Pogoda długoterminowa. Zdarzyć mogą się burze. Czy śnieg i mróz pozostaną na dłużej w Polsce. Sprawdzamy najnowsze prognozy ECMWF i CFS oraz GEFS i ICON.
Pogoda długoterminowa. Duża dynamika w pogodzie na przełomie miesięcy
Podział w pogodzie na cieplejszy wschód i chłodniejszy pozostały obszar Polski pod koniec listopada
Na mapie poniżej możemy zobaczyć anomalie temperatury w okresie od 26.11.2021 do 2.12.2021. Dostrzegamy, że w piątek temperatura na przeważającym obszarze jest w normie wieloletniej, a na południowym-zachodzie lekko poniżej normy. Zwróćmy jednak uwagę na wschodnią połowę Polski, gdzie zaznacza się ciepły wycinek niżu. Nad ten obszar przejściowo napływa cieplejsza masa powietrza, dlatego zamiast śniegu pada deszcz. Podobna sytuacja utrzyma się w weekend, gdy najcieplej ma być na wschodzie, a chłodniej na pozostałym obszarze. Jednak już pod koniec listopada obserwujemy ujemną anomalie poniżej normy wieloletniej. Następnie wraz z początkiem listopada temperatura wzrasta do wartości powyżej normy. Na dużą uwagę zasługuje również średnia temperatura za ostatnie 7 dni, gdy utrzyma się podział w pogodzie na chłodniejszy zachód i północ oraz cieplejsze południe, jak i też wschód.
GEFS z podziałem w temperaturze na obszarze Polski
GEFS pokazuje nam podobny obraz jak ICON. W tym przypadku mamy zobrazowaną średnią anomalie temperatury za okres od 26.11.2021 do 1.12.2021. Poniższe odchylenie od normy wieloletniej jest liczone, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010. Na przeważającym obszarze Polski temperatura jest poniżej normy i w normie. Najcieplej ma być na wschodzie, gdzie zaznaczy się przeważnie napływ cieplejszych mas powietrza.
Według GEFS chłodny zapowiada się początek grudnia, kiedy to temperatura ma być na ogół w normie i lekko poniżej normy. Szczególnie na północy Polski. Wtedy też opady na nizinach mogą być częstsze, a na aurę wpływać ma cyrkulacja strefowa. Częściej niż w poprzednich tygodniach mogą pojawić się opady o charakterze zimowym w wielu regionach Polski. Nie można jednak wykluczyć, że przy dynamicznej cyrkulacji atlantyckiej w przednich wycinkach niżów płynąć będzie cieplejsze powietrze, a w tylnych chłodne z północy. Dlatego też nie można wykluczyć burz śnieżnych.
Według amerykańskiego modelu GEFS. Okres od 6.12.2021 do 11.12.2021 może przynieść ujemne odchylenie temperatury. W tym przedziale czasowym prawdopodobieństwo większych spadków temperatury i opadów śniegu ma być podwyższone.
Pogoda długoterminowa. CFS i ECMWF przedstawiają zbliżone prognozy na kolejne tygodnie
Zerknijmy również na prognozę średniej anomalii temperatury w okresie od 25.11.2021 do 2.12.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych. W wielu regionach Europy będzie to okres z ujemnym odchyleniem temperatury. Niskie temperatury obejmą również Polskę, najcieplej ma być w tym czasie na wschodzie kraju. Są to jednak uśrednione wartości dla całego tygodnia, a prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.
Zbliżone prognozy na przełom listopada i grudnia widzimy na mapach z najnowszej aktualizacji ECMWF. Przeważający obszar Polski ma być objęty ujemnym odchyleniem temperatury. Cieplej ma być jednak wschodzie. Ogólnie europejski model jest nieco chłodniejszy niż CFS na ten okres dla naszych szerokości geograficznych.
Kolejna rycina pochodzi z modelu CFS. Jest to prognoza okres od 2.12.2021 do 9.12.2021. Obserwujemy na przeważającym obszarze Polski temperaturę powyżej normy i w normie wieloletniej. Jedynie na krańcach południowych poniżej normy. Miejmy jednak na uwadze, że prognoza na tak odległy okres obarczona jest znacznym błędem prognostycznym i przy dynamicznej sytuacji, wyliczenia mogą ulec znacznej korekcie.
Pogoda długoterminowa. Ciepły może okazać się okres świąteczny
Model ECMWF prognozuje w okresie od 8.12.2021 do 12.12.2021 temperaturę w normie klimatycznej. Prosimy mieć jednak na uwadze to, że tak odległy prognozy trudno uznać za wiarygodną. Zerkniemy w dalszej części wpisu, w prognozy CFS oraz GEFS, aby uprawdopodobnić możliwy trend w pogodzie.
Interesująco wyglądają za to prognozy na drugą połowę grudnia. Wtedy to ECMWF zakłada, średnią anomalie powyżej normy wieloletniej dla Polski. Te odległe wyliczenia będziemy analizować w kolejnych odsłonach modelu ECMWF, który będzie zasilany świeżymi danymi brzegowymi.
Jeszcze ciekawiej wyglądają prognozy ECMWF na okres od 20.12.2021 do 26.12.2021. Widzimy na mapie poniżej, że w naszej części Europy wystąpi dodatnie odchylenie temperatury. Sugeruje to możliwe wysokie temperatury w okresie świątecznym. Patrząc na dane archiwalne, ponowne ciepłe święta są bardzo prawdopodobne.
Następnie powracamy do wyliczeń CFS na przełom 1 i 2 dekady grudnia. Wyraźnie zaznaczamy jednak, że na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie w normie, na krańcach południowych okresami poniżej normy. Najcieplej ma być na wschodzie, centrum i północy, gdzie obserwujemy dodatnie odchylenie temperatury. Zaznaczamy, że prognoza na tak odległy okres może ulec zmianie, o czym z pewnością przekonamy się w kolejnych aktualizacjach modeli sezonowych.
Prognozy na okres od 16.12.2021 do 23.12.2021, pokrywają się z tym co wylicza ECMWF. Obserwujemy na przeważającym obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego dodatnie odchylenie temperatury. Czasem tylko mogą pojawić się epizody ze spływem chłodniejszych mas powietrza, które nie będą jednak długotrwałe.
Model CFS wylicza, że pod koniec roku może utrzymać się dominacja ciepłych mas powietrza. Pokrywa się nam to z prognozami ECMWF, który również prognozuje napływ ciepłych, łagodnych mas powietrza.
Niżowa pogoda będzie dominować w grudniu w wielu regionach Europy, sprowadzając dynamiczne warunki pogodowe
Wygląda na to, że w grudniu dominować ma pogoda niżowa. Związana głównie z cyrkulacją atlantycką, okresami jednak na skutek spływu zimnych mas powietrza na południe kontynentu możliwy jest rozwój niżów śródziemnomorskich, które przyniosą obfite opady deszczu. Nie można wykluczyć, że w cieplejszych masach powietrza będą to opady deszczu, a w chłodnych mokry śnieg. Prognozy sezonowe wskazują na utrzymanie się niżowego wzorca w pogodzie na ostatnie tygodnie 2021 roku.
Pokrywa się nam to z prognozą ciśnienia CFS, jeśli chodzi o prognozowaną średnią wartość ciśnienia na grudzień, kiedy to amerykański model pokazuje nam opady na przeważającym obszarze Polski powyżej normy wieloletniej. To tylko utwierdza nas, że istnieje prawdopodobieństwo obfitych opadów w ostatnim miesiącu roku.
Orientacyjny zasięg i grubość pokrywy śnieżnej ECMWF
Poniżej publikujemy dodatkowo wstępne prognozy modelu ECMWF i ARPEGE, które obrazują potencjalny zasięg i grubość pokrywy śnieżnej na okres od 26.11.2021 do 30.11.2021.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC