąt mogą generować niebezpieczna zjawiska, następnie zanikając. Na przykład zjawisko wet microburst, przynosząc grad, silny, niszczący wiatr i ulewy. Wyróżniamy odmianę suchą i mokrą, a obszar jego oddziaływania potrafi nie przekroczyć 4 km. Przykład powstawania takiego zjawiska możemy zobaczyć na filmie poniżej.

Nie można jednak wykluczyć, że okresami pojawią się też groźniejsze burze frontowe, jakie mogą przybrać formę mezoskalowych układów konwekcyjnych i superkomórek burzowych. Kilka takich incydentów burzowych w czerwcu jest możliwych. Aczkolwiek względem lat ubiegłych nie powinno być ich dużo.

Prognoza anomalii opadów na czerwiec 2021 dla Polski według CFS

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Opady w Europie i Polsce.

Pogoda. Anomalie tygodniowe według CFS dla Polski na czerwiec

Sprawdzimy teraz prognozy anomalii tygodniowych według amerykańskiego modelu klimatycznego na poszczególne tygodnie czerwca. Przestrzegamy jednak, że ukazują one nam tylko uśrednione wartości anomalii tygodniowych. W okresie od 31.05.2021 do 7.06.2021 temperatura na północy i zachodzie powinna być w normie i lekko powyżej normy. Jednak w centrum i wschodzie oraz południu poniżej normy wieloletniej. Chłodne masy powietrza przełożą się na występowanie ujemnego odchylenia temperatury od normy wieloletniej na wymienionych obszarze. Co prawda pod koniec tygodnia pojawi się ocieplenie, które spowoduje duży wzrost temperatury w zachodniej i północnej części Polski.

Optymistycznie wygląda prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 7.06.2021 do 14.06.2021. Widzimy, że zrobi się cieplej na obszarze całej Polski. Temperatura powinna oscylować powyżej normy wieloletniej. Prawdopodobne są dni gorące. Tylko miejscami mogą być to wartości w normie wieloletniej.

Anomalia temperatury do 14 czerwca 2021.

Możliwe są okresy chłodu, ale będą mniej odczuwalne niż w maju

Prognozy na okres od 14.06.2021 do 21.06.2021 traktujmy orientacyjnie. Widzimy, że w wielu regionach temperatura ponownie może obniżyć się poniżej normy wieloletniej, sugerując możliwy chłodniejszy okres synoptyczny. Miejscami wartości mają być w normie, a na południu powyżej normy wieloletniej. To dość odległa prognoza, zatem możemy spodziewać się zmiany trendu. Najprawdopodobniej w kierunku większego ocieplenia.

Pogoda. Anomalia temperatury na czerwiec 2021.

Niewykluczone, że w okresie od 21.06.2021 do 28.06.2021 średnia tygodniowa anomalia temperatury będzie powyżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Cieplejszy koniec miesiąca jest prawdopodobny, lecz prosimy poczekać jeszcze na kolejne prognozy modeli europejskich i amerykańskich, gdyż trend może ulec zmianie.

Anomalia koniec czerwca 2021.

Pogoda. Możliwy gorący, a okresami nawet upalny przełom czerwca i lipca

Orientacyjne prognozy na przełom czerwca i lipca pokazują nam wartości znacznie powyżej normy wieloletniej w naszej części Europy. Wtedy też mogą zdarzyć się większe i dłuższe upały. Szczególnie na południu i zachodzie. Prosimy mieć jednak na uwadze, że są to odległe prognozy numeryczne, zatem możemy spodziewać się zmiany trendu. W kolejnych dniach/tygodniach informować będziemy o wynikach najnowszych wyliczeń modeli europejskich oraz amerykańskich, mając na uwadze przełom czerwca/lipca.

Pogoda. Anomalia temperatury do 5 lipca 2021.

Pogoda. GEFS bardziej optymistyczny niż CFS oraz ECMWF

Kolejny model, który użyjemy do analiz na poszczególne tygodnie czerwca będzie GEFS. Charakteryzują się on nieco mniejszym zasięgiem, ale lepszą sprawdzalnością prognozowanej średniej anomalii temperatury. Obecnie dostępne są wyliczenia do 17 czerwca. Przyjmiemy założenie 5 dniowe, wskazując na odchylenie temperatury od normy wieloletniej.

Na pierwszy rzut analizujemy prognozy na początek czerwca 2021. Zerkamy na uśrednione wartości anomalii temperatury na okres od 1.06.2021 do 6.06.2021. Są to na ogół zbliżone prognozy do tych, które obserwowaliśmy powyżej w oparciu o model CFS. Najchłodniej na początku czerwca ma być na wschodzie, południu i centrum, a najcieplej na zachodzie i północy. Również GEFS sygnalizuje silne ocieplenie pod koniec tygodnia.

Pogoda. Anomalia temperatury na czerwiec 2021 dla Polski.

Przełom pierwszego i drugiego tygodnia szóstego miesiąca roku napawa optymizmem. W tym okresie temperatura praktycznie na obszarze całej Polski będzie lekko powyżej normy wieloletniej. Miejscami i tylko przez krótki okres czasu w normie wieloletniej.

Anomalia do 11 czerwca 2021.

Prognoza na okres od 11.06.2021 do 16.06.2021 jest bardziej optymistyczna niż CFS i ECMWF. Sugeruje nam temperatury w normie i lekko powyżej normy wieloletniej. Zatem całkiem prawdopodobne jest utrzymanie się umiarkowanych, okresami wysokich temperatur. Aczkolwiek nie zanosi się na ten moment na fale upałów.

Najchłodniejszy jest ECMWF, który najprawdopodobniej nie sprawdzi się

Praktycznie na sam koniec sprawdzimy prognozy anomalii tygodniowych w oparciu o model europejski ECMWF. Wskazuje on najniższe wartości temperatury, które mogą teoretycznie utrzymać się przez wiele tygodni czerwca. Taki trend w pogodzie wydaje się jednak mało prawdopodobny. Bliżej prawdy powinny być modele amerykańskie.

Analizujemy mapę anomalii tygodniowych na okres od 31.05.2021 do 6.06.2021. Wyliczenia są zbliżone do tych, które obserwowaliśmy na poprzednich grafikach. Najcieplej w tym okresie ma być na zachodzie i północy. Prosimy mieć na uwadze, że praktycznie w całym kraju temperatura pod koniec tygodnia wzrośnie powyżej normy wieloletniej, ale chłodny przełom miesięcy i duże ujemne odchylenie temperatury spowoduje utrzymywanie się niskich wartości w skali tygodniowej, dlatego średnie wartości są poniżej normy wieloletniej.

Szanse na zmianę trendu w pogodzie widzimy, analizując wyliczenia na drugi tydzień czerwca. W okresie od 7.06.2021 do 13.06.2021 temperatura powinna być przeważnie w normie wieloletniej. Pojawiają się jednak niewielkie obszary na mapie z ujemną anomalią na południu, zachodzie i północy. W naszej ocenie taka prognoza nie sprawdzi się i będzie cieplej niż pokazuje nam to ECMWF. Sugerujmy się w tym przypadku prognozami GEFS i CFS.

Pogoda. Rozbieżne prognozy na drugą i trzecią dekadę czerwca

Niepokojąco wygląda prognoza na przełom 2 i 3 dekady czerwca. ECMWF sugeruje anomalię tygodniową poniżej normy. Jest to zbliżona prognoza do amerykańskiego CFS, który sugeruje jednak płytsze ochłodzenie. Na ten sam okres GEFS sygnalizuje temperaturę w normie wieloletniej. Pozostaje nam obserwować kolejne aktualizacji modeli europejskich i amerykańskich, gdyż tak duża skala ochłodzenia jest najprawdopodobniej mało prawdopodobna.

Pogoda. Anomalia tygodniowa do 20 czerwca 2021.

Analizujemy również prognozę na trzecią dekadę czerwca, mając na uwadze możliwą zmianę trendu w prognozach. Na ten sam okres model CFS sygnalizuje temperaturę powyżej normy wieloletniej, gdy w tym samym czasie ECMWF prognozuje we wschodniej połowie temperaturę poniżej normy i w normie.

Chłodny koniec czerwca 2021.

Przełom czerwca i lipca nie powinien być zimny. W tym okresie temperatura może być w normie klimatologicznej. CFS na ten sam okres sygnalizuje temperaturę znacznie powyżej normy wieloletniej. W kolejnych tygodniach przekonamy się, który model będzie bliżej prawdy. Różnica w prognozach może wynikać z innych danych wejściowych modelu, odmiennych założeń fizycznych atmosfery, jak i też brania pod uwagę 20-letniego okresu klimatologicznego, gdyż CFS bierze pod uwagę na ogół okres referencyjny 1984-2009.

Pogoda. Przełom czerwca i lipca 2021.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie trendu na wiele tygodni do przodu nie jest możliwe. Zatem możemy spodziewać się zmian w wyliczeniach modeli europejskich i amerykańskich.