Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Większe ochłodzenie, opady i burze

Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Większe ochłodzenie, opady i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie do ostatnich dni października.

Wyjątkowo ciepły okres w pogodzie towarzyszy nam od kilku dni. Jednak wkrótce nadejdzie ochłodzenie. Szczególnie chłodna może być ostatnia dekada października, a zwłaszcza końcówka października.

Wiele wiązek numerycznych prognozuje silniejszy spływ chłodu. Na ten moment ciężko jednak określić jak silny on będzie.

Bardzo ciepłe powietrze dociera do Polski z południowego zachodu, co doskonale obrazuje trajektoria wsteczna mas powietrza dla poziomów 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Adwekcja odbywa się po wschodniej stronie górnej zatoki niżowej wypełnionej nieco chłodniejszym powietrzem

Wczoraj w całym kraju panowała dodatnia anomalia temperatury, co obrazuje poniższa grafika z serwisu meteomodel.pl

meteomodel.pl

Jednak przez ostatnie 12 dni anomalia temperatury powietrza jest ujemna, ale w kolejnych dniach spodziewany jest trend wzrostowy i finalnie pod koniec miesiąca oczekiwana jest temperatura powietrza w okolicach normy wieloletniej, bądź nieco powyżej.

meteomodel.pl

Pogoda. W niedzielę najwięcej chmur na północy, możliwe śladowe opady deszczu

Według SIGNIFICANT IMGW-PIB na północy Polski utrzymuje się front atmosferyczny. Oddziela on dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Zdjęcia satelitarne ukazują tam nieco więcej chmur, ale dzisiaj jest tam zdecydowanie więcej rozpogodzeń względem soboty. Wieczorem opady wkroczą na Pomorze Zachodnie i dotrą do woj. pomorskiego. W lecie przy napływie z południowego zachodu mieliśmy upał. W październiku dzień jest wyraźnie krótszy, co ma niewątpliwie duży wpływ na ogrzewanie planetarnej warstwy granicznej i nie tylko liczy się napływ bardzo ciepłego powietrza z południowego zachodu

Zdjęcie satelitarne ukazujące obszar zachmurzenia nad Polską

Temperatura powietrza w niedzielę o godzinie 12, dane IMGW-PIB, wizualizacja meteomodel.pl

meteomodel.pl

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Noc będzie wyjątkowo ciepła jak na październik. To zasługa napływu bardzo ciepłego powietrza z południowego zachodu, niewykluczone są słabe opady w strefie frontowej na północy Polski (IMGW-PIB)

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 14 października 2019, 00 UTC

Pogoda. Poniedziałek nieco więcej chmur na północy, ale nie będzie padać

Modele numeryczne prognozują w poniedziałek mniej chmur na północy. Aktywność frontu objawi się tylko wzrostem zachmurzenia. Na Morzu Bałtyckim ulokowany ma być niż atlantycki „ROCCO”.

Sytuacja synoptyczna na dzień 14 października 2019, 12 UTC

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognozowane zachmurzenie według modelu SWISS-HD w poniedziałek

W nocy z poniedziałku na wtorek lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego, nieco więcej chmur będzie na północy.

Pogoda. Wtorek dalej z wysokimi temperaturami

We wtorek czeka nas kontynuacja iście letniej aury. Nieco więcej chmur może być na północy kraju, ale nie będzie nigdzie padać.

Prognoza pogody we wtorek (IMGW-PIB)

Sytuacja synoptyczna na dzień 15.10.2019, 12 UTC

Pogoda. Od środy do Polski wkroczą opady

Modele prognozują, że środę od zachodu wkroczą opady. Wystąpi również tam wyraźne ochłodzenie. Jedynie na południu, ale także w centrum i wschodzie na termometrach będzie ponad 20 stopni. Opady prawdopodobnie wystąpią w zachodniej części Polski popołudniu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16 października 2019, 12 UTC

Prognoza pogody na 16 października 2019 (IMGW-PIB)

Pogoda. W czwartek nieco więcej chmur, ale opadów ma być niewiele

Mało aktywny front chłodny powodować ma wymianę masy powietrza w czwartek na obszarze Polski. Prognozowany jest wzrost zachmurzenia w całym kraju, opady są możliwe zwłaszcza w centrum, ale także na Warmii oraz Pomorzu i Kujawach. Obszary mogą ulec jeszcze zmianie.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Sytuacja synoptyczna na dzień 17 października 2019, 12 UTC

Pogoda. W piątek więcej chmur w Polsce

Modele prognozują, że w piątek już na obszarze całej Polski będzie chłodniej. Pojawić ma się także dużo chmur, ale deszcz na ten moment jest prognozowany na północy. Temperatury mają być jednak dalej wysokie jak na październik.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Weekend prawdopodobnie z wysokimi temperaturami, ale możliwe są opady

Prognozy na przyszły weekend ulegają jeszcze zmianom, ale coraz więcej wiązek modeli numerycznych sugeruje temperaturę powyżej 20 stopni. Szczególnie na południu, wschodzie i centrum. Pojawić może się więcej chmur i prawdopodobne są opady deszczu. Aura prawdopodobnie będzie mniej łaskawa niż podczas kończącego się w weekendu.

Pogoda. Prawdopodobnie po 20 października większe ochłodzenie i opady

Odległe i wciąż zmieniające się prognozy numeryczne wskazują na większe ochłodzenie po 20 października. Niewykluczone są jednak krótkie okresy z temperaturą powyżej 14 stopni, ale coraz większy wpływ na pogodę zaczną mieć chłodne masy powietrza.

Pod koniec miesiąca temperatura w wielu miejscach Polski spaść może poniżej 10 stopni w ciągu dnia, niewykluczone są przymrozki nocami i o świcie. Dodatkowo w polskich górach spaść może kolejny raz śnieg. Dni ciepłe są jednak możliwe.

Coraz więcej osób zadaje nam pytanie, czy śnieg spadnie na nizinach jeszcze w październiku. Ciężko na ten moment określić, ale pod koniec miesiąca epizody z lokalnymi opadami śniegu są prawdopodobne. Niewykluczone są również burze adwekcyjne. Chłodne masy powietrza w ostatnich dniach października mogą zacząć królować w naszej części Europy, ale ciepłe i chłodne powietrze może ścierać się w naszej części Starego Kontynentu, prowadząc do dużej zmienności aury.

Wiązki na 16 dni dla Warszawy i Krakowa oraz Poznania. Jak widać, wiązki są zbieżne do około 5 dni, potem rozbieżności są coraz większe. Jest to typowe dla prognoz numerycznych.