26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa do końca października 2020 dla Polski. Zima nie nadejdzie, będzie aż 20°C i burze

Pogoda długoterminowa do końca października 2020 dla Polski. Zima nie nadejdzie, będzie aż 20°C i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca.

Model GFS prognozuje dodatnie odchylenie średniej anomalii temperatury. Wyniesie ono średnio od 1°C do 2°C względem okresu referencyjnego 1984-2000.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie 8°C do 11°C. Najcieplej będzie w tym czasie na zachodzie naszego kraju.

Niewykluczone, że w drugiej połowie przyszłego tygodnia zobaczymy aż 20°C na obszarze Polski.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia wskazuje, że północ, zachód oraz centrum i wschód będą pod wpływem układów niskiego ciśnienia, rzadziej pod wpływem wyżów. Częściej pogodę kształtować mają antycyklony w południowej części kraju.

Model CFS wskazuje, że w okresie od 16.10.2020 do 23.10.2020 wyraźny wpływ na pogodę będą mieć niże baryczne i długa fala górna, która na przełomie 2 i 3 dekady października może zalegać jeszcze w naszej części Europy.

Chłodny będzie przełom 2 i 3 dekady miesiąca. Ocieplenie zacznie postępować od następnego tygodnia, a znacznie odchylenie temperatury od normy wieloletniej jest prognozowane w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

W okresie od 23.10.2020 do 30.10.2020 prognozowane jest znaczne, dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej, co sygnalizuje, że czeka nas bardzo ciepły okres w pogodzie.

W tym czasie na zachodzie Europy może znaleźć długa fala górna, a u nas pogodę kształtować ma przeważnie wyż, przynosząc okresami więcej pogodnego nieba. Nie zawsze jednak antycyklon będzie mógł nam zagwarantować brak chmur, co jest typowe dla półrocza chłodnego. Najczęściej pod warstwą inwersyjną utrzymują się mgły, zamglenia i niskie chmury Stratus oraz Stratocumulus. Prognozy zachmurzenia i opadów będą jeszcze do zweryfikowania w kolejnych dniach.

Najwięcej deszczu w okresie od 16.10.2020 do 23.10.2020 spadnie na południu, południowym-wschodzie i wschodzie.

Następnie w okresie od 23.10.2020 do 30.10.2020 czeka nas suchy okres w pogodzie. Ilość opadów ma być w normie, bądź lekko poniżej normy. Finalnie jednak październik zgodnie z prognozami będzie bardzo wilgotny, a miejscami normy miesięczne zostały już przekroczone kilkukrotnie.

Spójrzmy na prognozę anomalii temperatury w okresie od 12.10.2020 do 18.10.2020. Jak widać zgodnie z prognozami temperatura utrzymywać ma się w tym okresie poniżej normy wieloletniej według modelu ECMWF.

3 dekada października przynosić będzie przeważnie wartości powyżej normy wieloletniej. Przymrozki możliwe są głównie na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej oraz na północnym-wschodzie. Nie przewiduje się w tym czasie ataku zimy na nizinach.

Druga połowa przyszłego tygodnia przynosić będzie wysokie wartości na termometrach w Polsce.

Pod koniec miesiąca coraz większy wpływ na pogodę w naszej części Europy będą mieć niże atlantyckie. Zmienność pogody może być duża. Nie można wykluczyć również burz w ostatniej dekadzie miesiąca.