Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2020 dla Polski. Niszczące burze, zalania i gradobicia oraz miejscami upał

Przejrzyjmy najnowsze prognozy modeli do końca czerwca. Trend uległ wyraźnej zmianie i miesiąc ten nie będzie tak zimny jak maj. Temperatura będzie o 1-2 stopnie powyżej normy wieloletniej.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury przez model klimatyczny za cały czerwiec 2020 dla Polski.


Jeśli chodzi o opady, to dominować będą głównie pochodzenia konwekcyjnego, czyli burzowego. Lokalnie burze mogą prowadzić do podtopień, grad może powodować szkody w uprawach. W sprzyjających warunkach wystąpią silne wiatry związane z oddziaływaniem prądów zstępujących z chmur Cumulonimbus.

Model klimatyczny CFS prognozuje, że czerwiec będzie bardzo deszczowy z opadami znacznie powyżej normy.

Inicjacja burz zachodzić ma w kolejnych tygodniach zarówno wewnątrzmasy, jak i też w strefach frontów atmosferycznych. Najgroźniejsze będą burze frontowe, ale także rozwijające się wewnątrzwycinkowych strefach konwergencji wiatru dolnego.

W okresie najbliższych 10 dniach średnie odchylenie temperatury od normy wyniesie od 4°C do 7°C.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 19°C do 22°C.

Nocami na termometrach będzie od 11°C do 14°C w naszej części Europy.

Już w tym tygodniu pojawią się pierwsze upały na większym obszarze Polski. W najbliższych 10 dniach nie grozi nam jednak fala upałów, jak w czerwcu zeszłego roku. Na termometrach zobaczymy od 27°C do 31°C.

W perspektywie ponad 2 tygodni intensywne opady pochodzenia burzowego występować będą zwłaszcza na południu i wschodzie kraju. Lokalne burze możliwe są jednak w całej Polsce. Dominować ma przeważnie cyrkulacja południowo-wschodnia i wschodnia. W trzeciej dekadzie czerwca niewykluczone, że na krótki okres czasu napłynie masa z południa. Możliwe są krótkie napływy chłodniejszych mas znad Oceanu Atlantyckiego.

Przeważnie znajdować mamy się pod wpływem niżów barycznych, co zagwarantuje dużą zmienność pogody i burze.

Niemal do końca miesiąca masy napływające do Polski będą ciepłe i okresami wilgotne. Odległe prognozy różnych modeli wskazują, że chłodniejszy okres synoptyczny może nadejść dopiero pod koniec czerwca. Należy mieć na uwadze, że prognozy te na tak odległy okres są obarczone dużym błędem.