Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Duże ocieplenie, burze, ale także opady oraz przymrozki

Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Do Polski zbliża się ocieplenie, odbuduje się cyrkulacja strefowa, niewykluczone są w październiku kolejne burze, będzie więcej opadów niż w miesiącach letnich, ale i wystąpią kolejne przymrozki.

Chwilowo wkroczyliśmy w chłodniejszy okres synoptyczny. Nadchodzi jedna znaczne ocieplenie, jest szansa na złotą polską jesień.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym (Europa kontynentalna i Północny Atlantyk) zdominowany jest przez blokadę „omega”.

Echem charakterystycznego „grzbietu” hamującego przesuwanie się układów barycznych z zachodu na wschód, jest stacjonarny wyż skandynawski. Ten kieruje do Polski chłodne powietrze arktyczne aż z terenów okołobiegunowych. Blokada ta jednak odpuści i wkrótce ponownie znajdziemy się w cyrkulacji strefowej. Najbliższa noc będzie bardzo chłodna, nie zabraknie przymrozków na sporym obszarze Polski.

Napływa do nas zimna masa z północy

Obecnie zalega dość chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego, co widać doskonale na poziomie 850 hPa, anomalia temperatury względem normy wieloletniej ukazuje, że wartości temperatury na poziomie 1500 m.n.p.g jak i przy ziemi są znacznie niższe względem analogicznych okresów.

Pogoda. Napłynie cieplejsze powietrze od wtorku

Według prognoz od wtorku zaczniemy wkraczać w zasięg cyrkulacji strefowej.

W kolejnych dniach znajdziemy się pod wpływem strefowej cyrkulacji atmosfery z napływem na ogół łagodnych mas powietrza, niewykluczone są nawet burze, wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru, ale i ilość opadów

Szansa na wysokie temperatury po 10 października

Modele sugerują, że ulokowanie niżów na zachodzie i południowym zachodzie Europy może doprowadzić do adwekcji bardzo ciepłych mas z południa. Niewykluczone, że temperatura mogłaby przekroczyć miejscami 19 stopni.

Wiązki GFS ensemble również są zgodne, że czeka nas znacznie ocieplenie w Polsce po 10 października

Prawdopodobnie w okolicach przyszłego weekendu i na początku kolejnego tygodnia pojawić może się charakterystyczny układ omega, przynosząc słoneczną aurę w wielu miejscach Polski i wysokie temperatury.

Prawdopodobnie w październiku nawet do ostatniej dekady października występować ma cyrkulacja południkowa na zmianę z zachodnią, charakteryzująca się napływem na ogół dość ciepłych mas powietrza. Okresy z przymrozkami są najbardziej prawdopodobne nocami i o poranku w październiku, natomiast opadów śniegu poza obszarami górskimi nie widać nawet po 20 października.

Przy napływie ciepłych mas powietrza przymrozki nie są spodziewane, ale opadów w październiku będzie więcej niż w miesiącach letnich.

Jeśli chodzi o temperaturę, będzie ona zbliżona przez cały miesiąc do normy wieloletniej, punktowo anomalia może być dodatnia. Co wydarzy się w kolejnych tygodniach października, o tym wkrótce.