Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021 dla Polski. Będziemy zaskoczeni. Często do końca miesiąca występować będą dni gorące, czasem zdarzą się również fale upałów. Okresy chłodu, jeśli się wystąpią, to będą krótkotrwałe. Czasem przejdą silne burze powodujące szkody.
Sprawdzamy najnowsza prognozę anomalii temperatury w oparciu o model CFS. Poniższa prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 29.06.2021 do 8.07.2021. Widzimy, że w całym kraju drugi miesiąc kalendarzowego lata będzie powyżej normy wieloletniej. Ukazuje to nam ogólny obraz sytuacji. W lipcu będzie cieplej o 2-3°C względem lat ubiegłych. Uwzględniając prawdopodobnie okres referencyjny 1981-2010. Najwyższe odchylenie jest prognozowane na południu, północnym-wschodzie. Nieco niższe w zachodniej części kraju.

Dokonujemy również analizy mapy, która przedstawia anomalie opadów na lipiec 2021. Oparta jest ona tymi samymi warunkami brzegowymi, co prognoza anomalii temperatury CFS. Dostrzegamy, że siódmy miesiąc roku będzie w skali miesięcznej na obszarze całej Polski wilgotny. Często w kolejnych tygodniach będą występować burze o zróżnicowanym natężeniu. Najwięcej opadów burzowych prognozuje CFS na zachodzie i północy. Nieco mniej na pozostałym obszarze naszego kraju.

Pogoda. Termiczne lato zostanie utrzymane. Częsty gorąc i upał w Polsce
Patrzymy na średnie wartości temperatury na okres od 9.07.2021 do 19.07.2021 według modelu GFS. Widzimy, że lato będzie trwać w Polsce. Średnia dobowa za wyżej wymieniony przedział czasowy wyniesie od 20°C do 23°C. Prawdopodobnie są to jednak wartości zaniżone o około 2°C/3°C. Najcieplej ma być na południu, centrum i wschodzie, nieco chłodniej na zachodzie.

Pogoda. Dni gorące, a nawet fale upałów będą częste
Dokonujemy również analizy mapy przedstawiającej maksymalne, prognozowane wartości według GFS na okres od 9.07.2021 do 19.07.2021. Upały w tym okresie zdarzą się w całym kraju. Nadchodzący weekend przyniesie lekkie ochłodzenie, ale dalej będą to wartości powyżej normy wieloletniej. Miejscami możliwy dzień upalny. Kulminacja wysokich temperatur przypadnie na początek przyszłego tygodnia, gdy w całym kraju wystąpi kolejna fala upałów, która potrwa minimum 3-4 dni. Szansa na ochłodzenie będzie na przełomie 2 i 3 dekady lipca. WIele wskazuje, że to właśnie we wschodniej i centralnej części kraju wystąpi najwięcej dni z upałem, ale prognozy te ze względu na dynamiczną sytuacje baryczną mogą ulec jeszcze zmianie i wyjątkowo ciepły okres synoptyczny może ulec wydłużeniu oraz jeszcze obszar może być nieco większy.

Pogoda. Dominacja pola obniżonego ciśnienia sugeruje częste opady pochodzenia burzowego
Sprawdźmy teraz uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 9.07.2021 do 19.07.2021 według amerykańskiego modelu numerycznego. Widzimy, że przeważnie będziemy w polach obniżonego ciśnienia. Sprzyjać ma to częstym burzom w tym okresie. Zarówno na liniach konwergencji wiatru wewnątrzmasy, jak i też na frontach. Gdzieniegdzie tworzyć będą się termiczne burze. Modele numeryczne prognozują, że w nadchodzącym tygodniu nie zabraknie silnych burz. Najgroźniejsze zjawiska burzowe są prognozowane szczególnie w dzielnicach centralnych, południowych, częściowo północnych i wschodnich. Mniej burz może być na zachodzie. Ponownie w omawianym przedziale czasowym burze spowodują podtopienia, szkody wiatrowe i zniszczenia po gradzie.

Ciepły okres synoptyczny do końca lipca w prognozach anomalii tygodniowej według ECMWF
Na sam koniec sprawdzimy jeszcze uśrednione wartości anomalii tygodniowych. Dają one nam ogólny zarys sytuacji pogodowej w kolejnych tygodniach lipca według modelu ECMWF.
Patrzymy na mapę ukazującą uśrednione wartości anomalii temperatury w okresie 12.07.2021 do 19.07.2021. Na przeważającym obszarze Polski będzie to bardzo ciepły okres synoptyczny. Widzimy jednak, że szczególnie długo upał utrzyma się w centrum, częściowo północy i wschodzie kraju, gdzie anomalia tygodniowa może przekroczyć 3°C w skali tygodniowej.
Na sam początek patrzymy na mapę ukazującą uśrednione wartości anomalii temperatury w okresie 12.07.2021 do 19.07.2021. Na przeważającym obszarze Polski będzie to bardzo ciepły okres synoptyczny. Widzimy jednak, że szczególnie długo upał utrzyma się w centrum, częściowo północy i wschodzie kraju, gdzie anomalia tygodniowa może przekroczyć 3°C. Nieco chłodniej, ale w dalszym ciągu powyżej normy na zachodzie kraju. Na krańcach południowo-zachodnich mogą być to wartości najczęściej w okolicach normy wieloletniej.

Następnie sprawdzamy mapy ukazujące uśrednione wartości anomalii temperatury w okresie od 19.07.2021 do 26.07.2021 w oparciu o model ECMWF. Widzimy, że odchylenie temperatury od normy klimatologicznej jest nieco niższe, niż w drugiej dekadzie lipca, ale ze względu na odległy okres prognoza ta może ulec korekcie. Niektóre modele sugerują, że ostatnia dekada miesiąca również będzie bardzo ciepła, okresami upalna. Wiele jednak wskazuje, że okresami spokój zakłócą nam letnie burze.

Zerkamy na ostatnią mapę przedstawiającą anomalie temperatury na przełomie lipca i sierpnia. Większych zmian w prognozach na ten okres nie ma względem poniedziałkowej aktualizacji modelu. Najczęściej na termometrach zobaczymy wysokie wartości. Typowe dla lata, nie zabraknie dni upalnych, czasem nocy tropikalnych. Okresami podwyższona może być wyraźnie aktywność burzowa. Ze względu na dość odległy termin możliwa korekta prognozy w następnych aktualizacjach modelu.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Będzie zaskoczenie. Częsty gorąc i upał. Rzadki chłód, okresami silne burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.