Pogoda długoterminowa na kwiecień 2025 r. Wiemy, jaki czeka nas wstępny trend warunków pogodowych w naszych szerokościach geograficznych.
Prognozowane wstępnie prawdopodobieństwo przekroczenia normy temperatur w Polsce i Europie w kwietniu 2025 według modelu ECMWF

Zobacz też: Załamanie pogody w weekend 22-23 marca. Silny wiatr i intensywne opady uderzą w Polskę
Spora zmiana pogody w kraju podczas drugiego miesiąca meteorologicznej wiosny
Modele klimatyczne wskazują, że kolejny miesiąc meteorologicznej wiosny powinien przynieść istotną przebudowę pola ciśnienia i geopotencjału. Dlatego w konsekwencji spowoduje, że po suchej zimie i niewielkiej ilości opadów na początku meteorologicznej wiosny, kolejny miesiąc wiosny przyniesie częstsze opady w regionie. Powinno to poprawić sytuację hydrologiczną i pozwolić na ruszenie wegetacji. Najnowsze predykcje modeli numerycznych wskazują, że nasza część Europy znajdzie się w strefie pomiędzy skrajem antycyklonu a rozległą zatokę niskiego ciśnienia. W jej obrębie często zaznaczą się ośrodki niskiego ciśnienia z systemami frontalnymi.
W skali całego miesiąca przewidywana jest przewaga niższego ciśnienia atmosferycznego, co powinno doprowadzić do częstszych opadów w kwietniu. Na ogół będą to opady o ograniczonym dużym zasięgu – dominować może zatem konwekcyjny charakter opadów i pierwsze silniejsze wiosenne burze. Wyliczana suma opadów w całym miesiącu jest wyższa od normy, co jest korzystne po suchej zimie, ponieważ pomoże roślinom w rozpoczęciu wegetacji. Niewykluczone, że pierwszy raz w tym sezonie wiosennym burze będą tak intensywne, że będą wyrządzać szkody, jak i też lokalne zalania oraz podtopienia o ograniczonym zasięgu.
Prognozowana anomalia temperatury na kwiecień 2025 r. na podstawie predykcji modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Wysokie prawdopodobieństwo miesiąca cieplejszego od normy klimatycznej
Należy wykorzystać również prognozy europejskiego ECMWF, który wykazuje nam w swoich prognozach wysokie prawdopodobieństwo ciepłego kwietnia, sygnalizując nam dodatnią anomalię temperatury z prawdopodobieństwem 70-90%, co sugeruje wyraźne ocieplenie. Prognozujemy dominacje dni z wartościami na termometrach w przedziale 10-20°C w wielu regionach. Jednak prawdopodobne mogą wystąpić okresy, kiedy temperatura wyniesie 21-28°C. Pierwszy raz w tym roku zdarzyć mogą się dni gorące i zbliżyć możemy się do progu upału. Nie oznacza to jednak, że przez cały miesiąc utrzyma się temperatura wyższa od normy wieloletniej, bo będą też okresy chłodniejsze.
Spływy mas arktycznych z pewnością się zdarzą i powinien wystąpić mróz, zwłaszcza przy gruncie i okresami na dwóch metrach, który będzie wymagał podjęcia działań prewencyjnych do ochrony roślin. Jest także możliwość akcentów z opadami śniegu lub krupy śnieżnej. Jednak będą raczej krótkotrwałe, ale można je traktować jako późne incydenty zimowe. Na nizinach jednak na zimę termiczną się nie zanosi. Jednak w kwietniu występować będzie przewaga dni z umiarkowanymi temperaturami, a niekiedy także z wyższymi, co będzie coraz bardziej charakterystyczne dla wiosny termicznej, ze średnią dobową temperaturą powyżej 10°C. Tylko nieliczne okresy przyniosą okresy z termicznym przedwiośniem. Dodatkowo możliwe będą kolejne napływy z południa pyłu saharyjskiego do naszego regionu przy cyrkulacji południowej i południowo zachodniej, powodując zmętnienie nieba.
Pogoda długoterminowa na kwiecień 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Aura radykalnie się zmieni w kwietniu
W kwietniu mogą pojawić się silniejsze zjawiska burzowe. Niewykluczone są nie tylko burze adwekcyjne, ale także w cieplejszych masach powietrza o podwyższonej aktywności elektrycznej. Niewykluczone, że zdarzą się też wiosenne burze, ale także późne śnieżne ze śnieżycami konwekcyjnymi. Predykcje modeli meteorologicznych na kwiecień wskazują na możliwość dynamicznych zmian, w tym przelotnych burz i opadów, zarówno deszczu, jak i śniegu oraz krupy. Ostateczny rozwój pogody będzie zależał od dalszych analiz, a obecne prognozy należy traktować jako wstępne.
Pogoda długoterminowa na kwiecień 2025 r. i wyliczana anomalia ciśnienia na poziomie morza według prognoz modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Niżowy wzór pogody, ale i ryzyko przymrozków oraz śniegu. Pogoda długoterminowa z jasnym trendem na kwiecień
Zatem, podsumowując na podstawie prognoz sezonowych, kwiecień 2025 r. zapowiada się jako miesiąc termicznie ciepły. Co więcej, z prognozowaną średnią temperaturą przekraczającą normę. Jednak i tak nie oznacza, że nie pojawią się okresy chłodniejsze. Aczkolwiek będą one na ogół krótkotrwałe, z możliwością wystąpienia przymrozków. Szczególnie przy gruncie i na dwóch metrach w nocy i nad ranem, gdy pojawią się rozpogodzenia i słaby wiatr w wyżu.
Spodziewana suma opadów ma być wyższa od normy, jeśli prognozowany rozkład pola barycznego, co wskazuje na możliwą dominację niżowej pogody. Przez większość czasu mają być to opady deszczu. Aczkolwiek w okresach ze spływem zimnego powietrza, mogą wystąpić również opady mokrego śniegu lub krupy śnieżnej. Także poza rejonami górskimi. Dodatkowo w drugiej połowie przyszłego miesiąca, szczególnie w ostatnich dniach miesiąca, prawdopodobny jest pierwszy w tym roku upał w Polsce. Niewykluczone, że zdarzą się pierwsze dni gorące z przekroczeniem 25℃ i będziemy blisko progu upału mierzonego na stacjach IMGW-PIB.
Zobacz: Silne ulewy i burze nawiedzą Polskę.
Prognozowana średnia temperatura powietrza w kolejnych tygodniach według modeli ECMWF EPS dla Polski

Spodziewana anomalia sumy opadu (%), uwzględniając okres ref. 1991-2020 r. dla Polski według prognoz europejskiego modelu ECMWF EPS na kolejne tygodnie wstępnie

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, ecmwf.int, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC