14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa dla Polski. Upał ustąpił, ale możliwe są jeszcze dni gorące i burze

Pogoda. 1 września rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Ta astronomiczna nadejdzie 22 września 2020. Początek meteorologicznej jesieni przywitał wielu mieszkańców Polski opadami deszczu, lokalnymi burza zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie oraz niskimi temperaturami. W kolejnych dniach zacznie postępować powolne,lecz krótkotrwałe ocieplenie. Prognozy numeryczne wskazują, że ponownie gorąco zrobi się w sobotę. Odległe wyliczenia modeli wskazują na bardzo ciepły przełom 1 i 2 dekady września. Kto wie, czy nie przekroczymy 30 stopni w kolejnych tygodniach września.

We środę na pogodę będzie mieć wpływ niż “NATASHA”, którego ośrodek przemieszczał się będzie z centrum nad północ kraju. Wschód i północny wschód kraju pozostanie w ciepłym i wilgotnym powietrzu polarnomorskim, nad pozostały obszar napływać będzie chłodniejsza masa powietrza

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.09.2020, 12 UTC

W środę nie zabraknie chmur na przeważającym obszarze Polski. Głównie w centrum i na północy możliwe są większe przejaśnienia. W wielu miejscach występować będą opady deszczu. Istnieje ryzyko słabych burz na północy i północnym-wschodzie.

Prognoza burz na 2 września 2020 (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w środę według modelu ECMWF

Termometry w czwartek pokażą od 16°C nad morzem i na zachodzie kraju do 18°C na południowym wschodzie. 3 września 2020 najchłodniej będzie na północy, tam termometry wskażą maksymalnie 17°C, natomiast najcieplej będzie na południowym-wschodzie i zachodzie do 22°C. W czwartek wiatr będzie słaby i umiarkowany. W północnej części kraju niewykluczone opady deszczu, a nawet słabe burze.

Prognoza burz na 3 września 2020 według IMGW-PIB

Pogoda. W piątek wyraźna poprawa pogody

4 września 2020 Polska znajdzie się pod wpływem wyżu. Jedynie północ kraju znajdzie się na skraju zatoki niżowej, tam też więcej chmur i przelotne opady deszczu. Temperatura w ciągu dnia wzrośnie do 20°C na północy kraju i do 25°C na południu. Wiatr  na ogół będzie słaby, okresami na północy kraju umiarkowany z kierunków zachodnich. 

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.09.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza 4 września 2020 według modelu ECMWF

Pogoda. Deszczowa, ale ciepła sobota w Polsce

W sobotę Polska będzie pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia znad Skandynawii, w strefie frontu chłodnego. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać mają się opady atmosferyczne. Temperatura w dzień wyniesie od 16°C nad morzem, około 22°C w centrum i na zachodzie do 26°C na południu kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni. 

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.09.2020. 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia przez wybrane modele numeryczne

Pogoda. Niedziela z prawdopodobnym ochłodzeniem

W dzień od 16°C do 22°C. Na przeważającym obszarze Polski wystąpią opady atmosferyczne, wiat będzie słaby, zmienny. Niewykluczone są również punktowe burze.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia

W wielu miejscach spadnie deszcz, ale nie można wykluczyć punktowych burz

Pogoda. Chłodny początek nowego tygodnia, potem możliwe dni gorące

Prognozy numeryczne wskazują, że początek przyszłego tygodnia będzie chłodny. Temperatura będzie w wielu miejscach poniżej 20 stopni. Występować mają opady atmosferyczne. Wyższe temperatury prognozowane są dopiero w okolicach 10-11 dnia miesiąca. Istnieje szansa, że zbliżymy się do 30 stopni po 12-13 września, lecz należy mieć na uwadze, że prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem prognostycznym i mogą ulec zmianie. Nie mamy jednak co liczyć na tak silne upały jak w sierpniu.

Według wiązek modelu GFS we wrześniu nie można jeszcze wykluczyć dni gorących, a nawet upalnych. Temperatura ma być jednak niższa w sierpniu, ale przeważnie w normie wieloletniej, bądź nieznacznie powyżej normy.