Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Gwałtowne burze, wysokie temperatury i dynamiczna pogoda w Polsce. Możliwy pierwszy upał

Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Będą gwałtowne burze, jak i też wysokie temperatury oraz dynamiczna pogoda. Sprawdzamy wstępne odsłony modeli z różnych ośrodków meteorologicznych.

Pogoda długoterminowa. IMGW prognozuje miesiąc w normie termicznej, ale prawdopodobnie będzie on powyżej normy

Według specjalistów z IMGW-PIB całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się w normie wieloletniej, za wyjątkiem północy, gdzie możliwa suma powyżej normy oraz południowo-wschodnich krańców kraju, gdzie możliwa suma poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na maj 2023. Prognoza miesięcznej średniej temperatury powietrza i sumy opadów według modeli liczonych w IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Gwałtowne burze
Najchłodniejsze prognozy na maj 2023 r. przedstawia IMGW-PIB

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na maj 2023 r. dla poszczególnych miast w Polsce według modeli liczonych w IMGW-PIB

pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 r.
Miesiąc w normie widzą specjaliści z IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Maj 2023 r. ciepły i burzowy. Możliwe groźne zjawiska na obszarze Polski

Od kilku tygodni obserwujemy orientacyjne prognozy modeli klimatycznych na maj 2023. Wskazują one w większości, że miesiąc ten zapisze się prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Możliwe są opady atmosferyczne o zróżnicowanym natężeniu, które powinny być powyżej normy. Pomimo tego, ze ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny powinien zapisać się jako ciepły, to okresowe epizody z wtargnięciem chłodu są możliwe. Dlatego też niewykluczone są nocne i poranne przymrozki. Nie można wykluczyć, że pojawią się pierwsze dni upalne, których w kwietniu 2023 r. nie doświadczymy jeszcze, chociaż druga połowa miesiąca odrobi „straty” po bardzo zimnej pierwszej dekadzie miesiąca i na przeważającym obszarze będzie w normie, a nawet lekko powyżej normy klimatycznej.

Zobacz też: Załamanie pogody w weekend. Niż z południa namiesza. Wiatr do 70 km/h, dużo opadów i ochłodzenie w Polsce

Pogoda długoterminowa z modelu ECMWF wskazuje, że maj 2023 zapisze się najprawdopodobniej w normie klimatycznej. Natomiast na południu i południowym-wschodzie lekko powyżej normy klimatycznej. Jest więc to prognoza znacznie chłodniejsza od CFS, natomiast zbliżona do prognozy IMGW-PIB. Są to jednak prognozy, które swoje warunki początkowe czerpały z przełomu marca i kwietnia.

Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. w oparciu o model ECMWF dla Europy. Prognoza miesięcznej anomalii temperatury, wyliczenia zainicjowane warunkami brzegowymi z końcówki marca i początku kwietnia. Dlatego mogą ulec jeszcze istotnym zmianom.

pogoda długoterminowa. Miesiąc powyżej normy klimatycznej
Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. w oparciu o ECMWF. Europejski model widzi temperaturę powyżej normy

Ciepły maj w prognozach wiodących modeli

Z ostatnich prognoz modelu klimatycznego CFS wynika, że na przeważającym obszarze Polski temperatura w maju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Zdecydowana większość aktualizacji modelu amerykańskiego sugeruje miesiąc powyżej normy. Spodziewamy się jednak większej korekty w kolejnych aktualizacjach modelu. Sporadyczne dni gorące, a nawet krótki upał jest możliwy. Zwłaszcza przy napływie z południa.

Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na maj 2023 r., zainicjowana warunkami brzegowymi za okres 2.04.2023 r. do 11.04.2023 r. według modelu klimatycznego CFS

pogoda długoterminowa na maj 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Ciepły maj 2023 r. w Polsce według CFS. Jest to jednak prognoza orientacyjna

Gwałtowne burze nie okażą się rzadkością. Będzie ich więcej niż w kwietniu 2023 r.

Miesięczną prognozę opadów na maj 2023 traktujmy z przymróżeniem oka, gdyż jest to jeden z najsłabszych elementów prognoz klimatycznych. Widzimy jednak na mapie opady w wielu regionach w normie. Zwłaszcza w centrum i południu oraz wschodzie mają być to opady powyżej normy. Jednak będziemy zmuszeni w kolejnych dniach zweryfikować prognozy tego modelu w oparciu o najnowsze dane brzegowe. Dlatego, że spodziewamy się wyraźnej korekty. Oczekujemy okresami jednak dużej aktywności burzowej. Zjawiska konwekcyjne mogą powodować szkody. Niewykluczone są dobrze zorganizowane układy burzowe, jak i też superkomórki burzowe. W maju powinniśmy doświadczyć więcej niebezpiecznych zjawisk burzowych niż w kwietniu. Pojawić mogą się też burze adwekcyjne spowodowane spływem chłodniejszych mas powietrza chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii opadów na maj 2023 r.

burze nie okażą się rzadkością
Pogoda długoterminowa wskazuje na opady powyżej normy, możliwe częste burze, które będą lokalnie gwałtowne

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Prawdopodobne są zjawiska o charakterze ekstremalnym, które trudno prognozować na kilka tygodni do przodu. Atmosfera jest bardzo złożonym chaotycznym, nieliniowym systemem. Prognoza obrazuje pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić. Pogoda długoterminowa ma umiarkowaną sprawdzalność. Wkrótce przedstawimy kolejne trendy w pogodzie na maj 2023 r.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl