Pogoda długoterminowa do końca września 2021. Wichura ustąpi, będą dni gorące na zachodzie, ale upał Polsce nie grozi

Pogoda długoterminowa do końca września. Wichura ustąpi, spodziewane na zachodzie dni gorące. Upał w Polsce nie wystąpi, ale w Europie jest jeszcze możliwy. Będzie wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Sprawdzimy najnowsze wyliczenia modeli europejskich oraz amerykańskich.

Pogoda. Wichura w piątek zacznie ustępować. W sobotę prędkość wiatru wzrośnie, ale nie powinien być już tak groźny

Wichura już w piątek zacznie słabnąć. Szczególnie pod wieczór we wschodniej połowie kraju. Wiatr, ale nie tak silny wystąpi jeszcze w sobotę. Czeka nas także wraz z początkiem weekendu wyraźne ocieplenie na przeważającym obszarze Polski.

Zanotowane maksymalne porywy wiatru na wybranych stacjach IMGW-PIB w ciągu minionych 24 godzin.

Pogoda długoterminowa do końca września 2021.  Wichura ustąpi, będą dni gorące na zachodzie, ale upał Polsce nie grozi

Pogoda. Podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód

Zostało zaledwie 6 dni do końca września. Spójrzmy zatem na początek w prognozy europejskiego modelu ICON, jaki uwzględnia okres referencyjny 1991-2020. Dostrzegamy, że czeka nas wyraźny podział w pogodzie na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód Polski. Na wschodzie kraju będą to przeważnie wartości w normie, ale okresami także poniżej normy wieloletniej. Szczególnie w 27 i 28 dzień miesiąca.

pogoda długoterminowa. podział w pogodzie.

Trzeba przyznać, że rozkład prognozowanej anomalii temperatury najlepiej oszacował model ECMWF. Wskazywał on wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód Polski. Poniższa mapa obrazuje rozkład prognozowanej anomalii miesięcznej według modeli ICON za okres od 1.09.2021 do 30.09.2021. Uwzględniony został w tej sytuacji najnowszy okres referencyjny 1991-2020.

zróżnicowana temperatura

Miesięczna anomalia temperatury według modelu europejskiego ECMWF dostępna poniżej. CFS wskazywał na miesiąc w normie wieloletniej, natomiast europejski model sygnalizował najwięcej chłodnych okresów na wschodzie, co przełożyło się na wystąpienie ujemnego odchylenia temperatury. Najczęściej wysokie temperatury występowały na zachodzie, nie brakowało również dni gorących, ale upały na tym obszarze Polski nie występowały.

chłodny wschód, cieplejszy zachód.

ECMWF, ICON oraz GEFS najbliżej prawdy. CFS źle obrazuje trend na koniec miesiąca

Model ECMWF zakłada, że na przełomie września i października głównie na wschodzie Polski wartości będą w normie, a okresami również poniżej normy wieloletniej. Wyraźnie cieplej ma być na zachodzie, gdzie mogą zdarzyć się sporadyczne dni gorące.

cieplej na zachodzie, chłodniej na wschodzie

Pogoda długoterminowa. Trend według CFS nie sprawdzi się

Nieco odmienną prognozę na okres od 23.09.2021 do 30.09.2021 przedstawia nam model CFS. Widzimy, że model ten zakłada anomalie powyżej normy w całej Polsce. Trend taki wydaje się jednak mało prawdopodobny. Występować ma w tym okresie podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód Polski, zatem bliżej prawdy będą prognozy niemieckiego modelu ICON oraz europejskiego ECMWF.

zła prognoza cfs

Pogoda długoterminowa. Najbliżej prawdy jest model GEFS oraz ICON

Zbliżony scenariusz pogodowy do modelu ICON oraz ECMWF prezentuje model GEFS. Zatem prognoza amerykańskiego modelu klimatycznego CFS wydaje się mało wiarygodna. GEFS sygnalizuje, że na wschodzie wartości będą w normie, a na północnym-wschodzie poniżej normy wieloletniej. Na zachodzie i południu kraju widzimy jednak wartości powyżej normy wieloletniej.

Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 25.09.2021 do 30.09.2021, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010 według amerykańskiego modelu GEFS

podział w pogodzie na obszarze polski

Termiczne lato chwilowo wróci miejscami do Polski. Jednak na przeważającym obszarze kraju temperatura będzie typowa dla jesieni

Spójrzmy jeszcze na prognozy modelu GEFS, które obejmują okres od 24.09.2021 do 29.09.2021. Dostrzegamy, że na zachodzie i południowym-zachodzie wartości średniej temperatury będą w dolnym przedziale termicznego lata. Na południu, północy, centrum i wschodzie oraz północnym-wschodzie panować ma nie tylko meteorologiczna, astronomiczna, ale także termiczna jesień. Najchłodniej ma być na północnym-wschodzie i wschodzie. Warto również wspomnieć o rozpoczynającej się w kraju fenologicznej jesieni, która charakteryzuje się zmianą m.in koloru liści, jak i też opadaniem ich. W najbliższych tygodniach będzie to coraz bardziej widoczne, zatem najpiękniejsza część jesieni dopiero przed nami, ale pierwsze jej oznaki są już zauważalne w naszych szerokościach geograficznych.

pogoda. termiczne lato chwilowo na zachodzie

Pogoda długoterminowa. Pojawią się krótkie dni gorące w Polsce

Poniższa mapa obrazuje rozkład maksymalnej temperatury powietrza modelu GFS. Niewykluczone, że wartości są nieco zaniżone przez model amerykański. GFS zakłada, że na zachodzie temperatura sięgnie nawet 24°C/26°C. Najwyższe wartości na zachodzie i południowym-zachodzie przypadną na niedzielę i poniedziałek. Następnie napłynie chłodniejsze powietrze i temperatura spadnie w całym kraju, ale w dalszym ciągu mają być to przeważnie wartości powyżej normy.

pogoda długoterminowa. temperatura powyżej normy.

Dominacja pola podwyższonego ciśnienia nie będzie oznaczać braku opadów. Przejdą okresami fronty atlantyckich niżów

Prognoza modelu na okres od 24.09.2021 do 29.09.2021 sugeruje dominacje pól podwyższonego ciśnienia, które związane mogą być z wyżami znad Europy Południowej i Atlantyku. Jednak okresami niewykluczone jest przechodzenie frontów z opadami. Popadać może przelotnie w sobotę. Większe opady mogą jednak wkroczyć do kraju od zachodu wraz z frontem chłodnym w okolicach przyszłego poniedziałku i wtorku. Zatoka niżowa nie będzie jednak mocno pogłębiona. Istnieje niskie ryzyko lokalnych burz w zachodniej połowie kraju. Aczkolwiek nawet jak się pojawią, to nie będą intensywne i długotrwałe. Wiele wskazuje, że nie grozi nam już kolejna wichura w tym miesiącu. Jednak silniej powieje do 50-60 km/h na nizinach w sobotę, potem prędkość wiatru ma być mniejsza i nie powodująca tak dużych szkód jak podczas ubiegłej doby na północy kraju.

pogoda. wyż w polsce

Na przeważającym obszarze Polski ilość opadów pod koniec września będzie poniżej normy wieloletniej. Tylko lokalnie w normie albo lekko powyżej. Na ogół opadów ma być mniej niż zwykle w tym okresie, ale mają się zdarzać w całej Polsce. GFS zakłada, że fronty będą przechodzić przez naszą część Europy rzadziej niż na początku trzeciej dekady września. Sygnalizuje on opady największe opady na południowym-wschodzie i północnym-zachodzie. Inną prognozę i bardziej prawdopodobną przedstawia ICON oraz ECMWF, wskazując na większy frontowe opady na zachodzie i północy i częściowo południu.

Orientacyjna prognoza sum opadów na okres od 24.09.2021 do 30.09.2021 według modelu GFS

pogoda długoterminowa. opady w kraju

Prognoza sumy opadów na okres od 24.09.2021 do 29.09.2021 według modelu ICON dla Polski

pogoda. opady frontowe

Wyliczana suma opadów w okresie od 24.09.2021 do 30.09.2021 według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa. deszczowo według ECMWF

O znaczeniu modeli meteorologicznych, można dowiedzieć się z najnowszego materiału od IMGW-PIB.