Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca grudnia 2020. Śnieg, wiatr i burze w Polsce


Pogoda długoterminowa do końca grudnia 2020 dla Polski. Cyrkulacja zachodnia, duża zmienność pogody i burze w Polsce.

Od dłuższego czasu w naszej części Europy utrzymuje się dodatnia anomalia temperatury. Zgodnie z prognozami średnie odchylenie temperatury przekracza 1,5 stopnia w naszej części Europy. Duża stabilność w pogodzie panować będzie przynajmniej do 20-21 grudnia 2020, gdy wpływ na pogodę będzie mieć rozległy wał wysokiego ciśnienia rozciągający się od Azorów aż po Rosję. Następnie końcówka roku przyniesie sporą zmienność za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej.

Anomalia temperatury na obszarze Polski względem okresu referencyjnego 1981-2010 za okres od 1.12.2020 do 14.12.2020. Dane: meteomodel.pl

Wyraźny wpływ Atlantyku na pogodę jest prognozowany około 21-22 grudnia 2020. Do tego czasu pozostaniemy w stosunkowo ciepłych masach powietrza, ale okresami nocami możliwe są przymrozki. Zwłaszcza na wschodzie, centrum i południu w porze nocnej oraz godzinach porannych. Na pozostałym obszarze temperatura przeważnie przez całą dobę ma być dodatnia. Znajdziemy się w napływie mas powietrza z kierunków południowych.

Najchłodniej będzie w centrum, północnym-wschodzie, wschodzie i południu, gdzie nocami możliwe są przymrozki do początku 3 dekady grudnia. W ostatnich dniach 2020 roku przymrozki okresami obejmą cały kraj. Głównie nocami, ale i nie tylko.

Maksymalnie termometry pokażą do początku 3 dekady grudnia od 2°C do 8°C. Najwyższe wartości są prognozowane na zachodzie, najchłodniej ma być na wschodzie. Również we wschodniej połowie kraju najczęściej zalegać ma w tym okresie zachmurzenie podinwersyjne z okresowymi i miejscowymi rozpogodzeniami. Najwięcej dni pogodnych może zdarzyć się na zachodzie oraz miejscami na południu. Zwłaszcza rejony podgórskie i górskie.

Średnia anomalia temperatury w tym okresie wyniesie 2-3°C powyżej normy wieloletniej i nie zmienią tego nocne przymrozki we wschodniej części Polski.

Modele są zgodne, że czeka nas wyraźny deficyt opadów do początku 3 dekady grudnia. Niewielki deszcz może spaść tylko na północy. Przez blisko tydzień czeka nas brak większych opadów deszczu. Nie wystąpią również opady śniegu za sprawą zalegania w naszej części Europy ciepłych mas powietrza. Dopiero pod koniec roku są większe szanse na opady śniegu.

W okresie świątecznym dynamika w pogodzie będzie większa, gdyż wyż odsunie się na wschód, a stery nad pogodą przejmą niże atlantyckie. Niektóre modele sugerują, że w pierwszy, bądź drugi dzień świąt znajdziemy się w chłodnych masach powietrza i może spaść śnieg, a pod koniec roku mogą zdarzyć się większe akcenty zimowe, ale na wielodniowe mrozy i opady śniegu prawdopodobnie nie mamy co liczyć, chociaż prognozy na tak odległy okres trzeba zweryfikować w kolejnych dniach.

Wyraźnie chłodniej może zrobić się dopiero pod koniec roku, co będzie mieć odzwierciedlenie w anomalii temperatury. Pomimo okresów chłodu w grudniu, miesiąc ten będzie ciepły, ale suchy. Końcówka roku przynieść może więcej opadów i to nie tylko deszczu, ale w chłodnych masach powietrza na nizinach również śniegu. Istnieje ryzyko pojawienia się silnego wiatru, a nawet burz.

Prawdopodobnie kwestia ochłodzenia w okolicach 25 grudnia 2020 jest przesądzona. Nie znana jest na ten moment skala jego, ale na nizinach możliwe są akcenty zimowe. Okresami i miejscami temperatura obniży się poniżej normy wieloletniej z 1981-2010. Pojawi się też więcej opadów. Przy tak odległych terminach warto analizować białą linie, która wyznacza średnią wszystkich wiązek.