Pogoda długoterminowa dla Polski. Nadchodzi silne ocieplenie do naszej części Europy. Sprawdzimy też najnowsze, wstępne prognozy modeli numerycznych na Boże Narodzenie.
Aktualne prognozy numeryczne wskazują, że w najbliższych 10 dniach pozostaniemy pomiędzy rozległym niżem znad Europy Zachodniej a wyżem znad Rosji. Niże atlantyckie sprowadzać będą do naszej części Starego Kontynentu ciepłe masy powietrza, dlatego temperatury będą typowe dla przedzimia, a okresami na zachodzie zbliżymy się do 10 stopni. Nie zabranie jednak mgieł.
W prognozach numerycznych widać, że przełom 2 i 3 dekady grudnia minie pod znakiem wysokich temperatur jak na grudzień. Nocami jednak głównie na południu, częściowo w centrum oraz na szeroko rozumianym wschodzie występować mają przymrozki. Na silne mrozy i atak zimy nie mamy co liczyć w tym okresie.
Po weekendzie czeka nas znaczne ocieplenie. Najcieplej będzie na zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie.

Wystąpi bardzo wyraźny podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód kraju. Opadów w tym okresie ma być niewiele i zdarzać mają się głównie na północy, o czym będziemy informować w prognozach na poszczególne dni.

W środę obszar napływu coraz cieplejszego powietrza zacznie obejmować większy obszar Polski. Dalej jednak utrzyma się podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód.

Druga połowa tygodnia dalej ciepła i z dobowymi temperaturami typowymi dla przedzimia. Noce i poranki mogą być chłodne. Głównie na wschodzie i południu, gdzie zdarzać mogą się przymrozki.


Średnia dobowa temperatura w okresie najbliższych 10 dni wyniesie od 0°C do 3°C. Najcieplej ma być na zachodzie, najchłodniej na południu i północnym-wschodzie oraz wschodzie.

Granica podziału na ciepły zachód i chłodny wschód na przełomie 2 i 3 dekady grudnia będzie wyraźna. Niewykluczone, że na zachodzie Polski zdarzą się dni z temperaturą w okolicach 10 stopni. Zwłaszcza w okolicach środy i czwartku na zachodzie. Bardzo ciepło może zrobić się przed świętami, ale prognozy na tak odległy okres są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym. Niektóre wiązki wskazują nawet możliwość wystąpienia wichury w okresie świątecznym, lecz nie jest to nic pewnego.

Prognozy numeryczne wskazują, że przed świętami temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. W Wigilię najprawdopodobniej temperatura wyniesie od 3°C do 5°C w najcieplejszym momencie dnia. Niewykluczone, że znajdziemy się wtedy pod wpływem atlantyckiego niżu, który przyniesie dużą dynamikę w pogodzie.
W pierwszy dzień świąt prawdopodobnie znajdziemy się w tylnej części niżu atlantyckiego i napłynie do nas chłodniejsza masa powietrza o cechach arktycznych. Niewykluczone, że pojawią się opady konwekcyjne o charakterze zimowym. Do tego okresu pozostało sporo czasu, ale wysoka aktywność Atlantyku jest bardzo prawdopodobna pod koniec roku. Niewykluczone, że w święta pojawią się miejscami nocne przymrozki. Po świętach natomiast temperatura może utrzymać się za dnia na lekkim plusie w wielu miejscach Polski. Nocami w niemal całym kraju możliwe są przymrozki, lecz na silne mrozy i duże opady śniegu nie zanosi się na ten moment. Ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej.
Prognoza wiązek dla jednego z miast na 16 dni. Ochłodzenie w okolicach świąt jest całkiem prawdopodobne, ale więcej będzie można powiedzieć dopiero za kilka dni, gdy prognozy się ustabilizują. Na ten moment prognoza wiązek ma charakter orientacyjny i nie służy precyzyjnemu określeniu warunków pogodowych na ostatnie dni 2020 roku.


Modele numeryczne są zgodne, że do końca roku ilość opadów w Polsce ma być poniżej normy wieloletniej, co plasować ma grudzień jako miesiąc suchy, ale ciepły bez długotrwałych, wielotygodniowych mrozów i silnych ataków zimy. Również w święta ma być cieplej niż w latach 1981-2010, dlatego na zaleganie pokrywy śnieżnej w całym kraju nie mamy co liczyć.

W kolejnych dniach opublikujemy kolejne informacje o pogodzie na święta.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC