Pogoda długoterminowa na 11 miesiąc roku. Prawdopodobnie temperatura powyżej normy, możliwa dominacja pogody niżowej. Niewykluczone burze i silne wiatry, a czasem również i przymrozki. Możliwe są na nizinach opady śniegu. Sprawdzimy, jak przedstawiają się prognozy amerykańskie oraz europejskie na ostatni miesiąc jesieni.
Pogoda długoterminowa. Możliwa dominacja niżów barycznych
Amerykański model klimatu (CFS) sygnalizuje, że w listopadzie 2021 przeważać może pogoda niżowa. Zatem należy spodziewać się prawdopodobnie okresami dużej zmienności pogody. Częstych opadów, okresami silnego wiatru a nawet burz.
Na ogół mogą być to układy niskiego ciśnienia, za które odpowiedzialne będzie cyrkulacja atlantycka. Jednak czasami możliwa jest wędrówka niżów znad Morza Śródziemnego i Czarnego. Okresami wyże mogą ulokować się nad zachodnią i północną Europą, sprowadzając chłodniejsze masy powietrza. Na ogół jednak przez większość czasu temperatura będzie powyżej normy wieloletniej.
Orientacyjna, miesięczna prognoza ciśnienia na poziomie morza na listopad 2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.
Pogoda. Opady powyżej normy wieloletniej na obszarze Polski
Analizując wstępne i wciąż ulegające korektom prognozy CFS. Można dojść do wniosku, że czeka nas prawdopodobnie wilgotny i deszczowy listopad. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo pojawienia się okresami zgniłych antycyklonów. Należy mieć na uwadze, że wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Czasami zalegać może nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne mgły oraz zamglenia, co jest typowe dla półrocza chłodnego. Powrócić może także problem smogu spowodowany występowaniem niższych temperatur i trwającym sezonem grzewczym.
Temperatura w skali miesięcznej powinna wyjść powyżej normy, ale nie wyklucza to poszczególnych tygodni poniżej normy
Pomimo jesieni, czasem w sprzyjających warunkach nie można wykluczyć wystąpienia lokalnych burz. Taka sytuacja może miejsce zarówno w cieplejszych masa powietrza (np. docierających z południa Europy), jak i też chłodniejszych z północy i północnego-zachodu, przynosząc nawet przymrozki nocami i w godzinach porannych. Mogą zdarzyć się na nizinach opady śniegu o charakterze konwekcyjnym, a nawet wielkoskalowym. Aczkolwiek takich akcentów zimowych nie powinno być dużo. Najczęściej ma być to jednak krupa i opady deszczu. Znaczna dynamika w pogodzie występować może zwłaszcza w momencie przechodzenia frontów chłodnych związanych z niżami wtórnymi. Wtedy też nie można wykluczyć burzowych linii szkwału, a nawet wichur.
Wiele wskazuje, że listopad przyniesie dodatnie odchylenie temperatury. Okresami jednak temperatura może być poniżej normy wieloletniej. Poniższa prognoza przedstawia wstępną, średnią miesięczną anomalie temperatury względem okresu referencyjnego 1984-2009.
Temperatura w normie według ECMWF. Na północy i wschodzie powyżej normy według modelu europejskiego
Europejski model ECMWF wskazuje na dodatnią anomalię temperatury w skali miesięcznej na północy i wschodzie. Na pozostałym obszarze w normie wieloletniej. Są to jednak wstępne prognozy, które mogą ulec znacznej korekcie.
Nieco suchszy ECMWF na listopad 2021, ale i tak nie powinno zabraknąć opadów
ECMWF prognozuje opady powyżej normy na północy, co sugeruje możliwy duży wpływ Atlantyku na przebieg warunków pogodowych. Wilgotne fronty atmosferyczne i zatoki niżowe przynosić będą częste opady deszczu. Przeważnie ma być to deszcz. W polskich górach oraz na obszarach podgórskich deszcz ze śniegiem i śnieg. Na nizinach opady zimowe mogą się zdarzyć, ale będą częstsze jednak na obszarach wyżej położonych. Również w centrum opady są prognozowane powyżej miesięcznej normy. Na przeważającym obszarze w normie wieloletniej. Niestety miesięczne prognozy opadów nie mają wysokiej sprawdzalności, zatem korekta jest bardzo prawdopodobna.
Natomiast IMGW-PIB prognozuje, że na obszarze całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy.
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla listopada z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na listopad 2021 r
O znaczeniu prognoz długoterminowych polecamy najnowszy materiał od IMGW
Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Atmosfera jest bardzo złożonym i chaotycznym systemem, co utrudnia przewidywanie precyzyjnego trendu w pogodzie na wiele tygodni do przodu. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Wkrótce przedstawimy kolejne prognozy w oparciu o zaktualizowane modele pogodowe.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC