Pogoda długoterminowa na 10 dni dla Polski. Nadejdzie gorąc. Nawet 27°C i burze oraz ulewy

Pogoda długoterminowa na 10 dni dla Polski. Uderzy gorąc. Nawet 26°C i burze. Sprawdź trend w pogodzie na przełomie września i października.

W najbliższych 10 dniach temperatura będzie na ogół powyżej normy wieloletniej. Średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej wyniesie 2°C w naszej części Europy.

W nadchodzący weekend odchylenie temperatury sięgnie miejscami nawet 8/13°C ponad normę wieloletnią względem okresu referencyjnego 1981-2010.

Średnia temperatura wyniesie od 13°C do 15°C w naszej części Europy. Najcieplej będzie w tym czasie w centrum i na południu. Są to wartości ponad normę wieloletnią dla omawianego okresu.

Nocami coraz częściej na termometrach będą wartości poniżej 10°C, chociaż w weekend i na początku przyszłego tygodnia wartości te mogą być wyższe. Nie przewiduje się w tym czasie przymrozków poza obszarami podgórskimi i górskimi.

Decydujący wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże baryczne, zatem zmienność będzie duża. Nie zabraknie opadów atmosferycznych.

Najwięcej deszczu spadnie na południu i południowym-wschodzie i wschodzie do końca września. Padać nie powinno na pólnocy. Wynika z prognoz modelu ECMWF i GFS.

Prognoza temperatury powietrza na dzień 28.09.2020

Prognoza temperatury powietrza na dzień 29.09.2020

Prognoza temperatury na dzień 30.09.2020

Prognoza temperatury na dzień 1.10.2020

Prognoza temperatury powietrza na dzień 2.10.2020

Prognoza temperatury powietrza na dzień 3.10.2020

Wyliczenia modelu ECMWF na dzień 3.10.2020. Miejscami temperatura na południu, południowym-zachodzie i południowym-wschodzie oraz wschodzie sięgnie 22°C/24°C.

Pomiędzy modelami pogodowymi występują istotne rozbieżności. Na południu w niedzielę termometry wskazać mogą aż 27°C. Dzień gorący może wystąpić również na zachodzie. Prognozy te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach, gdyż ECMWF w niedzielę prognozuje wyraźne ochłodzenie i opady.

Prognoza temperatury powietrza na niedzielę według GFS dla Polski.

Model ECMWF prognozuje wyraźne ochłodzenie w ostatni dzień weekendu.

Prognozy na poniedziałek, 5 października 2020 ulegają jeszcze zmianie. Model GFS prognozuje wysokie temperatury w całym kraju. W centrum, na południu i wschodzie możliwy dzień gorący. Inaczej prognozy na ten okres przedstawia europejski model ECMWF, wskazując na temperaturę poniżej 20°C i opady w całym kraju. W poniedziałek lokalnie w kraju niewykluczone są burze, ale prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.

Prognoza modelu GFS na poniedziałek, 5 października 2020 wskazuje dzień gorący w wielu miejscach Polski.

Europejski model ECMWF wskazuje na ten dzień wyraźne ochłodzenie i opady. Prognozy te ze względu na odległy termin trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach.

We wtorek najprawdopodobniej ochłodzi się w całym kraju, chociaż niektóre prognozy wskazują na wysokie temperatury we wschodniej połowie kraju w okolicach 20°C-22°C.

Prognoza temperatury na 6 października 2020 według modelu GFS

Wyliczenia modelu ECMWF na 6 października 2020 wskazują na wyraźne ochłodzenie w całym kraju. Prognozy te będzie trzeba zweryfikować w kolejnych dniach ze względu na odległy termin. Przyjmuje się, że prognoza do 5 dni ma wysoką sprawdzalność, natomiast 7-10 dniowe prognozy pogody traktuje się jako orientacyjne.

7 października 2020 temperatury mogą być wysokie jak na 10 miesiąc roku. W wielu miejscach temperatura przekroczy 15°C. Niewykluczone są jednak opady atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski.

Zbliżoną prognozę do modelu GFS na 7 października 2020 prezentuje europejski model ECMWF.

Pierwsza dekada października może być deszczowa i na ogół ciepła w naszej części Europy. W lasach możliwy jest z tego powodu wysyp grzybów. Najmniej padać ma w tym czasie na zachodzie. Najwięcej na południu, wschodzie, ale także miejscami w centrm

Prognozowana orientacyjna suma opadów na obszarze Polski przez model GFS do 7 października 2020.

Prognozowana orientacyjna suma opadów na obszarze Polski przez model ECMWF do 7 października 2020.