Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2020. Upał głównie na zachodzie, gorące dni w Polsce i burze

Najnowsze prognozy numeryczne nie pozostawiają złudzeń. Gorący okres w pogodzie wystąpi w kolejnych tygodniach sierpnia. Upały są prognozowane na zachodzie Polski, ale również na pozostałym obszarze naszego kraju temperatura będzie znacznie powyżej normy termicznej dla ósmego miesiąca roku. Nie zabraknie dni gorących z temperaturą powyżej 25 stopni.

W nadchodzących tygodniach prognozowana jest wyraźna dominacja wyżów barycznych. Opadów na większym obszarze Polski będzie zatem niewiele, a jeśli się zdarzą, to będą głownie o charakterze burzowym. Zjawiska burzowe formować mają się na lokalnych strefach zbieżności wiatru, rzadziej mają być to burze frontowe. Czeka nas dość suchy okres synoptyczny, co sprzyjać ma pogłębianiu się suszy.

Sytuacja zacznie zmieniać się prawdopodobnie pod koniec miesiąca, gdy wpływ na pogodę zaczną mieć układy niskiego ciśnienia. Wzrosnąć może wyraźnie aktywność cyrkulacji atlantyckiej. Wtedy też zmienność aury ma być większa.

Podobnie jak amerykański model klimatyczny, europejski model ECMWF wskazuje, że przez niemal cały miesiąc anomalia tygodniowa będzie znacznie powyżej normy termicznej dla ósmego miesiąca roku.

Prognoza anomalii temperatury na poszczególne tygodnie dla Starego Kontynentu i obszarów przyległych. Sierpień będzie znacznie cieplejszym miesiącem w Europie niż lipiec.

W okresie od 10.08.2020 do 16.08.2020 szczególnie gorąco będzie na zachodzie Polski, ale również na pozostałym obszarze naszego kraju temperatura będzie powyżej normy termicznej dla sierpnia.

Przełom 2 i 3 dekady sierpnia to dalej wysokie temperatury w naszej części Europy. Upałów może nie zabraknąć zwłaszcza na zachodzie Polski.

Do końca miesiąca temperatura w Polsce będzie powyżej normy termicznej dla sierpnia. Czeka nas zatem bardzo ciepły, miejscami upalny miesiąc.

Spójrzmy jeszcze na prognozowane anomalie temperatury, średnią dobową temperaturę powietrza oraz średni rozkład ciśnienia na Starym Kontynencie i obszarach przyległych.

Najwyższe temperatury w okresie od 5.08.2020 do 15.08.2020 prognozuje amerykański model GFS na zachodzie Polski. Temperatura będzie tam wyższa średnio o 5 stopni od normy z okresu 1979-2000. Występować będą upały przez wiele dni, a temperatura przekraczać będzie 31 stopni. Spodziewana jest wyraźna dominacja pogody wyżowej, zatem opadów będzie niewiele, a jeśli wystąpią, to będą głównie o charakterze konwekcyjnym i mocno punktowym. Najchłodniej ma być na wschodzie i w centrum, ale i tu temperatura okresami przekroczy 25 stopni, zatem umowną granice dnia gorącego.