Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Do Polski zbliża się ocieplenie, odbuduje się cyrkulacja strefowa, niewykluczone są w październiku kolejne burze, będzie więcej opadów niż w miesiącach letnich, ale i wystąpią kolejne przymrozki.

Chwilowo wkroczyliśmy w chłodniejszy okres synoptyczny. Nadchodzi jedna znaczne ocieplenie, jest szansa na złotą polską jesień.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym (Europa kontynentalna i Północny Atlantyk) zdominowany jest przez blokadę “omega”.

Echem charakterystycznego “grzbietu” hamującego przesuwanie się układów barycznych z zachodu na wschód, jest stacjonarny wyż skandynawski. Ten kieruje do Polski chłodne powietrze arktyczne aż z terenów okołobiegunowych. Blokada ta jednak odpuści i wkrótce ponownie znajdziemy się w cyrkulacji strefowej. Najbliższa noc będzie bardzo chłodna, nie zabraknie przymrozków na sporym obszarze Polski.

Napływa do nas zimna masa z północy

Obecnie zalega dość chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego, co widać doskonale na poziomie 850 hPa, anomalia temperatury względem normy wieloletniej ukazuje, że wartości temperatury na poziomie 1500 m.n.p.g jak i przy ziemi są znacznie niższe względem analogicznych okresów.

Pogoda. Napłynie cieplejsze powietrze od wtorku

Według prognoz od wtorku zaczniemy wkraczać w zasięg cyrkulacji strefowej.

W kolejnych dniach znajdziemy się pod wpływem strefowej cyrkulacji atmosfery z napływem na ogół łagodnych mas powietrza, niewykluczone są nawet burze, wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru, ale i ilość opadów

Szansa na wysokie temperatury po 10 października

Modele sugerują, że ulokowanie niżów na zachodzie i południowym zachodzie Europy może doprowadzić do adwekcji bardzo ciepłych mas z południa. Niewykluczone, że temperatura mogłaby przekroczyć miejscami 19 stopni.

Wiązki GFS ensemble również są zgodne, że czeka nas znacznie ocieplenie w Polsce po 10 października

Prawdopodobnie w okolicach przyszłego weekendu i na początku kolejnego tygodnia pojawić może się charakterystyczny układ omega, przynosząc słoneczną aurę w wielu miejscach Polski i wysokie temperatury.

Prawdopodobnie w październiku nawet do ostatniej dekady października występować ma cyrkulacja południkowa na zmianę z zachodnią, charakteryzująca się napływem na ogół dość ciepłych mas powietrza. Okresy z przymrozkami są najbardziej prawdopodobne nocami i o poranku w październiku, natomiast opadów śniegu poza obszarami górskimi nie widać nawet po 20 października.

Przy napływie ciepłych mas powietrza przymrozki nie są spodziewane, ale opadów w październiku będzie więcej niż w miesiącach letnich.

Jeśli chodzi o temperaturę, będzie ona zbliżona przez cały miesiąc do normy wieloletniej, punktowo anomalia może być dodatnia. Co wydarzy się w kolejnych tygodniach października, o tym wkrótce.

.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.