Pogoda długoterminowa. Prognozy numeryczne wskazują, że czeka nas ostatni tak silny upał w sierpniu na obszarze Polski. Sprawdź, gdzie i kiedy termometry w cieniu wskażą nawet 35 stopni.

Już w czwartek na granicy Polski i Niemiec temperatura przekroczyła 30 stopni, zatem był to dzień upalny. Fale gorącego powietrza z południowego-zachodu Europy odczujemy zwłaszcza w piątek i sobotę. Niebezpieczne burze przejdą w pierwszy dzień weekendu przez naszą część Europy. Niewykluczone, że burze występować będą również w niedzielę na południu, południowym-wschodzie i wschodzie oraz częściowo w centrum, choć te prognozy trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach. Należy mieć na uwadze, że zjawiska burzowe są punktowe i rzadko obejmują większe obszary Polski.
Zanotowana temperatura powietrza o godzinie 17 czasu lokalnego m.in na stacjach IMGW-PIB w czwartek.

Pogoda. Upał w piątek na większym obszarze Polski
W piątek, 21 sierpnia 2020 nasz kraj znajdzie się pod wpływem rozległego, lecz słabego wału wysokiego ciśnienia. Zapewni on jednak pogodną i gorącą, a miejscami nawet upalną aurę. Na zachodzie Polski zaznaczy się wpływ zatoki atlantyckiego niżu o imieniu”JANTRA”, który wypełniać będzie się w pobliżu Wysp Brytyjskich. Z południowego-zachodu coraz szerszym strumieniem napływać ma coraz gorętsze powietrze o cechach zwrotnikowych.
Sytuacja synoptyczna na dzień 21.08.2020, 12 UTC

Piątek ma być słoneczny i gorący w całym kraju. Na zachodzie zrobi się nawet upalnie. Temperatura maksymalna prognozowana jest od 26°C na północnym wschodzie do 34-35°C na krańcach zachodnich. Tylko na obszarach podgórskich około 25°C. Wiatr będzie słaby, południowy i południowo-wschodni.
Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski przez wybrane modele numeryczne





Pogoda. W sobotę od zachodu nadejdzie załamanie pogody, lecz upał w Polsce ustąpi
Pierwszy dzień weekendu nadal słoneczny głównie na wschodzie. Na zachodzie, a na zachodzie i w centrum pojawi się więcej chmur. Niewykluczone są lokalne, silne burze z gradem na południowym-zachodzie i zachodzie już od godzin południowych. Należy mieć na uwadze, że burze są zjawiskiem lokalnym. Do zachodniej części Polski dotrze front chłodny. Front ma być poprzedzony linią zbieżności wiatru, na której powstaną najgroźniejsze zjawiska burzowe. Wciąż gorąco, od 25°C nad morzem i w obszarach podgórskich do 33°C w centrum i częściowo zachodzie Polski. Upał również na wschodzie, gdzie termometry wskażą do 29°C/30°C w cieniu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy powyżej 90 km/h.
Sytuacja synoptyczna na dzień 22.08.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na sobotę przez wybrane modele numeryczne





W drugiej części dnia od zachodu wkroczy front chłodny. Strefa burz przemieszczać ma się z zachodu na wschód, północny-wschód.


Gwałtowne burze przejdą punktowo przez woj. wielkopolskie, ale także woj. łódzkie i Opolszczyznę. Następnie burze dotrą na Mazowsze i Kujawy.


W pierwszej części nocy burze miejscami występować będą w centrum i na Warmii oraz Mazurach, stopniowo tracąc na intensywności z biegiem godzin.





Pogoda. Niedziela już bez upału w Polsce
Drugi dzień weekendu przyniesie duże ochłodzenie w niemal całym kraju. Gorące powietrze zostanie wyparte od zachodu przez chłodniejszą masę powietrza. Ograniczy ono swój zasięg tylko do krańców południowo-wschodnich. Skutkować to ma dużym zachmurzeniem, opadami deszczu i burzami. Zjawiska konwekcyjne miejscami mogą być punktowo niebezpieczne, z ulewnym deszcz, gradem i silnymi porywami wiatru. Szczególnie na krańcach południowo-wschodnich. Temperatura maksymalna od 23°C na południowym- wschodzie, od 26°C do 27°C na przeważającym obszarze, do 28°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. Pomiędzy modelami występują jeszcze rozbieżności co do szybkości przemieszczania się frontu, dlatego obszar burz może być nieco większy niż krańce południowo-wschodnie RP. Prognozy te zweryfikujemy w najbliższych dniach.
Sytuacja synoptyczna na dzień 23.08.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza przez wybrane modele numeryczne na niedzielę w drugiej części dnia



Burze najprawdopodobniej wystąpią na krańcach południowo-wschodnich, ale poddamy to ponownej analizie w najbliższych dniach.



Pogoda. Poniedziałek z dużym ochłodzeniem w całym kraju
Po przejściu frontu atmosferycznego przejściowo znajdziemy się w obszarze lekko obniżonego ciśnienia Za sprawą napływu chłodniejszego powietrza temperatura obniży się o ponad 10°C względem weekendu. Na polskim wybrzeżu może być poniżej 20°C. Niewykluczone są przelotne opady konwekcyjne i burze adwekcyjne w wielu miejscach Polski, czemu sprzyjać ma duży pionowy gradient temperatury i wilgotna masa powietrza.


Ponownie gorąco zrobi się w okolicach 26 sierpnia. Wtedy temperatura w wielu miejscach przekroczy nawet 27-28 stopni. Jednak tak silnego upału, który wystąpi w najbliższych dniach nie prognozuje żaden model pogodowy.



Pod koniec sierpnia niewykluczone są okresy chłodne, gdy temperatura obniży się poniżej 20 stopni w ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski.




Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC