12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na 10 dni dla Polski. Uderzy ciepło, aż 18°C, ale możliwe też przymrozki

Pogoda długoterminowa na 10 dni dla Polski. Uderzy ciepło, 18°C, ale możliwe też przymrozki. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie na przełomie października i listopada.

W najbliższych 10 dniach czeka nas dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Średnia anomalia wyniesie od 3°C do 4°C.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 8°C do 10°C, co obrazuje grafika poniżej.

Nocami coraz częściej będą to wartości jednocyfrowe. Te mogą występować również na przełomie października i listopada. Przymrozków w pierwszej dekadzie nowego miesiąca nie powinno być dużo. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie na wschodzie, miejscami w centrum i północnym-wschodzie.

W ciągu dnia na przełomie października i listopada występować będą często wartości dwucyfrowe. Najwyższe na zachodzie, gdzie możliwe jest blisko 20°C.

Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie mieć wał wysokiego ciśnienia, który rozciągać ma się w pasie od Azorów aż po Rosję. Okresami tylko swój zaznaczą niże wraz z zatokami niskiego ciśnienia.

W sobotę, 31 października najcieplej będzie na zachodzie. Na pozostałym obszarze ma być znacznie chłodniej.

Pierwszy listopada przyniesie wysokie temperatury w naszej części Europy, co ukazują mapy poniżej.

2 dzień listopada będzie wyjątkowo ciepły na zachodzie Polski.

Od 4 listopada czeka nas najprawdopodobniej ochłodzenie po przejściu frontu.

5 dzień listopada z podobnymi wartościami na termometrach jak środa.

Do końca następnego tygodnia nie widać nadejścia zapowiadanej przez wiele dużych portali zimy. W ciągu dnia wartości na termometrach będą dodatnie. Niewykluczone, że w drugiej połowie tygodnia wpływ na pogodę będzie mieć silny wyż z inwersją. Problem smogu, mgieł i niskich chmur może być problemem w wielu miejscach. Okresami w obszarach rozpogodzeń możliwe są przymrozki.

Między modelami na przyszły tydzień występują wyraźne rozbieżności wyliczenia te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach.

Prognozowana suma opadów w okresie od 30.10.2020 do 8.11.2020 dla Polski wedlug ECMWF i GFS. Najwięcej padać ma na południu i zachodzie. Zwłaszcza na początku miesiąca. Potem wpływ na pogodę zaczną mieć przeważnie wyże.