Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2020 dla Polski. Gwałtowne burze, upał w prognozach i dużo opadów

Od kilku dni z dużą uwagą przyglądamy się prognozom modeli na czerwiec. Model klimatyczny CFS w dalszym ciągu prognozuje, że miesiąc ten nie będzie rekordowo ciepły, ale okresami wystąpić mogą upały. Większość modeli jest zgodna, że kolejne tygodnie przyniosą ilość opadów powyżej normy. Przeważnie mają być to opady konwekcyjne. Ilość opadów wielkoskalowych w naszej części Europy ma być mniejsza. Dominować powinny opady burzowe.

Prognozowana anomalia temperatury na czerwiec 2020. Względem okresu referencyjnego 1984-2009 dla Europy. Prawdopodobnie odchylenie temperatury będzie o 1-2 stopnie powyżej normy w naszej części Starego Kontynentu w skali miesięcznej.

Modele sugerują, ze w czerwcu padać będzie częściej niż zwykle. Głównie będą to opady konwekcyjne, które charakteryzują się dość dużą lokalnością. Lokalnie opady burzowe prowadzić mogą do lokalnych zalań większych aglomeracji miejskich.

W piątek burze możliwe są głównie w centrum i na północnym-wschodzie. Zdecydowanie groźniejsze burze są prognozowane 7 czerwca 2020, gdy w centrum, wschodzie i południu kraju prognozowane są silne burze, nawet z opadami gradu oraz silnym wiatrem do 90 km/h. Niebezpieczne burze prognozowane są również w przyszłym tygodniu. Początkowo na wschodzie, następnie od środy na coraz większym obszarze Polski.

Warto również spojrzeć na prognozy anomalii temperatury na kolejne tygodnie, które pochodzą z modelu ECMWF.

W okresie od 1.06.2020 do 7.06.2020 temperatura przeważnie jest poniżej normy.

https://effis.jrc.ec.europa.eu/

W okresie od 8.06.2020 do 14.06.2020 temperatura wzrośnie powyżej normy wieloletniej.

https://effis.jrc.ec.europa.eu/

Prawdopodobnie w okresie od 15.06.2020 do 21.06.2020 temperatura będzie 2-3 stopnie powyżej normy. Niektóre wiązki sugerują, że w wielu miejscach temperatura przekroczyć może 30 stopni na obszarze Polski.

https://effis.jrc.ec.europa.eu/

Model ECMWF prognozuje, że większe ochłodzenie może nadejść w ostatniej dekadzie czerwca. Radzimy jednak nie traktować tych prognoz jako wiążących, ponieważ ze względu na odległy termin są one obarczone błędem.

https://effis.jrc.ec.europa.eu/

W najbliższych 10 dniach temperatura wzrośnie powyżej normy w naszej części Europy. Odchylenie sięgnie nawet 2-3 stopni względem okresu referencyjnego 1979-2000. Chłodniej w tym czasie ma być na zachodzie Starego Kontynentu.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 18°C do 23°C na obszarze Polski w najbliższych 10 dniach na obszarze Polski.

Prawdopodobnie po 10 czerwca na termometrach w Polsce temperatura pierwszy raz w tym roku przekroczy 30 stopni, co widać na rycinie poniżej.

Przez znaczną część czasu znajdować będziemy się pod wpływem układów niżowych, dlatego nie zabraknie opadów i burz. Zmienność pogody ma być duża.

Wiązki modelu GFS prognozują, że do 3 dekady czerwca temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Zdarzyć mogą się napływy powietrza zwrotnikowego.

Na początku drugiej dekady czerwca prawdopodobnie temperatura przekroczy 30°C w wielu miejscach Polski. Będzie to spowodowane adwekcją powietrza zwrotnikowego.