Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2020 dla Polski. Gwałtowne burze, dużo opadów deszczu i upał w prognozach

Pierwsze 8 dni czerwca nie przynosi nadzwyczaj wysokich temperatur w naszej części Europy. Początkowo cieplejsze masy powietrza zaznaczyły się na zachodzie Polski. Jednak kilka dni temu wystąpiła znaczna zmiana z powodu przebudowy pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Wstępne prognozy modeli klimatycznych wskazują, że miesiąc ten będzie z temperaturą o 1-2 stopnie powyżej normy i dużą ilością opadów. Szczególnie burzowych.

W najbliższych 10 dniach temperatura będzie wyższa średnio o 3-4 stopnie względem okresu referencyjnego 1979-2000.

W perspektywie najbliższych 10 dni temperatura wyniesie od 19°C do 20°C. 1 czerwca 2020 rozpoczęło się meteorologiczne lato. Temperatury również są coraz wyższe. W wielu regionach Polski dobowa temperatura powietrza przekracza 15°C. zatem wkroczyliśmy w termiczne lato. W Tarnowie (woj. małopolskie) termometry pokazały 7 czerwca 2020 30,3°C na stacji IMGW-PIB, zatem wystąpił upał.

W okolicach 12 czerwca 2020 ciepłe i wilgotne i niestabilne masy powietrza obejmą przeważający obszar Polski. Miejscami temperatura wzrośnie nawet do 30-32 stopnie. Nic nie wskazuje, aby w perspektywie ponad tygodnia nadeszła tak silna fala upałów jak w zeszłym roku.

Prognozowana anomalia temperatury od 9.06.2020 do 15.06.2020. Prognozy wskazują, że najdłużej ciepłe masy powietrza utrzymają się na wschodzie Polski. Dane, meteomodel.pl

Po chłodnym maju, czerwiec jest nieco cieplejszy. Temperatury dobowe są już typowe dla lata. Miejscami na wschodzie odchylenie temperatury do połowy miesiąca przekroczy 2 stopnie. Dane, meteomodel.pl

Spójrzmy jeszcze na prognozy modelu ECMWF z wyliczaną anomalią temperatury na okres 8.06.2020 do 29.06.2020.

Modele numeryczne wskazują, że w najbliższych tygodniach nie zabraknie opadów oraz burz. Spowodowane będzie to napływem w najbliższych dniach/tygodniach mas powietrza znad Morza Czarnego, ale także znad Bałkanów. W sytuacji przebudowy pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami niewykluczone są krótkie napływy powietrza zwrotnikowego znad Afryki Północnej i Morza Śródziemnego. Miejscami zjawiska burzowe będą gwałtowne. Spowodują kolejne szkody wiatrowe, grad może miejscami niszczyć uprawy, a ulewne opady deszczu prowadzić mogą do podtopień. W sprzyjających warunkach niewykluczone są kolejne trąby powietrzne. Zarówno związane z rotującymi wstępującymi, czyli mezocyklonami, ale także niezwiązane z działalnością rotacji w strukturze burzowej.

Niczym nadzwyczajnym nie będą w wielu regionach takie widoki jak poniżej. Niewykluczone jednak, że w najbliższych tygodniach największa aktywność burzowa obserwowana będzie w centrum, południu i wschodzie Polski. Nieco mniejsza na zachodzie i północy.