Pogoda długoterminowa na całe lato 2021 według Amerykanów. Gwałtowne burze, okresami tylko krótki upał i gorąc w Polsce

Pogoda długoterminowa dla Europy. Poszczególne rejony Europy zasmakowały przedsmaku lata pod koniec marca. Jednak w kwietniu nastąpił ostry podmuch zimowej pogody, który prawdopodobnie posłużył jako sprawdzian rzeczywistości. Wiele osób w całej Europie może z niecierpliwością wyczekiwać cieplejszych mas powietrza z południa, które często przynoszą lato. Niektórzy planują nawet wakacje, ponieważ ograniczenia związane z pandemią zmniejszają się.

1 czerwca 2021 rozpoczyna się meteorologiczne lato, ale przesilenie letnie, które będzie początkiem lata astronomicznego, nastąpi dopiero 20 czerwca.

Zespół meteorologów specjalizujących się w prognozie długoterminowej z AccuWeather. Ostrzega, że upał w Europie w okresie letnim i brak rozległych opadów może powodować problemy w rolnictwie. Nawet niektóre uprawy letnie, które są zwykle odporne na suszę. Mogą napotkać problemy po utrzymującej się na wiosnę zimie i wpłynąć na odporność roślin.

W miarę zbliżania się drugiego lata z rzędu podczas globalnej pandemii powracają pewne oznaki normalności. Prognozy AccuWeather przedstawiają, czego ludzie mogą się spodziewać pod względem pogody w ciągu sezonu, w pełnym rozbiciu na regiony poniżej:

Gorąca Hiszpania, Portugalia i Włochy

Rdzeń ciepła tego lata będzie zlokalizowany w Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji i większości Włoch. Ponieważ ciepło z północnej Afryki rozprzestrzeni się na północ do południowej Europy.

Oczekuje się, że temperatury w południowo-zachodniej i południowo-środkowej Europie będą zbliżone do normalnych w miesiącach letnich. Normalnie wysokie temperatury rosną z 21-26 C (70s F) w czerwcu do 26-34 C w lipcu. W sierpniu temperatury znów zaczynają spadać.

Oprócz wysokich temperatur oczekuje się, że opady będą niższe od normalnych. Ponieważ tor burz w ciągu sezonu przesuwa się daleko na północ od południowej Europy. Podczas gdy lato w gorących i suchych warunkach zwykle budzi obawy co do ilości wody dostępnej w zbiornikach w całej Hiszpanii. Silna zimowy cyklon na początku roku mógł odegrać rolę w złagodzeniu obaw związanych z niedoborem wody.

Pogoda na lato dla Polski i Europy według Amerykanów

Pogoda długoterminowa na lato 2021

Dynamiczna pogoda na początku roku

Rekordowa burza Filomena przetoczyła się przez Półwysep Iberyjski w styczniu, przynosząc około 33 cm (13 cali) śniegu do Madrytu w ciągu czterech dni, podczas gdy doniesienia o okolicznych obszarach sięgały 60 cm (24 cali). Kilka osób zginęło w północno-wschodniej Hiszpanii w podmuchu arktycznego powietrza, który nastąpił po burzy. Temperatura spadła do 13,4 stopni Fahrenheita poniżej zera (25,2 stopni Celsjusza poniżej zera) w Molina de Aragón, najniższy w styczniu w mieście od 1981 roku.

Śnieg w górach topniał stopniowo przez całą wiosnę i oczekuje się, że będzie topniał do lata. Spływ z wysokości w górach może gromadzić się w zbiornikach i może utrzymywać wyższy poziom wody pomimo przewidywanego braku stałych opadów tego lata. Dodatkowo w kwietniu do dostępnego zaopatrzenia w wodę zwiększyły się opady zbliżone do normalnych w kwietniu.

Brak opadów może opóźnić uprawy, w tym drzewa oliwne, do czasu, gdy woda z gór spłynie do rzek i zbiorników wodnych na tych obszarach. Drzewa oliwne są odporne na suszę; jednak nowo posadzone drzewa potrzebują wilgotnej gleby, aby dobrze się rozwijać.

Przymrozki przyczyniły się dużych szkód w rolnictwie

Stres spowodowany przymrozkami na początku tego roku może spowodować, że uprawy oliwek będą podatne na upały i brak opadów, których można się spodziewać w Hiszpanii i Portugalii – powiedział starszy meteorolog w AccuWeather Alan Reppert.

Ale będzie to w dużej mierze zależeć od tego, jak daleko powyżej normalnej temperatury są w stanie wzrosnąć.

Ciepło rozszerza się na Europę Środkową

Tor układów niżowych w całej Europie będzie nadal przesuwał się na północ przez całe lato, a bardziej suche warunki pojawią się w środkowej i południowo-wschodniej części kontynentu.

W miarę przesuwania się toru niżowego na północ ciepło będzie się rozprzestrzeniać również z Hiszpanii i Włoch, a także z południowej Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Belgii, Niemiec, południowej Polski, Ukrainy i krajów bałkańskich. Jednak ekspansja cieplejszej pogody nie będzie konsekwentna na tych obszarach.

„Na zachodzie i na wschodzie może panować upał, ale nigdy w tym samym czasie” – powiedział starszy meteorolog AccuWeather Tyler Roys. „Rzadko zdarza się, aby upał był tak powszechny. Jest bardziej prawdopodobne, że ciepło będzie pojawiać się falami ”.

Rozprzestrzenianie się cieplejszej pogody będzie również stopniowe, a im dalej od źródła ciepła, tym dłużej zajmie przekroczenie normalnej temperatury na dany obszar. Przewiduje się, że upały w Paryżu i Berlinie zostaną opóźnione przynajmniej do końca lipca i sierpnia.

Normalnie wysokie temperatury w całym regionie wzrastają od 19-21 C do 21-25 C w miesiącach czerwcu i lipcu. W sierpniu temperatury zwykle zaczynają spadać w kierunku 19-21 ° C, ale w tym roku oczekuje się, że utrzymają się powyżej normy przez co najmniej część miesiąca.

Możliwe problemy z plonami w Europie

Oprócz upałów może to być trzecie z rzędu lato z opadami poniżej normy we Francji i Niemczech. Jak i także w Wielkiej Brytanii, powiedział Roys.

„Może to prowadzić do narastających problemów z uprawami letnimi, w tym z pszenicą i kukurydzą we Francji i Niemczech” – wyjaśnił Roys. We Francji znaczna część zbiorów wina została już utracona z powodu mrozów. Miało to miejsce na początku kwietnia.

Co najmniej jedna trzecia produkcji wina we Francji zostanie utracona. Po podmuchu arktycznego powietrza, a nawet obszary śniegu wywołały ból głowy u rolników w ostatnich miesiącach, poinformował The Guardian.

Michel-Henri Ratte, podobnie jak inni rolnicy, spędził kilka nocy, rozpalając małe ogniska i duże świece, próbując utrzymać ciepło winorośli; Jednak Matka Natura wygrała, a Ratte spodziewa się 100% strat na tegorocznych zbiorach, według The Guardian.

Wszystko, co pozostało, jest już zestresowane przez mrozy i może być podatne na ciepło i suchsze warunki, które mają się rozwinąć tego lata – dodał Reppert.

Podczas gdy gorące i suche warunki mogą osiąść od połowy do drugiej połowy lata. Ten wzór pogody nie wyeliminuje ryzyka silnych burz w centrum kontynentu.

Nie spodziewamy się powszechnej surowej pogody w Europie Środkowej, powiedział Roys, co jest typowe dla kontynentu. Oczekuje się, że ulewne ulewy z piorunami będą bardziej rozproszone.

Wilgotny początek w Wielkiej Brytanii

Ponieważ Wielka Brytania i Irlandia czekają na nadejście typowych letnich temperatur. Okresy spektakularnej pogody utrzymają się w regionie przynajmniej do początku lata.

Podczas gdy deszczowa pogoda będzie się utrzymywać w Irlandii, Szkocji i północnej Anglii. Co najmniej do czerwca i do lipca, przewiduje się, że opady utrzymają się poniżej normy przez resztę sezonu.

Chłodny początek wiosny i szkody

Ostatni miesiąc znalazł się w pierwszej piątce najbardziej suchych kwietniów w całej południowej Anglii. Ten trend może się utrzymywać do końca maja. Taki typ pogody może utrzymywać się w różnych częściach obszaru w okresie letnim. Co może powodować problemy wraz z początkiem sezonu wegetacyjnego.

W niektórych częściach południowej Anglii mogą wystąpić trudne warunki uprawy, podobnie jak we Francji i Niemczech.

„Ubiegły rok był najgorszym plonem pszenicy w Wielkiej Brytanii ze względu na suchy początek sezonu” – powiedział Roys. Ten sezon wegetacyjny może być podobny i przewidywane opady poniżej normy w regionie Midlands, południowej Anglii i Walii.

W sierpniu może pojawić się deszczowa pogoda, ale na zbiory może być już za późno, ostrzegł Roys. „Do tego momentu szkody będą w większości wyrządzone” – dodał.

W związku z pobliskim torem układów niżowych w Szkocji i północnej Anglii przewiduje się, że opady będą bliższe normalnym. Pozwoli to również utrzymać temperatury w pobliżu normy (15-21 C).

Oczekuje się, że temperatury bardziej typowe dla miesięcy letnich pojawią się na początku lipca. Wysokie temperatury sięgające 30 stopni Celsjusza (86 stopni Fahrenheita) lub wyższe są najbardziej prawdopodobne między 1 lipca a 15 sierpnia.

Chłodno, mokro w Skandynawii i krajach bałtyckich

Ze względu na powolne rozprzestrzenianie się ciepła z południowej Europy. Oczekuje się, że powyżej normy temperatury zatrzymają się na północnych krańcach kontynentu.

Tor niżowy z północy Wielkiej Brytanii oraz do Norwegii i Szwecji pomoże zablokować progresję cieplejszych warunków na północy. Jak i też utrzyma okresami deszczową pogodę w regionie.

Oczekuje się, że do sierpnia ten tor niżowy będzie kontynuował marsz na północ do północno-wschodniej Europy. Przynosząc okresy niespokojnej pogody do krajów bałtyckich, a także Polski i Białorusi. Jak i także do zachodniej Rosji, gdzie niewykluczone są silne, okresami niszczące burze.

Przykład letniej burzy uchwyconej w 2019 roku na wschodzie Polski

Pogoda. Burze w maju 2021

Pogoda. To nie będzie prawdopodobnie gorące lato w Polsce i Europie Środkowej

Temperatury w Polsce będą bliskie lub niższe od normy klimatologicznej. Berlin będzie znajdował się bliżej skraju intensywniejszego letniego upału.

„Upał zazwyczaj przenosi się do Europy Środkowej i zatrzymuje się wokół dalekowschodnich Niemiec” – powiedział Roys. Dodając, że znacznie bardziej wilgotny wzór oczekiwany w Polsce i krajach bałtyckich może ograniczyć wzrost temperatur.

Bardziej nasycona gleba może również pomóc w obniżeniu temperatury w miesiącach letnich. Ponieważ energia słoneczna służy raczej do odparowywania wilgoci z gleby niż do ogrzewania powietrza.

Normalnie wysokie temperatury w Niemczech i Polsce to 21-26 C (70s F) w miesiącach letnich.