11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na maj 2021 dla Polski. Możliwa dominacja pogody niżowej oraz groźne burze

Pogoda długoterminowa na maj 2021 dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy ECMWF oraz CFS na ostatni miesiąc wiosny. Czy czekają nas groźne burze i dużo opadów?

Dynamiczna pogoda możliwa w maju 2021

Pogoda. Od dłuższego czasu przyglądamy się wstępnym prognozom sezonowym na maj 2021. Zarysowują one pewien trend na piąty miesiąc roku. Są to w dalszym ciągu orientacyjne prognozy numeryczne, które nie są wiążące i ukazują tylko pewne trendy, które mogą się utrzymać przez 40-60%

Prawdopodobnie przez przeważającą część czasu znajdziemy się w polu obniżonego ciśnienia, co zwiększa prawdopodobieństwo większej ilości opadów. W półroczu ciepłym są to na ogół opady o charakterze konwekcyjnym. a rzadziej wielkoskalowe, które są np. związane z niżami znad Morza Śródziemnego.

Pogoda. Obszar niżowy

W maju burze mogą być groźne. Ich aktywność będzie zdecydowanie wyższa niż w kwietniu. Mogą również prowadzić do szkód. Istnieje duże prawdopodobieństwo opadów dużego gradu, silnego wiatru, a miejscami w sprzyjających warunkach mogą wystąpić trąby powietrzne. Wskazanie obszarów zagrożonych z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwe, ale wieloletnie badania naukowe wskazują, że najgroźniejsze burze nawiedzają południową, wschodnią i centralną część w maju. Nieco rzadziej zachodniej i północną część kraju.

Oprócz pojedynczych komórek burzowych możliwy jest rozwój mezoskalowych układów konwekcyjnych. Burze będą powstawać zarówno w słabogradientowych polach ciśnienia, np. w czasie napływu znad Morza Czarnego. Najgroźniejsze zjawiska konwekcyjne przejdą przez nasz kraj na frontach atmosferycznych.

Burze w Polsce

Według CFS temperatura w maju 2021 będzie w normie, a miejscami lekko powyżej normy wieloletniej. Najprawdopodobniej ostatni miesiąc wiosny nie będzie tak chłodny jak ubiegłoroczny maj, gdy na nizinach występowały opady zimowe, a nocami i w godzinach porannych obserwowano ujemne temperatury. Nie można jednak wykluczyć krótkotrwałej adwekcji chłodu w okolicach Zimnych Ogrodników. Szczególnie, gdy nad Skandynawią, bądź nad Wyspami Brytyjskimi i Islandią ulokuje się wyż ściągający do naszych szerokości geograficznych chłodniejsze powietrze arktyczne.

Prognozowana anomalia temperatury na maj 2021 dla Polski według CFS.

Pogoda. Temperatura powyżej normy wieloletnie

Pogoda. Wysokie temperatury w maju 2021

Orientacyjna prognoza temperatura na maj 2021 według CFS. Prognoza nie ma charakteru operacyjnego, rysuje tylko pewien możliwy trend, który może ulec zmianie. Również przedział temperatury ukazany na mapach w określonym czasie może ulec dużej korekcie.

Pogoda. Temperatura maj 2021
Pogoda. Temperatura w maju 2021

Pogoda. Wilgotny i burzowy maj 2021

Jedna z najnowszych odsłon CFS wskazuje, że maj 2021 może być bardzo wilgotny. Są to jednak wstępne prognozy numeryczne, które z uwagi na odległy termin mogą ulec znacznej korekcie. Duża ilość opadów w polu obniżonego ciśnienia, w półroczu ciepłym sugeruje częste burze.

Pogoda. Wilgotny maj 2021

W skali miesięcznej według ECMWF maj 2021 może wyjść powyżej normy w skali miesięcznej. Przeważnie będzie cieplej niż zazwyczaj. Może nie zabraknąć dni gorących.

Pogoda. Wysoka temperatura maj 2021

Wstępna prognoza opadów jest zbliżona do tego co pokazał nam model CFS, czyli w normie, jak i powyżej normy wieloletniej.

Maj 2021 opady w Polsce i Europie.