Pogoda długoterminowa na cały czerwiec 2024 r. Fale upałów powyżej 30°C i gwałtowne burze. Gradobicia, zalania i szkody wiatrowe. Aura zaskoczy Polaków

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2024 r. Mamy nowe prognozy na pierwszy miesiąc meteorologicznego lata, które rozpocznie się 1 czerwca 2024 r.

Pogoda długoterminowa na czerwiec w kraju

Z prognoz modelu klimatycznego CFS wynika, że temperatura będzie przeważnie 2-3 stopnie powyżej normy wieloletniej w Polsce. Najprawdopodobniej wysokie wartości na termometrach mogą utrzymać się przeważnie przez 40-70% czasu. Okresy chłodniejsze będą mieć miejsce. Spowodowane np. spływem mas powietrza zwłaszcza znad Atlantyku Północnego.

Prognozowana anomalia temperatury na czerwiec 2024 r. według modelu CFSv2 dl Europy i obszarów przyległych

wysokie temperatury w kraju w czerwcu 2024 r.
Pogoda długoterminowa wskazuje ciepły czerwiec 2024 r. z ryzykiem fal upałów

Prognozy opadów na czerwiec 2024 z modelu CFS może jeszcze ulec diametralnym zmianom. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze kraju opady mają być w normie wieloletniej. Na krańcach północno wschodnich i północnych mogą być poniżej normy. Na południu powyżej normy. Spodziewamy się jednak dużych zmian w wyliczeniach modeli klimatycznych w kierunku wilgotniejsza wzorca w związku z większą aktywnością burzową niż w maju. Te jednak mogą nie rozwiązać problemu rozwijającej się suszy.

Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie według CFS

Prognozowana anomalia opadów na czerwiec 2024 r. według modelu CFS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na czerwiec 2024 r.
Prognoza anomalii opadów na czerwiec 2024 r.

Prognozowana anomalia opadów na czerwiec 2024 r. według modelu CanSIPS

prognoza anomalii opadów na czerwiec 2024 r.
Pogoda długoterminowa opadów na czerwiec 2024 r.

Prognoza anomalii temperatury i opadów wskazują pewien trend

Nowe prognozy sygnalizują, że zjawiska burzowe w czerwcu będą groźniejsze niż w maju. Prognozowane są zarówno burze termiczne, jak i też frontowe i formujące na przedfrontowych konwergencjach wiatru. Dlatego przechodzić mogą przez naszą część Europy zorganizowane układy burzowe w formie MCS, jak i też superkomórek burzowych. Formować mogą się też burze spowodowane napływem ciepłego, wilgotnego powietrza z rejonu Morza Czarnego. Prognozowane są lokalne podtopienia, powodzie błyskawiczne, silne gradobicia, ale nawet lokalne trąby powietrzne. Często możemy znaleźć się w polu obniżonego ciśnienia, co może sprzyjać okresowej zwiększonej aktywności burzowej.

Zobacz też: Przymrozki w kraju

Prognozowana anomalia opadów na czerwiec 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje temperaturę powyżej normy
Pogoda długoterminowa na czerwiec 2024 r.

Zjawiska burzowe miejscami spowodują duże szkody i podtopienia. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Także przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Ostatnia aktualizacja ECMWF widzi pierwszy miesiąc lata jako w normie i miejscami powyżej normy, jeśli chodzi o opady.

Pogoda długoterminowa opadów na czerwiec 2024 r. według modelu klimatycznego ECMWF

pogoda długoterminowa i nowa prognoza opadów
Prognoza anomalii opadów na czerwiec 2024 r. dla Polski z europejskiego ECMWF

Prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Wkrótce podamy kolejne wieści pogodowe.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, copernicus.eu