Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca listopada 2020 dla Polski. Zimno w prognozach, przymrozki i deficyt opadów


Pogoda długoterminowa do końca listopada 2020 dla Polski. Przymrozki, śnieg głównie w górach oraz niewiele burz. Sprawdź prawdopodobny trend w pogodzie do końca 11 miesiąca roku.

W najbliższych 10 dniach średnia anomalia wyniesie od 2°C do 3°C. Najwyższa temperatura panować będzie na zachodzie.

Średnia temperatura powietrza wyniesie od 5°C do 7°C. Najwyższa dobowa temperatura powietrza będzie na zachodzie, najniższa na południu i wschodzie. Jest to już okres, gdy warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe.

Najnowsza odsłona modelu GFS wskazuje, że w najbliższych 10 dniach na obszarze całej Polski nocami i w godzinach porannych należy spodziewać się przymrozków. Szczególnie niskie temperatury w porze nocnej nocnej będą występować na wschodzie i południu, ale ujemne temperatury często zobaczymy nocami dopiero po 10 listopada. W ciągu dnia będą to najczęściej wartości na lekkim plusie, w polskich górach oraz na obszarach podgórskich może panować całodobowy mróz. Zwłaszcza w wyższych partiach gór.

Maksymalnie na termometrach w najbliższych 10 dniach zobaczymy od 12°C do 13°C. Najwyższa temperatura jest prognozowana na zachodzie.

W dalszym ciągu opadów będzie niewiele, a przez wiele dni może być ich brak. To zasługa silnej blokady antycyklonalnej w naszej części Europy. Należy mieć jednak na uwadze, że nie zawsze wyże przyniosą pogodną aurę. Często w obrębie silnej blokady wyżowej mogą utrzymywać się nieprzyjemne chmury warstwowe (Stratus, Stratocumulus) oraz mgły. Przy silnej inwersji nocami tworzyć będzie się silny smog, mając na uwadze trwający od pewnego czasu sezon grzewczy.

Po bardzo wilgotnym i mokrym październiku nadszedł listopad, który przyniesie dominacje wyżów. Opadów z tego powodu będzie niewiele, a przez wiele dni, a okresami również tygodnie nie będzie padać wcale. Bezśnieżna jesień może panować nawet do 3 dekady listopada. Coraz częstsze będą jednak nocne przymrozki.

Orientacyjna prognoza sum opadów na drugą i trzecią dekadę listopada według ECMWF I GFS.

Model ECMWF sugeruje, że listopad nie będzie bardzo ciepłym miesiącem, ale dodatnie odchylenie temperatury obejmie całą Polskę. Najcieplej ma być na zachodzie, najchłodniej na wschodzie.

Ilość opadów na obszarze Polski będzie poniżej normy, co obrazuje grafika poniżej.

Również duży wpływ na pogodę przez wyże baryczne sugeruje model klimatyczny CFS. Zmianę widać w prognozach na 2 i 3 dekadę listopada. Wtedy też mogą zacząć docierać do Polski najprawdopodobniej bardzo chłodne masy powietrza. Te prognozy ze względu na odległy termin nie są wiążące, ale najcieplejszy okres listopada mamy już prawdopodobnie za sobą.

Chłodną 2 i 3 dekadę listopada prognozuje nie tylko ECMWF, ale także amerykański CFS. W zależności od położenia wyżów nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami należy spodziewać się adwekcji chłodnych mas powietrza. Niewykluczone, że miejscami wystąpią całodobowo ujemne temperatury.

Okresami niże ulokują się na wschodzie Europy a wyże na zachodzie. Przy takiej konfiguracji pola ciśnienia adwekcja chłodnych mas z północy nie będzie niczym nadzwyczajnym do Polski. Okresami mogą dotrzeć do nas wychłodzone masy z północnego-wschodu i wschodu.