24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021. Temperatura przeważnie w normie wieloletniej, krótkie upały głównie na południu i silne burze

Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021 dla Polski. Temperatura przeważnie w normie wieloletniej, upały będą krótkie, wystąpią również silne burze. Sprawdzamy najnowszy trend w prognozach długoterminowy na siódmy miesiąc roku.

Temperatura przeważnie w normie wieloletniej, najcieplej na południu Polski

Spójrzmy na prognozę CFS na lipiec 2021. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być w normie wieloletniej. Głównie na południu wartości na termometrach przez dłuższy okres czasu powinny być powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że na zachodzie wartości będą okresami poniżej normy, co spowoduje obniżenie temperatury poniżej średniej miesięcznej anomalii Jest to prognoza inicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 14.05.2021 do 23.05.2021. Wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Wygląda na to, że najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej części Polski.

Pogoda. Anomalia temperatury na czerwiec 2021.

Prognozy opadów są jednym najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Widzimy, że w wielu regionach opady będą w normie wieloletniej, a na południu i centrum lekko poniżej normy. Na zachodzie i północy ilość opadów powinna być powyżej normy wieloletniej. Podkreślamy jednak, że są to prognozy orientacyjne, które mogą ulec wyraźnym zmianom.

Pogoda. Opady w lipcu 2021.

Pogoda. Najchłodniej może być nad morzem wskazuje ECMWF

Zerknijmy następnie na wstępną prognozę ECMWF na lipiec 2021 dla Polski pod kątem anomalii temperatury. Na przeważającym obszarze Polski prognozuje on w skali miesięcznej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być w południowej części kraju, gdzie teoretycznie najczęściej napływać będzie ciepłe powietrze z kierunków południowych, nawet o cechach zwrotnikowych, przynosząc krótkie, aczkolwiek intensywne upały. Na północy kraju może być najchłodniej, gdzie w skali miesięcznej temperatura będzie najprawdopodobniej w normie wieloletniej.

pogoda w lipcu 2021.

Wielce prawdopodobne, że burze w lipcu burze będą groźniejsze niż w maju i czerwcu. Spodziewamy się zarówno burz termicznych, jak i też frontowych. Możliwe są okresy z napływem wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego, i Śródziemnego co sprzyjać może powstawaniu codziennych burz przez dłuższy okres czasu.

ECMWF na lipiec 2021

Prognoza długoterminowa może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Nie można wykluczyć zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym.