Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2020 dla Polski. Uderzy wichura, wystąpi następnie fala upałów i burze

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2020 dla Polski. Prognozowana wichura, wystąpi też upał oraz gwałtowne burze. Sprawdź, co wyliczają modele pogodowe do końca miesiąca.

Prognoza anomalii temperatury według modelu klimatycznego CFS na okres od 24.08.2020 do 31.08.2020. Występować ma podział na cieplejszy wschód, południowy-wschód oraz południe i chłodniejszy zachód i północ.

Sierpień przynosi wysokie temperatury w Polsce. W wielu miejscach obserwowane są jednak poważne niedobory opadów, co prowadzi do pogłębiania się suszy. Opady konwekcyjne nie są zazwyczaj w stanie zrekompensować znacznych deficytów. Nie pomaga też silna operacja słoneczna. Susza hydrologiczna występuje m.in na zachodzie, ale również w centrum i wschodzie Polski. W ostatnich dniach miesiąca pojawi się nieco więcej opadów, ale będą one lokalne. Najlepsza sytuacja hydrologiczna po ostatnich opadach panuje na południu.

W warstwie 7-28cm miejscami wskaźnik wilgotności spadł poniżej 20%. Dane: IMGW-PIB

Średnia temperatura powietrza za okres od 1.08.2020 do 23.08.2020 dla Polski. Dane: meteomodel.pl

Przebieg temperatury za okres od 1.08.2020 do 23.08.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Anomalia temperatury za okres od 1.08.2020 do 23.08.2020 dla Polski. Dane: meteomodel.pl

Prognoza anomalii temperatury na okres od 24.08.2020 do 30.08.2020 model ICON wraz ze średnią za ten okres

Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.08.2020 do 30.08.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010

Pogoda. Chłodny wtorek, miejscami opady i burze

25 sierpnia 2020 Polska znajdzie się w obszarze lekko obniżonego ciśnienia. W chłodnej masie polarno-morskiej. Nie zabraknie chmur i lokalnych opadów o charakterze konwekcyjnym na północy i wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.08.2020, 12 UTC

We wtorek miejscami lokalne opady deszczu, a oprócz Pomorza zagrzmieć może też miejscami na wschodzie i w Karpatach i na Lubelszczyźnie. W czasie burz prognozowana suma opadów do 20 mm, miejscami możliwe opady gradu. Temperatura oscylować ma w przedziale 21°C do 23°C, tylko nad morzem i w górach około 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz w porywach do 65 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Prognoza temperatury powietrza na drugą część dnia dla Polski według modelu ICON na wtorek

Prognoza lokalnych burz (IMGW-PIB) na wtorek, 25 sierpnia 2020

Pogoda. Atlantycki niż, dynamiczna pogoda i gwałtowne burze w środę

Już w nocy z wtorku na środę Polska zacznie dostawać się pod wpływ atlantyckiego cyklonu z układem frontów atmosferycznych. Nad południowo-zachodnie dzielnice nasunie się front ciepły, za którym zacznie napływać na krótki okres czasu cieplejsze powietrze. W środę przez naszą część Europy przechodzić ma okludujący się system frontów atmosferycznych, natomiast sam niż znad Morza Północnego przesunie się nad Cieśninę Duńską, a następnie nad Morze Bałtyckie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.08.2020, 00 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.08.2020, 12 UTC

Środa z nieco wyższymi temperaturami, ale w dalszym ciągu z przelotnym deszczem oraz możliwymi burzami na północy kraju i wschodzie kraju. Miejscami możliwe struktury wielokomórkowe oraz superkomórki burzowe.. Na termometrach od 16°C, 18°C na północy do 28°C na południu kraju. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, południowo-zachodni wiatr. Nad morzem chwilami będzie on dość silny, w porywach osiągać może do 70 km/h, natomiast w czasie burz porywy do 90 km/h, co może prowadzić do szkód. Opady atmosferyczne nie wystąpią tylko na południu.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia przez model ICON

Prognoza opadów w środę według modelu ICON

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

Noc ze środy na czwartek z temperaturą poniżej 20 stopni, ale i z lokalnymi opadami oraz silnym wiatrem. Porywy wiatru miejscami przekroczą 70 km/h, co może prowadzić do występowania wiatrołomów.

Prognozowane porywy wiatru w nocy ze środy na czwartek według europejskiego modelu ECMWF

Prognozowane porywy wiatru w nocy ze środy na czwartek

Pogoda. Dynamiczny czwartek w pogodzie, silny wiatr i opady oraz lokalne burze

Niż atlantycki odsunie się dalej na wschód, ale po jego południowo-zachodniej stronie występować będzie w dalszym ciągu duży gradient baryczny. Dodatkowo z północnego-zachodu na południowy-wschód schodzić będzie drugorzędny front atmosferyczny. W tym samym czasie od południowego-zachodu rozbudowywać ma się przejściowy klin wyżu znad Azorów.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.08.2020, 12 UTC

W czwartek w wielu miejscach Polski porywy przekroczą 70 km/h. Nadal miejscami padał będzie przelotny deszcz o charakterze konwekcyjnym, niewykluczone także burze adwekcyjne. Nieco się ochłodzi z powodu spływu chłodniejszego powietrza polarno-morskiego. Temperatura maksymalna wyniesie od 16°C do 24°C na południowym-zachodzie.

Prognozowana temperatura powietrza w czwartek według modelu ICON

Prognozowane porywy wiatru w czwartek na obszarze Polski. Miejscami na nizinach porywy wiatru powyżej 70 km/h. Wiatr zacznie słabnąć dopiero późnym popołudniem i wieczorem. Najdłużej silny wiatr utrzyma się na wschodzie.

Noc z czwartku na piątek chłodna, na północy temperatura minimalna spadnie poniżej 10°C. Wiatr wyraźnie osłabnie z powodu mniejszej różnicy ciśnienia względem dnia i braku ogrzewania podłoża.

Pogoda. W piątek poprawa pogody i niewielkie ocieplenie w wielu regionach Polski

28 sierpnia 2020 Polska znajdzie się w rozległym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Opady atmosferyczne, a nawet lokalne burze możliwe są zwłaszcza na zachodzie i północy. Na termometrach zobaczymy od 20°C, 22°C na północy, około 24°C w centrum i 26°C na południu. Wiatr umiarkowany, wiał będzie z południa.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w piątek według modelu ICON

Pogoda. Weekend z dynamiczną pogodą i burzami, możliwy ostatni tak silny upał

Jeszcze kilka dni temu modele wskazywały, że nie mamy co liczyć na fale upałów pod koniec miesiąca. Wspominaliśmy jednak, że możemy spodziewać się kilku dni gorących. Tak też będzie najprawdopodobniej w weekend. Zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie. Dynamiczny niż, który zacznie pogłębiać się nad Europą Zachodnią sprowadzi do Polski gorące, wilgotne oraz chwiejne powietrze zwrotnikowe. Szczególnie groźne burze mogą wystąpić w niedzielę. Front może przybrać formę pofalowanego frontu, zatem w jego obrębie możliwy jest rozwój fal frontowych, które urosną nawet do postaci niżów barycznych.

W sobotę i niedzielę upalnie będzie na południu, częściowo w centrum i na wschodzie. Miejscami temperatura przekroczy 32-33°C. W drugi dzień weekendu front chłodny zacznie wypierać powietrze zwrotnikowe na wschód. Dodatkowo nad Polską może znaleźć się dynamiczny niż. Burze miejscami mogą być gwałtowne. Prognozy ulegają jeszcze zmianom, ale szczególnie silne burze mogą przejść przez centrum i wschód oraz południowy-wschód. Na zachodzie nie są one spodziewane. Do tego czasu prognozy mogą ulec znacznym zmianom, dlatego przy tak dynamicznej sytuacji wyliczenia modeli zweryfikujemy w kolejnych dniach.

Niektóre modele sugerują, że jeszcze w poniedziałek gorące, zwrotnikowe powietrze zalegać może na południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Wystąpić mogą korzystne warunki do rozwoju silnych burz w tej części Polski. Prawdopodobny upał i przekroczenie 33 stopni.

Na początku nowego miesiąca upał najprawdopodobniej opuści Polskę, ale te prognozy zweryfikujemy w kolejnych dniach, gdyż ulegają istotnym zmianom.

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC